Turysci.pl
schronisko górskie

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Yann Allegre, Unsplash

Mogło dojść do tragedii w górskim schronisku. W ostatniej chwili pojawił się ratunek

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Udostępnij:

W schronisku górskim d'Argentière w paśmie górskim Mont Blanc mogło dojść do poważnego zatrucia czadem. Przebywających w ośrodku turystów oraz pracowników uratował kot, który wszczął alarm tuż przed północą, kiedy wszyscy byli już pogrążeni we śnie.

Do incydentu doszło sześć dni po otwarciu francuskiego schroniska, które znajduje się w pobliżu granicy z Włochami i Szwajcarią, w związku z początkiem sezonu narciarstwa biegowego. Gdyby nie czujność kota, śmiertelnym gazem mogło zatruć się 31 osób.

Kot uratował gości schroniska górskiego we Francji

Do zdarzenia doszło w nocy z 10 na 11 marca. W schronisku górskim d'Argentière przebywało wówczas 27 turystów i 4 pracowników - w sumie 31 osób. Niepokojące zachowanie kota, który wyraźnie źle się czuł, zauważyła obudzona przez zwierzę jego opiekunka. Także ona zaczynała mieć problemy z oddychaniem.

Kiedy na miejsce zostały wezwane odpowiednie służby, okazało się, że w schronisku ulatniał się tlenek węgla - toksyczny gaz, który może doprowadzić do śmierci. Czad jest bezwonny, bardzo łatwo więc się nim zatruć, nie mając o tym pojęcia. Na miejsce zostały skierowane zespoły ratownictwa górskiego, żandarmeria, lekarze oraz dwa helikoptery ratunkowe.

Wszyscy obecni w schronisku zostali przebadani. Sześć osób przetransportowano helikopterem do szpitala w sąsiedniej miejscowości. Jedna kobieta w stanie krytycznym została przewieziona do szpitala w Genewie, gdzie umieszczono ją w komorze hiperbarycznej. Pozostałym 24 osobom udzielono pomocy na miejscu i przydzielono awaryjne zakwaterowanie.

Miley Cyrus EA

Piorun uderzył w samolot, którym leciała Miley Cyrus. Pilne lądowanie awaryjne

CZYTAJ DALEJ

Tlenek węgla w schronisku górskim. Strażak komentuje: "zwierzę uratowało życie"

Służby ustaliły, że źródłem ulatniającego się tlenku węgla był hotelowy piec, który został przypadkowo włączony. Wszystko wskazuje na to, że dzięki kotu udało się uratować 31 osób przed poważnym zatruciem lub nawet śmiercią.

Jeden ze strażaków pracujących na miejscu zdarzenia skomentował fakt, że wszystkich ostrzegł kot. Mężczyzna wyznał: "Podobnie jak w przypadku wielu innych katastrof, wydaje się, że zwierzę odegrało tu rolę ratującą życie".

Ośrodek został przymusowo zamknięty na 24 godziny, by mogło zostać przeprowadzone dochodzenie w sprawie toksycznego wycieku. Po tym, jak służby upewniły się, że w schronisku jest już bezpiecznie, otwarto je ponownie.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: connexionfrance.com, koty.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Zakopane to już przeżytek. W polskich górach znajdziemy znacznie lepsze miejsca na narty. Mamy 6 propozycji

Slajd 1 z 6

fot. Wikipedia Commons/ Kamil87/ CC0

Wierchomla

Stacja narciarska „Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla” znajduje się w malowniczych Beskidach, 12 km od Piwnicznej - Zdroju. Region wyróżnia się unikalnymi warunkami klimatycznymi - śnieg utrzymuje się tam od listopada do kwietnia, a temperatura jest średnio o 4 stopnie niższa, niż w pobliskich miejscowościach. Ośrodek łączy dwie miejscowości Wierchomlę i Muszynę, systemem wyciągów. Znajdziemy tam około 10 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, z czego ponad 6 km jest oświetlona, co umożliwia szusowanie do późnych godzin wieczornych.

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Katarzyna DerdaAutor

Katarzyna Derda

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Etna znowu się przebudziła. Po zboczach spływa lawa

Czytaj więcej >

Europa

Za drinki i przekąskę zapłaciły prawie 3 tysiące. Skandal w Grecji

Czytaj więcej >

Europa

Turyści tłumnie ruszyli do Wenecji po zniesieniu obostrzeń. Władze postanawiają ograniczyć turystykę

Czytaj więcej >

Europa

Dziesiątki martwym delfinów nad Morzem Czarnym. Przyczyną są działania wojenne

Czytaj więcej >

Europa

Austria znosi wszystkie obostrzenia związane z covid

Czytaj więcej >

Europa

Wizzair rozda darmowe bilety dla uchodźców z Ukrainy

Czytaj więcej >