Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tragiczny finał wakacji na greckiej wyspie. Dwóch Polaków porwały silne fale
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 02.07.2024 09:24

Tragiczny finał wakacji na greckiej wyspie. Dwóch Polaków porwały silne fale

Plaża na Krecie
Fot. Shutterstock/Peter Titmuss/fotokalua

Lekkomyślne zachowanie na wakacjach nierzadko prowadzi do nieprzyjemnych, niekiedy tragicznych konsekwencji. Ratownicy na greckiej wyspie apelują do turystów, by podczas plażowania zachowywali ostrożność i stosowali się do poleceń. Tylko w minioną sobotę na Krecie utonęło trzech turystów. Wśród ofiar byli Polacy. 

Utonięcia na Krecie. Dwóch Polaków zginęło na wakacjach

Utonięcia w Grecji są drugą najczęstszą przyczyną zgonów, zaraz po wypadkach drogowych. Jak wskazuje portal nikos.gr, w pierwszej połowie tego roku w tamtejszych morzach zginęło już ponad 86 osób.

W ostatnim czasie na Krecie dochodzi do coraz częstszych utonięć. Życie tracą nie tylko lokalni mieszkańcy, ale i turyści. W sobotę, 01.07 podczas kąpieli wodnej utonęło trzech wczasowiczów. Dwóch z nich było Polakami. Według relacji neakriti.gr w Hersonissos mieli po 45 i 55 lat.

Jeden z Polaków zlekceważył silne fale

Jeden z naszych rodaków, 45-letni mężczyzna miał nie zastosować się do ostrzeżeń. “Mimo silnych fal i silnego wiatru zanurkował do morza i zginął najprawdopodobniej w wyniku utonięcia” - podaje grecki serwis.

Z kolei 55-letni Polak zginął na plaży w mieście Chania, na północno-zachodnim wybrzeżu Krety. Trzecie ofiara to 90-letni Francuz, który stracił życie w hotelowym basenie.

Czytaj też: To nie all inclusive za granicą, tylko polska Strzeniówka. Tu popływasz, zagrasz w piłkę i dobrze zjesz

Apel ratowników do turystów

W niedzielę 1 lipca na niektórych plażach na Krecie pojawiła się czerwona fiaga, która zakazuje kąpieli. Silny wiatr i fale mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Ratownicy są w pełnej gotowości, jednak apelują nie tylko do turystów, ale i sugerują, by przybrzeżne firmy zostały przeszkolone z pierwszej pomocy.