Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Miasto, które stoi na skale. Mazowiecka perła naszpikowana atrakcjami
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 01.03.2024 15:14

Miasto, które stoi na skale. Mazowiecka perła naszpikowana atrakcjami

Szydłowiec
Fot. Turyści.pl/Paulina Pacholec

W tym mieście mieszkał jeden z najwybitniejszych malarzy. Znajduje się tam także jedyne takie muzeum w Europie. Zapraszamy na wycieczkę do Szydłowca.

To prawdziwa perełka województwa mazowieckiego, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Zamek w Szydłowcu i jedyne takie muzeum w Europie

Fortyfikację wybudowano na sztucznej wyspie i umocniono drewniano-ziemnymi konstrukcjami. Służyła jako rycerski gród obronny. W latach 1470-1480 Stanisław Szydłowiecki wybudował murowany zamek, który składał się z dworu mieszkalnego, wieży bramnej i muru obronnego. Most zwodzony umożliwiał dojazd do zamku. Syn Stanisława rozbudował go, dodając dwupiętrowe skrzydło wschodnie i dostosowując istniejący budynek starego dworu. W ciągu około dziesięciu lat powstała wspaniała rezydencja magnacka w stylu renesansowym. Wokół zamkowej fosy założono ogród i zwierzyniec. Dzisiejszy wygląd zamku zawdzięcza się Radziwiłłom, którzy stali się właścicielami Szydłowca w 1548 roku. Radziwiłłowie troszczyli się o swoje szydłowieckie dobra i kontynuowali prace nad upiększaniem zamku.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, zamek został uznany za zabytek. Pomieszczenia, które niszczały, częściowo poddano remontowi, choć prace obejmowały tylko zachodnie skrzydło. Opiekę nad obiektem sprawowało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół“, a później “Związek Strzelecki”. Górne sale drugiego piętra zachodniego skrzydła służyły jako miejsce przedstawień teatralnych i zabaw obywatelskich, a dolne były wykorzystywane jako magazyny.

Na pierwszym piętrze dawnej siedziby Szydłowieckich i Radziwiłłów znajduje się Pracownia Historii Szydłowca. Powstała w 2017 roku, a mieszkańcy Szydłowca aktywnie przyczynili się do jej tworzenia, przekazując dokumenty, fotografie i przedmioty ilustrujące życie codzienne oraz historię miasta. W pracowni zgromadzono głównie obiekty z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Na wystawie „Żywa historia kamiennego miasta” można zobaczyć m.in. urzędowe zapisy dokumentujące życie mieszkańców Szydłowca i okolic, dokumenty notarialne, bankowe i gminne, a także reprodukcję wydruku z radomskiej drukarni Jana Kantego Trzebińskiego - ratusz, szkołę elementarną, kościół św. Zygmunta i inne budynki użyteczności publicznej. Wystawione są również przedmioty będące świadectwem walk o niepodległość. Pracownia Historii Szydłowca jest dostępna dla zwiedzających od wtorku do niedzieli.
 

W zamku znajduje się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, które jest wyjątkowym miejscem. Wyróżnia się spośród wielu innych placówek muzealnych w kraju. Jego oryginalność tkwi przede wszystkim w bogatych zbiorach i historycznym pierwszeństwie. Muzeum posiada ponad trzy tysiące muzealiów, w tym historyczno-artystycznych. Jego zbiory instrumentologiczne są niezwykle liczne i oryginalne, nie mają sobie równych w kraju. Co ciekawe, posiada także instrumentarium niemieckie, austriackie, czeskie, włoskie, francuskie i rosyjskie. Wśród eksponatów znajdują się instrumenty, które wyszły już z obiegu, ale wciąż fascynują swoją historią i brzmieniem. Kolekcja obejmuje eksponaty z różnych okresów. Wśród nich znajdują się XVII-wieczne kotły oraz złóbcoki z 1705 r. Ponadto muzeum jest interaktywne. Można pograć w nim na instrumentach.
 

