Turysci.pl Polska Maleje liczba zagranicznych turystów w Polsce. Sześć razy mniej niż przed pandemią
fot. Canva

Maleje liczba zagranicznych turystów w Polsce. Sześć razy mniej niż przed pandemią

1 lipca 2023
Autor tekstu: Marlena Kaczmarek

27 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja pt. “Turystyka i technologia” organizowana przez producenta translatorów Vasco Electronics. Spotkanie dotyczyło omówienia sytuacji branży turystycznej w Polsce, przyszłych perspektyw oraz potrzeb klientów.

W “okrągłym stole” wzięli udział przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, mediów, linii lotniczej Ryanair oraz operatora punktów informacji turystycznej w stolicy Małopolski Kraków5020.

Do Krakowa przyjeżdża mniej zagranicznych turystów

- W 2022 r. do Krakowa przyjechało 8,4 mln osób, z czego 0,5 mln to byli turyści i odwiedzający z zagranicy - powiedziała podczas prezentacji Olga Potempa, kierowniczka działu InfoKraków. Jest to duża różnica w porównaniu do roku 2019. - Wówczas do Krakowa przyjechało 12 mln osób, z czego 3 mln to byli turyści zagraniczni. W tym momencie mamy 6 razy mniej turystów spoza Polski - dodała.

Kto przyjeżdża do Krakowa? W 2022 r. największą grupę zagranicznych turystów stanowili Brytyjczycy (27 proc.), kolejni byli Niemcy, Włosi, Hiszpanie i Francuzi. Po co turyści przyjeżdżają do Krakowa? 30 proc. deklaruje, że chce wypocząć w mieście, 23 proc. zwiedzać zabytki (Kraków znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO), 10 proc. odwiedza rodzinne strony. 30 proc. przyjezdnych spędza w Krakowie od 2 do 3 nocy, a 20 proc. badanych decyduje się na 1 nocleg.

PKB z turystyki w Polsce maleje

Według Polskiej Agencji Turystycznej w 2023 r. 65 proc. Polaków w wieku 18-65 lat zdecyduje się na co najmniej jeden wyjazd z noclegiem. Osoby decydujące się na wakacje w Polsce wybrały: morze (37 proc.), góry (22 proc.), jeziora (19 proc.). Przeważająca część wyjazdów zaplanowana jest na maksymalnie tydzień (6 noclegów). Większość badanych, którzy planują urlop za granicą decyduje się na morze (56 proc.) lub miasta (19 proc.).

W 2019 roku udział PKB turystyki w Polsce wynosił 4,8 proc., w 2021 2,8 proc. Zmniejszyła się też liczba miejsc pracy w branży turystycznej w Polsce. W 2019 r. 846 tys. osób pracowało w tej branży, w 2021 r. zaś 783. tys.

Polacy przygotowują się do wakacji

Agencja badawcza ARC Rynek i Opinie przeprowadziła sondaże na temat tegorocznych wakacji Polaków. 23 proc. badanych spędzi urlop w Hiszpanii, 21 proc. w Chorwacji, a 20 proc. postawi na Włochy. Na kolejnych miejscach plasują się: Grecja (20 proc.), Turcja (15 proc.), Bułgaria (8 proc.) oraz Egipt (6 proc.).

Dlaczego Polacy wybrali akurat te kierunki? 43 proc. badanych chce zobaczyć coś nowego i poznać nową kulturę, 34 proc. wybrało słoneczne kierunki ze względu na pewność pogody. 32 proc. badanych lubi dalekie podróże, 19 proc. chce spełnić swoje marzenia, a 17 proc. lubi egzotykę.

Zapomnij o tej garderobie w samolocie. Stewardessa tłumaczy, dlaczego
Na statku Stena Line doszło do morderstwa? Nowe fakty w sprawie śmierci matki i 7-letniego syna
Obserwuj nas w
autor
Marlena Kaczmarek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy