Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Niczego nieświadoma 19-latka zrobiła kilka zdjęć na lotnisku. Chwilę później dostała mandat
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 09.06.2023 11:27

Niczego nieświadoma 19-latka zrobiła kilka zdjęć na lotnisku. Chwilę później dostała mandat

Lotnisko (zdjęcie poglądowe)
fot. Klaudia Zawistowska Turyści.pl

Na lotniskach regularnie dochodzi do różnego rodzaju incydentów, które nie powinny mieć miejsca. Mimo dobrze oznakowanych stanowisk nadal zdarzają się sytuacje, w wyniku których pasażerowie są karani mandatami. 

Na lotniskach obowiązują bardzo sztywne zasady, które są surowo przestrzegane przez pracowników portów jak i Straż Graniczną. Należy się do nich bezwzględnie stosować.

Zrobiła zdjęcie na lotnisku

Jak czytamy na stronie Straży Granicznej, na Lotnisku Chopina doszło do incydentu. W trakcie kontroli bezpieczeństwa 19-letnia Amerykanka wyciągnęła telefon i zaczęła robić nim zdjęcia, co w danym momencie jest zakazane. Podróżująca z Tel Awiwu kobieta została ukarana mandatem.

Straż Graniczna donosi, że obywatelka Stanów Zjednoczonych nie była świadoma, że nie można robić zdjęć w niektórych częściach lotniska. 19-latka fotografowała telefonem stanowiska kontroli granicznej, co jest zabronione. 

Zakaz fotografowania i filmowania stanowisk kontroli granicznej

Zgodnie z przepisami, “zabronione jest fotografowanie i filmowanie czynności rozpoznania minersko-pirotechnicznego i akcji ratowniczych, stanowisk kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu oraz punktów kontroli paszportowej i dokumentów” - czytamy na stronie Straży Granicznej.

Te czynności możliwe są jedynie, jeśli osoba fotografująca otrzyma odpowiednie zezwolenie wydane przez zarządzającego “(rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 4 września 2012 r. w sprawie podstawowych przepisów porządkowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku, § 2 pkt 1 ppkt 7)”. 

Zakazy na lotniskach

Na lotniskach należy bezwzględnie stosować się do wielu zasad. Wybierając się w podróż zalecamy dokładne sprawdzenie listy przedmiotów zakazanych na pokładzie samolotu. Warto mieć świadomość, co możemy zapakować zarówno do bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego, by uniknąć potencjalnych konsekwencji tj. mandatu czy kary więzienia.