miasto niemcyfot. wikipedia.org/Clemensfranz/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

"Zakazane miasto" leży zaraz za granicą Polski. Przez pół wieku wywoływało lęk

Miasto pod Berlinem, które mieszkańcy opuścili w pośpiechu. W rzeczywistości jest to była baza wojskowa, w której mogło mieszkać nawet 75 tysięcy osób.

Kierując się około 40 kilometrów na południe od Berlina, znajdziemy całkowicie opuszczone miasto. Nie byłoby w tym nic nadzwyczjnego, gdyby niepomnik Lenina umieszczony w centrum. Okazuje się, że kiedyś była to największa baza radzieckich wojsk poza Rosją.

Codziennie ponad 1000 osób zaczyna się leczyć, wcale nie na koronawirusa. Zadziwiający efekt kwarantannyCodziennie ponad 1000 osób zaczyna się leczyć, wcale nie na koronawirusa. Zadziwiający efekt kwarantannyCzytaj dalej

Radzieckie "zakazane miasto" w Niemczech

Zossen-Wünsdorf przez miejscowych nazywane jest Zakazanym Miastem. Przed pojawieniem się Rosjan, stacjonowali tu żołnierze Wehrmachtu. Wojska radzieckie zajmowały miasto przez pół wieku, po czym opuścili je w pośpiechu na początku lat 90.

Miasto zamieszkuje obecnie około 6 tysięcy osób, a jeszcze 30 lat temu mogło ich tu być nawet 75 tysięcy. Żołnierze wprowadzili się tutaj razem ze swoimi rodzinami. W mieście znajdował się teatr, szpital, sklepy, szkoły, basen, a nawet ośrodki wypoczynkowe. Codziennie jeźdiły stamtąd pociągi do Moskwy.

W centrum stoi pomnik Lenina, na przeciwko budynku z zegarem, który zatrzymał się na godzinie 11:16 rano. Dzisiaj oba obiekty pozostają opuszczone i przypominają o przeszłości tego miejsca.

Od 1935 roku kompleks był w rękach Wehramchtu. Wybudowano tam podziemne centrum komunikacji ze ścianami grubymi nawet na 3,2 metra pod nazwą Zeppelin. Powstały również schrony przeciwbombowe, które zamaskowano pod postacią wiejskich domów.

Po opuszczeniu bazy przez nazistów, zajęły ją wojska radzieckie, przemieniając ją w sowieckie miasto w sercu Niemiec. Wtedy Wünsdorf stał się dla Niemców "Zakazanym Miastem".

Po upadku Muru Berlińskiego, zjednoczeniu Niemiec i rozpadzie ZSRR, wojska radzieckie wraz z rodzinami powróciły w pośpiechu do Rosji. Zostawiły za sobą amunicję, sprzęt wojskowy, sklepy pełne elektroniki i przedmioty codziennego użytku.

Najbardziej przykre i szokujące jest, że na miejscu pozostały również zwierzęta domowe, których szkielety do dzisiaj leżą na legowiskach w domach.

Dzisiaj grzeje: 1. Podali zasięg koronawirusa, gdy jedziesz rowerem. Ryzyko jest ogromne
2. Sąsiad Polski zamyka sklepy. Otwarte stacje benzynowe, ale obsłużą tylko wybranych

Miasto zostało wystawione na sprzedaż za równowartość 3 milionów funtów, czyli około 15 milionów złotych. Nabywca miałby się zobowiązać do przywrócenia mu dawnej świetności. Nie znalazł się jednak jeszcze nikt zainteresowany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda przekazał informacje o nagłej śmierci. Nie żyje bliska mu osoba, wielu Polaków pogrążonych w żałobie
  2. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  3. Wielka akcja policji na Podhalu. Kary nawet do 30 tys. zł
  4. Czekali na to 10 lat, nie mogli uwierzyć. Dopiero pandemia pomogła pandom
  5. Przełom w Chinach. Są nowe wytyczne ws. jedzenia psów
  6. Anna Lewandowska w tym miesiącu urodzi. Pokazała ciążowy brzuszek na siłowni (FOTO)

źródło: gazeta.pl

Następny artykuł