Turysci.pl
katastrofa

fot. youtube/ The New Yorker

Mija 7 lat od katastrofy promu w Korei Południowej. W mediach pojawił się ostatnie SMS-y ofiar

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Katastrofa promu Sewol w Korei Południowej wydarzyła się 16 kwietnia 2014 roku. Zginęło wówczas ponad 300 osób, z których większość to dzieci biorące udział w wycieczce. Media obiegły ostatnie wiadomości do ich rodziców.

Katastrofa wstrząsnęła nie tylko Koreą Południową, ale również całym światem. Wiele ofiar posłuchało błędnych instrukcji załogi, aby pozostać w swoich kabinach, gdy statek tonął. 254 ofiary to uczniowie szkół średnich i ich nauczyciele.

Katastrofa promu Sewol w Korei Południowej wstrząsnęła całym światem

Prom wypłynął z Incheon na wyspę Czedżu 16 kwietnia około godziny 8:30, a o 8:40 statek wykonał nagły zwrot, który spowodował przechył promu. Po zaledwie 10 minutach był przechylony o 30 stopni na lewą burtę.

Zgasły wszystkie światła, a przy wyłączonych silnikach niemożliwa była zmiana kierunku i statek zaczął dryfować na bok. Kapitan i załoga nakazali wszystkim pasażerom pozostać na miejscu, co później okazało się katastrofalne w skutkach.

Do godziny 9:30 pokład opuściło zaledwie 150 osób. Prom tonął przez 2,5 godziny. Udało się uratować 172 osoby, z czego pierwszymi byli kapitan, główny mechanik oraz starszy i drugi oficer.

wojciechowska dzikowska

Martyna Wojciechowska startuje ze swoim kanałem na Youtubie. Elżbieta Dzikowska pierwszym gościem

CZYTAJ DALEJ

W katastrofie zginęło 304 pasażerów i członków załogi, z czego 254 to uczniowie szkół średnich i nauczyciele z Danwon High School w Ansan. Jako pierwszy pomoc wezwał chłopiec na pokładzie, który zadzwonił do służb ratowniczych ze swojego telefonu komórkowego. Załoga wykonała wezwanie o pomoc kilka minut później.

W mediach pojawiły się ostatnie wiadomości ofiar do rodzin

Rodziny zmarłych udostępniły mediom ostatnie wiadomości ze swoimi najbliższymi. Student Shin Young-Jin, chwilę przed zatonięciem napisał do swojej matki „To może być ostatnia szansa, aby powiedzieć, że cię kocham", na co odpowiedziała mu: „Dlaczego? Kocham Cię mimo wszystko". Szczęśliwie chłopaka udało się uratować.

Niestety, inni nie mieli tyle szczęścia. Jedno z dzieci napisało do swojego ojca: „Tato, nie martw się. Mam na sobie kamizelkę ratunkową i jestem z innymi dziewczynami. Jesteśmy w środku statku, jeszcze na korytarzu". Chłopaka nigdy nie odnaleziono.

Inny uczeń napisał do swojego brata: „Statek wpadł na coś i się nie rusza. Mówią, że straż przybrzeżna właśnie przybyła". Brat zdążył odpisać mu tylko: „Nie wpadaj w panikę. Po prostu rób to, co ci każą, a wtedy będzie dobrze", jednak nigdy nie otrzymał odpowiedzi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Emirates przywraca codzienne połączenia Warszawa-Dubaj. Powrót rozkładu lotów sprzed pandemii

Czytaj więcej >

Świat

Kilkaset wstrząsów w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy ostrzegają przed zwiększoną aktywnością wulkanu

Czytaj więcej >

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. Samolot rozbił się i zapalił. Cztery osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Świat

Egipt. Wypadek autobusu z turystami. 12 osób nie żyje, 34 osoby ranne

Czytaj więcej >

Świat

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

Czytaj więcej >

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >