Turysci.pl
katastrofa

fot. youtube/ The New Yorker

Mija 7 lat od katastrofy promu w Korei Południowej. W mediach pojawił się ostatnie SMS-y ofiar

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Katastrofa promu Sewol w Korei Południowej wydarzyła się 16 kwietnia 2014 roku. Zginęło wówczas ponad 300 osób, z których większość to dzieci biorące udział w wycieczce. Media obiegły ostatnie wiadomości do ich rodziców.

Katastrofa wstrząsnęła nie tylko Koreą Południową, ale również całym światem. Wiele ofiar posłuchało błędnych instrukcji załogi, aby pozostać w swoich kabinach, gdy statek tonął. 254 ofiary to uczniowie szkół średnich i ich nauczyciele.

Katastrofa promu Sewol w Korei Południowej wstrząsnęła całym światem

Prom wypłynął z Incheon na wyspę Czedżu 16 kwietnia około godziny 8:30, a o 8:40 statek wykonał nagły zwrot, który spowodował przechył promu. Po zaledwie 10 minutach był przechylony o 30 stopni na lewą burtę.

Zgasły wszystkie światła, a przy wyłączonych silnikach niemożliwa była zmiana kierunku i statek zaczął dryfować na bok. Kapitan i załoga nakazali wszystkim pasażerom pozostać na miejscu, co później okazało się katastrofalne w skutkach.

Do godziny 9:30 pokład opuściło zaledwie 150 osób. Prom tonął przez 2,5 godziny. Udało się uratować 172 osoby, z czego pierwszymi byli kapitan, główny mechanik oraz starszy i drugi oficer.

wojciechowska dzikowska

Martyna Wojciechowska startuje ze swoim kanałem na Youtubie. Elżbieta Dzikowska pierwszym gościem

CZYTAJ DALEJ

W katastrofie zginęło 304 pasażerów i członków załogi, z czego 254 to uczniowie szkół średnich i nauczyciele z Danwon High School w Ansan. Jako pierwszy pomoc wezwał chłopiec na pokładzie, który zadzwonił do służb ratowniczych ze swojego telefonu komórkowego. Załoga wykonała wezwanie o pomoc kilka minut później.

W mediach pojawiły się ostatnie wiadomości ofiar do rodzin

Rodziny zmarłych udostępniły mediom ostatnie wiadomości ze swoimi najbliższymi. Student Shin Young-Jin, chwilę przed zatonięciem napisał do swojej matki „To może być ostatnia szansa, aby powiedzieć, że cię kocham", na co odpowiedziała mu: „Dlaczego? Kocham Cię mimo wszystko". Szczęśliwie chłopaka udało się uratować.

Niestety, inni nie mieli tyle szczęścia. Jedno z dzieci napisało do swojego ojca: „Tato, nie martw się. Mam na sobie kamizelkę ratunkową i jestem z innymi dziewczynami. Jesteśmy w środku statku, jeszcze na korytarzu". Chłopaka nigdy nie odnaleziono.

Inny uczeń napisał do swojego brata: „Statek wpadł na coś i się nie rusza. Mówią, że straż przybrzeżna właśnie przybyła". Brat zdążył odpisać mu tylko: „Nie wpadaj w panikę. Po prostu rób to, co ci każą, a wtedy będzie dobrze", jednak nigdy nie otrzymał odpowiedzi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >
Polska ambasada odradza podróże. Chaos w Izraelu

Świat

Chaos w Izraelu. Ambasada odradza podróże, lotnisko czasowo zamknięte, niektóre loty odwołane

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >