"Mały Luwr" w centrum Polski zachwyca turystów. Miszmasz stylów to prawdziwa architektoniczna perełka
“Mały Luwr” położony jest w jednym z miast w centralnej Polsce. Pałac rodziny Poznańskich, o którym mowa, obecnie przechodzi renowację. To prawdziwa perełka architektoniczna. Nieoczekiwanie podczas prac fachowcy dotarli do secesyjnych zdobień.
W pałacu rodziny Poznańskich trwają obecnie prace konserwatorskie
Izrael Poznański w historii Polski zapisał się jako bezwzględny przedsiębiorca i król bawełny. Jego majątek w przeliczeniu na dzisiejsze złotówki wynosił ponad 2 miliardy. Mężczyzna dysponował zatem ogromnym bogactwem i zdecydował się zostawić po sobie coś, co do tej pory robi wrażenie - niesamowity pałac. W budynku położonym w Łodzi, który zachwyca mieszkańców oraz przyjezdnych, są prowadzone renowacje.
Prace konserwatorskie polegają na przywróceniu pełnej ekspozycji i funkcji estetycznej pomieszczenia, oraz przywróceniu dobrego stanu technicznego, m.in. tynków, które są zachowane w słabym stanie - wyjaśniła na konferencji prasowej Luiza Milewska, konserwatorka z firmy Atlant Konserwacja i Restauracja Zabytków.
"Mały Luwr" to architektoniczny miszmasz
Neobarokowy pałac znajdujący się w Łodzi nie bez powodu nazywany jest “łódzkim Luwrem” bądź “małym Luwrem”. Budynek od zawsze budził podziw, a dziś stanowi swoistą wizytówkę województwa łódzkiego. Pałac wybudowano w latach 1888-1903. Utrzymany jest w wielu stylach, które współgrają ze sobą.
Podczas prac konserwatorskich w pałacu rodziny Poznańskich odkryto secesyjne zdobienia, które już niebawem będzie można oglądać. Na temat pałacu krąży pewna anegdotka. Ponoć architekt pracujący dla Poznańskiego miał zapytać, w jakim stylu ma zostać zbudowana rezydencja.
Mnie stać na wszystkie style - miał odpowiedzieć bogacz.
"Łódzki Luwr" jest udostępniony dla zwiedząjacych
Aktualnie w pałacu rodziny Poznańskich znajduje się Muzeum Miasta Łodzi. Budynek jest udostępniony dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. W poniedziałki pozostaje zamknięty.
Pałac rodziny Poznańskich stanowił niegdyś najbardziej reprezentacyjną część ogromnego zespołu fabryczno-rezydencjonalnego, wzniesionego na przestrzeni kilku dekad przez jeden z najzamożniejszych rodów fabrykanckich Łodzi. W skład stopniowo rozbudowywanego kompleksu wchodziły: fabryka, rezydencja, domy dla robotników, szkoła, szpital, a nawet kościół, tworzące razem miasto w mieście, odpowiadające na większość codziennych potrzeb jego mieszkańców - wyjaśnia Muzeum Miasta Łodzi.