Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Booking ma poważne kłopoty. Serwis zapłaci ogromną karę
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 27.02.2024 17:40

Booking ma poważne kłopoty. Serwis zapłaci ogromną karę

Dubrownik
Fot. Shutterstock_Sergey Fedoskin

Popularny serwis do wyszukiwania noclegów Booking otrzymał ogromną karę od organów regulacyjnych. Firma będzie musiała zapłacić ogromną kwotę za praktyki antykonkurencyjne.Platforma miała uniemożliwiać obiektom hotelowym proponowanie turystom niższych cen.

Serwis będzie się odwoływał od tej kary. Zarzuca mu się niszczenie hiszpańskiego rynku hotelarskiego i wykorzystywanie swojej silnej pozycji na rynku.
 

Booking w tarapatach. Wszystko przez ceny hoteli

W październiku 2022 roku Komisja ds. Rynków Krajowych i Konkurencji (CNMC) rozpoczęła dochodzenie w sprawie Booking.com na skutek skarg złożonych przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Menedżerów Hoteli (AEDH) oraz Madryckie Stowarzyszenie Biznesu Hotelarskiego. Agencja Reuters informowała, że CNMC stwierdziła "uzasadnione podstawy" do podejrzenia, że serwis mógł naruszyć przepisy antymonopolowe oraz artykuł 102 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który zabrania nadużywania dominującej pozycji na rynku przez firmy.

CNMC tłumaczyła, że ich zainteresowanie dotyczyło praktyk antykonkurencyjnych, takich jak uniemożliwianie krajowym grupom hotelowym prezentowania na swoich stronach ofert tańszych niż te dostępne na Booking.com. Dodatkowo, istotną kwestią było również “wykorzystywanie hiszpańskich hoteli, które są finansowo zależne od popularnej witryny oferującej usługi zakwaterowania”.

Serwis noclegowy zapłaci ogromną karę

Holenderski gigant odrzucał zarzuty, argumentując, że "pozwalanie na wyższe ceny na ich stronie internetowej może zaszkodzić konsumentom". Komisja zapowiadała prowadzenie 18-miesięcznego dochodzenia, które mogło skutkować nałożeniem grzywien w wysokości od 100 tysięcy do ponad 10 milionów euro za każde naruszenie.

Kara okazała się znacznie wyższa niż początkowo sądzono. W czwartek spółka Booking Holdings poinformowała, że hiszpańskie organy regulacyjne nałożyły na nią karę w wysokości 486 mln euro. Decyzja ta na razie nie jest jeszcze ostateczna. Dyrektor generalny Booking Holdings, Glenn Fogel, wyjaśnił w komunikacie, że są rozczarowani projektem decyzji CNMC i zdecydowanie nie zgadzają się z zawartymi w nim ustaleniami. Jeśli decyzja ta stanie się ostateczna, zamierzają się od niej odwołać.

Nie pierwszy raz Booking ma poważne kłopoty

To pierwsza tak wysoka kara nałożona na Booking, ale nie pierwszy raz, gdy gigant może być zmuszony do wydania setek milionów euro. Kilka tygodni temu Sąd Apelacyjny w Hadze orzekł, że Booking.com jest w rzeczywistości internetowym biurem podróży i musi przystąpić do funduszu emerytalnego PGB z mocą wsteczną od 1 stycznia 1999 roku.

Konieczność zapisania pracowników do funduszu obejmującego całą branżę turystyczną oznacza, że gigant będzie musiał ponieść koszty w wysokości około 405 milionów euro.

Źródło: fly4free.pl