Turysci.pl
miasto niemcy

fot. wikipedia.org/Clemensfranz/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

"Zakazane miasto" leży zaraz za granicą Polski. Przez pół wieku wywoływało lęk

11 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Miasto pod Berlinem, które mieszkańcy opuścili w pośpiechu. W rzeczywistości jest to była baza wojskowa, w której mogło mieszkać nawet 75 tysięcy osób.

Kierując się około 40 kilometrów na południe od Berlina, znajdziemy całkowicie opuszczone miasto. Nie byłoby w tym nic nadzwyczjnego, gdyby niepomnik Lenina umieszczony w centrum. Okazuje się, że kiedyś była to największa baza radzieckich wojsk poza Rosją.

Radzieckie "zakazane miasto" w Niemczech

Zossen-Wünsdorf przez miejscowych nazywane jest Zakazanym Miastem. Przed pojawieniem się Rosjan, stacjonowali tu żołnierze Wehrmachtu. Wojska radzieckie zajmowały miasto przez pół wieku, po czym opuścili je w pośpiechu na początku lat 90.

Miasto zamieszkuje obecnie około 6 tysięcy osób, a jeszcze 30 lat temu mogło ich tu być nawet 75 tysięcy. Żołnierze wprowadzili się tutaj razem ze swoimi rodzinami. W mieście znajdował się teatr, szpital, sklepy, szkoły, basen, a nawet ośrodki wypoczynkowe. Codziennie jeźdiły stamtąd pociągi do Moskwy.

W centrum stoi pomnik Lenina, na przeciwko budynku z zegarem, który zatrzymał się na godzinie 11:16 rano. Dzisiaj oba obiekty pozostają opuszczone i przypominają o przeszłości tego miejsca. 

Od 1935 roku kompleks był w rękach Wehramchtu. Wybudowano tam podziemne centrum komunikacji ze ścianami grubymi nawet na 3,2 metra pod nazwą Zeppelin. Powstały również schrony przeciwbombowe, które zamaskowano pod postacią wiejskich domów.

Po opuszczeniu bazy przez nazistów, zajęły ją wojska radzieckie, przemieniając ją w sowieckie miasto w sercu Niemiec. Wtedy Wünsdorf stał się dla Niemców "Zakazanym Miastem".

Po upadku Muru Berlińskiego, zjednoczeniu Niemiec i rozpadzie ZSRR, wojska radzieckie wraz z rodzinami powróciły w pośpiechu do Rosji. Zostawiły za sobą amunicję, sprzęt wojskowy, sklepy pełne elektroniki i przedmioty codziennego użytku.

Najbardziej przykre i szokujące jest, że na miejscu pozostały również zwierzęta domowe, których szkielety do dzisiaj leżą na legowiskach w domach.

Miasto zostało wystawione na sprzedaż za równowartość 3 milionów funtów, czyli około 15 milionów złotych. Nabywca miałby się zobowiązać do przywrócenia mu dawnej świetności. Nie znalazł się jednak jeszcze nikt zainteresowany.

źródło: gazeta.pl

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >