Turysci.pl > Polska > “Różowa pantera” w polskim lesie? Tajemnicze nagranie robi furorę w sieci
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 28.05.2023 14:36

“Różowa pantera” w polskim lesie? Tajemnicze nagranie robi furorę w sieci

Ryś
fot. Canva /Facebook

Od czasu do czasu w Internecie pojawiają się zdjęcia czy nagrania tajemniczych zwierząt, które zostały uchwycone przez fotopułapkę. Tym razem nadleśnictwo w Józefowie opublikowało filmik z bardzo dużym kotem. 

W Polsce trudno spotkać dzikie zwierzęta na wolności. Zazwyczaj ukrywają się w górach, z dala od ludzi, gwaru i dużych miast. Stąd też najnowsze nagranie Nadleśnictwa Józefów wywołało niemałe zamieszanie w sieci.

Ryś w Polsce

Szacuje się, że w Polsce na wolności żyje zaledwie 200 rysi. Organizacje dbają o to, by te wielkie koty miały odpowiednie warunki do przedłużania gatunku. Zwierzęta te są pod ścisłą ochroną, a ich liczba powoli się zwiększa.

Rejon, w którym występują rysie to Karpaty. To tam mieszka ok. 100 drapieżników. Dorosłe osobniki mają ok. 1,5 m długości i ważą ok. 18-30 kg. Rysie żywią się sarnami i jeleniami i nie są zagrożeniem dla człowieka. 

Ryś w Józefowie

Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Józefów zostało opublikowane nagranie, na którym widać przechadzającego się rysia europejskiego w pełnej krasie. Kot wyraźnie coś wywęszył i zaintrygowany znaleziskiem dał się sfilmować. 

"Roztoczańskie lasy zaskakują nas z dnia na dzień coraz bardziej. Czy ten kotek to różowa pantera? Jak myślicie, co to za gatunek?" - czytamy pod filmikiem nadleśnictwa. “Widziałam jak trzeciego maja przebiegł mi drogę na wysokości Sokołówki” - napisała jedna z internautek.

Zagadkowe zdjęcie z Puszczy Knyszyńskiej

Niedawno opisywaliśmy sprawę zagadkowej fotografii z Puszczy Knyszyńskiej. Internauci głowili się, co to za zwierzę. Jedni wskazywali niedźwiedzia, inni myśleli, że to wilk. Jak się okazało, był to uciekający zając.