Turysci.pl

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Yann Allegre, Unsplash

Mogło dojść do tragedii w górskim schronisku. W ostatniej chwili pojawił się ratunek

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

W schronisku górskim d'Argentière w paśmie górskim Mont Blanc mogło dojść do poważnego zatrucia czadem. Przebywających w ośrodku turystów oraz pracowników uratował kot, który wszczął alarm tuż przed północą, kiedy wszyscy byli już pogrążeni we śnie.

Do incydentu doszło sześć dni po otwarciu francuskiego schroniska, które znajduje się w pobliżu granicy z Włochami i Szwajcarią, w związku z początkiem sezonu narciarstwa biegowego. Gdyby nie czujność kota, śmiertelnym gazem mogło zatruć się 31 osób.

Kot uratował gości schroniska górskiego we Francji

Do zdarzenia doszło w nocy z 10 na 11 marca. W schronisku górskim d'Argentière przebywało wówczas 27 turystów i 4 pracowników - w sumie 31 osób. Niepokojące zachowanie kota, który wyraźnie źle się czuł, zauważyła obudzona przez zwierzę jego opiekunka. Także ona zaczynała mieć problemy z oddychaniem.

Kiedy na miejsce zostały wezwane odpowiednie służby, okazało się, że w schronisku ulatniał się tlenek węgla - toksyczny gaz, który może doprowadzić do śmierci. Czad jest bezwonny, bardzo łatwo więc się nim zatruć, nie mając o tym pojęcia. Na miejsce zostały skierowane zespoły ratownictwa górskiego, żandarmeria, lekarze oraz dwa helikoptery ratunkowe.

Wszyscy obecni w schronisku zostali przebadani. Sześć osób przetransportowano helikopterem do szpitala w sąsiedniej miejscowości. Jedna kobieta w stanie krytycznym została przewieziona do szpitala w Genewie, gdzie umieszczono ją w komorze hiperbarycznej. Pozostałym 24 osobom udzielono pomocy na miejscu i przydzielono awaryjne zakwaterowanie.

Tlenek węgla w schronisku górskim. Strażak komentuje: "zwierzę uratowało życie"

Służby ustaliły, że źródłem ulatniającego się tlenku węgla był hotelowy piec, który został przypadkowo włączony. Wszystko wskazuje na to, że dzięki kotu udało się uratować 31 osób przed poważnym zatruciem lub nawet śmiercią.

Jeden ze strażaków pracujących na miejscu zdarzenia skomentował fakt, że wszystkich ostrzegł kot. Mężczyzna wyznał: "Podobnie jak w przypadku wielu innych katastrof, wydaje się, że zwierzę odegrało tu rolę ratującą życie".

Ośrodek został przymusowo zamknięty na 24 godziny, by mogło zostać przeprowadzone dochodzenie w sprawie toksycznego wycieku. Po tym, jak służby upewniły się, że w schronisku jest już bezpiecznie, otwarto je ponownie.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: connexionfrance.com, koty.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Czytaj więcej >

Europa

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie
Czytaj więcej >

Europa

Po tym, co zrobiła w samolocie, pilot wezwał policję. Skuli pasażerkę tuż po lądowaniu
Czytaj więcej >

Europa

Największa wyspa Cyklad niczym grecki raj. Czym oczaruje nas Naksos?
Czytaj więcej >

Europa

Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje
Czytaj więcej >

Europa

Te zdjęcia z miejsca stały się hitem internetu. 77-latek pojechał w góry w każdym tego słowa znaczeniu
Czytaj więcej >
Katarzyna Derda

Redaktorka portalu turysci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]