Turysci.pl
Mołdawia zaostrza restrykcje

fot. wikimedia.org/Loraine/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Mołdawia zaostrza restrykcje dla podróżnych. Obowiązkowa kwaratnanna lub testy na COVID-19

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Mołdawia wprowadziła Kod Czerwony na terenie całego kraju. Decyzja ta jest wywołana pogarszającą się sytuacją epidemiczną państwa. Nowe przepisy obowiązują również podróżnych - konieczne jest m.in. okazanie negatywnego testu na COVID-19 lub odbycie 14-dniowej kwarantanny.

  • Mołdawia wprowadza Kod Czerwony w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną

  • Podróżni będą musieli na granicach okazać negatywny test na koronawirusa, wypełnić ankietę, podpisać specjalne oświadczenie lub przejść 2-tygodniową kwarantannę

Mołdawia zaostrzyła restrykcje na początku marca, jednocześnie sugerując swoim obywatelom, by nie opuszczali domów i nie podróżowali bez wyraźnej potrzeby. Od początku pandemii w tym kraju zarażonych koronawirusem zostało ponad 200 tys. osób, a w ostatnich dniach odnotowano tam wyraźny wzrost liczby nowych przypadków.

Mołdawia wprowadza Kod Czerwony

Tzw. Kod Czerwony, jak ten stan nazywają władze Mołdawii, to procedura zaostrzania przepisów pandemicznych. Zalecona została przez tamtejszą Państwową Nadzwyczajną Komisję ds. Zdrowia Publicznego (CNESP).

Rząd planuje ogólnopolski lockdown na Wielkanoc

RMF: Polsce grozi lockdown. Co z wyjazdami turystów na ferie świąteczne?

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się i zalecono pozostawanie w domach. W mocy pozostają obostrzenia dotyczące funkcjonowania osób w miejscach publicznych, m.in.: zakaz przebywania w parkach, lasach, alejkach, plażach w grupach powyżej 3-ch osób; zakaz przebywania w miejscach publicznych osób powyżej 63 roku życia (bez wyższej potrzeby); obowiązek noszenia maseczek ochronnych we wszystkich miejscach publicznych i zachowania dystansu społecznego 1 m – czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski.

Jakie są zasady wjazdu do Mołdawii?

Zmieniają się również zasady wjazdu na teren kraju dla podróżnych z zagranicy. Choć polskie MSZ sugeruje zaniechanie wszelkich wyjazdów urlopowych poza granice kraju, urlopowicze wybierający się do Mołdawii muszą dobrze przygotować się do przekraczania granicy.

Każda osoba musi wypełnić ankietę epidemiczną, a także przejść obowiązkową, 14-dniową kwarantannę. W związku z samoizolacją, podróżni podpisać muszą specjalne oświadczenie, w którym zadeklarują, że spędzą ten czas odosobnienia w wyznaczonym miejscu.

W przypadku osób małoletnich do 14 roku życia, ankietę epidemiologiczną i oświadczenie na własną odpowiedzialność wypełnia i podpisuje przedstawiciel prawny lub osoba towarzysząca – czytamy na stronie Gov.pl.

Od tej reguły są nieliczne wyjątki, których listę przeczytać można na stronie internetowej rządu. Podkreślić warto, że z izolacji zwalniać może okazanie negatywnego testu PCR na koronawirusa, o ile wykonany zostanie na 72 godziny przed przekroczeniem granicy.

Do wjazdu bez konieczności odbycia kwarantanny uprawnia również okazanie zaświadczenia o odbyciu szczepienia na COVID-19, nie sprecyzowano natomiast, czy konieczne jest przyjęcie dwóch dawek preparatu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gov.pl

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >