Turysci.pl Polska Pytanie o tatrzańskie hale sprawiło problem uczestnikowi „Milionerów". Musiał wykorzystać koło ratunkowe
Fot. YouTube TVN

Pytanie o tatrzańskie hale sprawiło problem uczestnikowi „Milionerów". Musiał wykorzystać koło ratunkowe

10 marca 2021
Autor tekstu: Ania Radke

„Milionerzy" to program, w którym zdarzają się pytania z zakresu turystyki. Podobnie było wczoraj, kiedy Hubert Urbański zapytał o tatrzańskie hale. Wielu Polaków mogłoby bez trudu odpowiedzieć, jednak uczestnik musiał wspomóc się kołem ratunkowym.

„Milionerzy" to program, który gromadzi przed telewizorami milionową widownię. Wśród dwunastu pytań prowadzących do finału czasem przydaje się wiedza, którą zdobyć można podczas podróżowania. W wyemitowanym 9 marca odcinku padło pytanie o tatrzańskie hale, które wielu uznałoby za banalnie łatwe.

„Milionerzy": padło pytanie o piętro tatrzańskich hal

Podczas odcinka wyemitowanego 9 marca Hubert Urbański zadał uczestnikowi pytanie za 2 tysiące złotych o treści: „Piętro tatrzańskich hal rozciąga się...". Do wyboru jak zwykle były cztery odpowiedzi:

  • A: pod reglem dolnym

  • B: pod reglem górnym

  • C: pod kosodrzewiną

  • D: pod turniami

Chociaż pytanie mogło wydawać by się proste miłośników Tatr, panu Markowi z Krosna sprawiło nie lada kłopot. Ostatecznie zdecydował się na skorzystanie z koła ratunkowego. Wybrał opcję „zamiana pytania", jednak zapytany przez Urbańskiego, która odpowiedź wydaje mu się prawidłowa, odpowiedział D: pod turniami. I miał rację.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

- Na to pytanie powinien bez trudu odpowiedzieć każdy uczeń trzeciej klasy podstawówki. Przynajmniej w czasach, kiedy chodziłam do szkoły... teraz nie jestem tego pewna - uznała jedna z komentujących zdjęcie z programu w grupie Tatromaniacy na Facebooku.

Hala Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa, fot. Anna Radke

Tatry są obszarem chłodniejszym niż otaczające go regiony, a wraz ze wzrostem wysokości temperatura spada średnio o 1 st. C na każde 160 m. Dlatego spotkać można tam zarówno roślinność powszechnie występującą, jak i rzadkie okazy odporne na zimno i wiatr.

Turnie znajdują się powyżej 2300 m n.p.m., gdzie roślinność jest najuboższa. To rodzaj skalistego, ostrego szczytu lub skałki o stromych lub nawet pionowych ścianach. Zobaczyć można ją w górach o rzeźbie alpejskiej, przekształconych w wyniku działania lodowca, albo w skałach wapiennych, gdzie powstała w wyniku działania procesów krasowienia.

Niewielką turnię nazywa się zdrobniale turniczką, a słowa te pochodzą z gwary podhalańskiej i używane są w topografii, tatrologii i taternictwie. W dawniejszej literaturze tatrzańskiej słowo to używane było również dla określenia skalistego terenu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP, Wikipedia

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy