Turysci.pl > Polska > Martwy ryś znaleziony w polskim lesie. Sprawę bada prokuratura
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 09.06.2023 15:03

Martwy ryś znaleziony w polskim lesie. Sprawę bada prokuratura

Ryś
fot. Canva/ Facebook Powrót rysia do północno-zachodniej Polski

W północno-zachodniej Polsce trwa akcja wprowadzania rysia do środowiska naturalnego. Te wielkie koty są pod ścisłą ochroną, a lokalne organizacje dbają o to, by zwierzęta miały odpowiednie warunki i ich liczba rosła. Niestety, przez brutalne działania kłusowników, niedawno znaleziono martwego rysia.

W Polsce szacunkowo na wolności żyje ok. 200 rysi. Większość z dzikich kotów zamieszkuje rejony górskie, jednak na północy kraju prowadzone są działania, by przywrócić rysia do tamtejszych lasów. 

Kłusownicy zabili rysia

Facebookowy profil “Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” poinformował o smutnym wydarzeniu, jakie miało miejsce w tamtejszych terenach. “Ryś zabity przez kłusownika. Rysia o imieniu Maj, a właściwie to co z niego zostało, znaleźliśmy na wnyku w gminie Dobra zachodniopomorskie” - czytamy na stronie. 

“Niestety proceder, który wydawał się już zaniknąć w zachodniej Polsce tj. wnykarstwo dalej funkcjonuje. Maj zginął we wnyku, 10 metrów od jego ciała znaleźliśmy resztki sarny w drugiej pętli. Brak słów… Sprawę prowadzi prokuratura w Łobzie” - dodano.

Historia rysia Maja

Jak czytamy na Facebooku, Maj “urodził się i dorastał w parku dzikich zwierząt w Feldkirch w Austrii”. Został przywieziony w lutym 2023 i od razu trafił do zagrody adaptacyjnej. Po kilku tygodniach trafił na wolność. W marcu doskonale zaadoptował się do życia. “Świetnie polował, nie pokazywał się ludziom. Wybrał sobie do życia rejon, który zajmuje urodzona na wolności samica Medzia” - dodano.

Pomysłodawcy akcji powrotu rysia byli zdania, że Maj ma przed sobą długą przyszłość na tamtejszych terenach “Teren obfitujący w zwierzynę, kryjówki, no i piękna i młoda partnerka” - napisano. 

Filmik prezentujący Maja na wolności

Na Facebooku pojawiło się nagranie uwieczniające zmagania Maja na wolności. Na filmiku widzimy m.in. jego adaptację, a także drastyczne sceny przedstawiające resztki znalezionego zwierzęcia. 

Dorosłe osobniki rysia mają ok. 1,5 m długości i żywią się sarnami, jeleniami i mniejszą leśną zwierzyną. Ważą ok. 18-30 kg. Rysie nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Niedawno fotopułapka nadleśnictwa w Józefowie przyłapała jednego rysia, który został okrzyknięty w Internecie mianem “różowej pantery”.