Rynek Wielki w Szydłowcu - tam mieszkał wybitny malarz

Wieża ratusza miejskiego, wznosząca się zgodnie z prawem magdeburskim na środku prostokątnego Rynku Wielkiego, dominuje nad całym miastem i jest widoczna z odległości kilku kilometrów. W ratuszu mieszkał ceniony malarz - Władysław Aleksander Malecki. Urodził się w Masłowie, koło Kielc, a swoje umiejętności malarskie doskonalił w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracował jako dekorator Teatrów Rządowych i otrzymał stypendium na wyjazd za granicę, gdzie dalej szkolił się w Monachium. Artysta specjalizował się w malowaniu pejzaży, które zdobywały medale na europejskich wystawach. Jego najbardziej znanym dziełem w Polsce jest obraz “Sejm Bociani”, który artysta przekazał do Muzeum Narodowego w Krakowie. Dziś można go podziwiać w oddziale w Sukiennicach, a jego reprodukcje można zobaczyć w Szydłowcu. W 1880 roku Małecki postanowił na stałe wrócić do Polski, jednak powrót nie był tak udany jak za granicą. Jedną z atrakcji turystycznych w Szydłowcu jest wejście na wieżę ratuszową. Znajduje się tam odtworzona pracownia Władysława Maleckiego oraz taras widokowy, z którego można podziwiać miasto i jego otoczenie w promieniu kilkunastu kilometrów.

W sąsiedztwie ratusza znajduje się kolejny zabytek - kościół św. Zygmunta. Akt założycielski kościoła parafialnego, ufundowanego przez Jakuba i Sławka Odrowążów, datowany jest na 1 stycznia 1401 roku. Pierwotnie był on drewniany jednak w końcu XV wieku, Jakub Szydłowiecki rozpoczął z własnych funduszy budowę kościoła murowanego z miejscowego kamienia. Co ciekawe, ten sam materiał zastosowano do budowy lwów przed Pałacem Prezydenckim, Pałacu Kultury oraz monumentalnych rzeźb zdobiących hotel MDM.

Adrenalina i dreszczyk emocji, czy relaks i spokój? Powiat szydłowiecki oferuje obie opcje

Choć turystycznym centrum powiatu jest Szydłowiec, inne gminy również mają ciekawe atrakcje do zaoferowania. Dla fanów adrenaliny, Tor Jastrząb spełnia najwyższe standardy w swojej dziedzinie. Wystarczy usiąść za kierownicą i korzystając z profesjonalnego autodromu, doświadczać unikalnych wrażeń. Na miejscu czekają doświadczeni instruktorzy, którzy pomagają chętnym polepszyć umiejętności jazdy podczas intensywnych szkoleń. Na torze można nauczyć się zdobycia pełnej kontroli nad swoim pojazdem, opanować sztukę precyzyjnych manewrów i radzenia sobie w trudnych sytuacjach drogowych. Miejsce można również wynająć na własność.


Ci, którzy wolą relaks i spokój również znajdą coś dla siebie. W Chlewiskach niedaleko Szydłowca, znajduje się Manor House - 5 gwiazdkowy hotel ulokowany w Pałacu Odrowążów. Miejsce to oferuje unikalny odpoczynek dla duszy, ciała i umysłu. Posiadłość położona jest w malowniczej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku i zanieczyszczeń. W ofercie znajduje się szeroki wachlarz usług Spa, dostosowanych do indywidualnych potrzeb oraz możliwość relaksu w przepięknym przypałacowym parku w Chlewiskach - jednym z najcenniejszych zabytkowych parków w Polsce. 

Jak dojechać do Szydłowca?

Szydłowiec położony jest tuż na granicy województwa mazowieckiego, przy drodze krajowej S7. Leży niemal pośrodku Warszawy i Krakowa. Do miasta można dojechać autobusem PKS-u z Warszawy, Radomia, Kielc i Skarżyska-Kamiennej lub pociągiem.

Obok miasta przebiega linia Warszawa-Radom-Kielce-Kraków, a stacja kolejowa leży w odległości 5 km od centrum miasta. Autobusy są jednak wygodniejszym środkiem transportu.

Źródło: muzeuminstrumentow.pl, szydlowiec.pl, rzezba-oronsko.pl, manorhouse.pl, torjastrzab.pl, szydlowiecpowiat.pl