Turysci.pl Na topie Magiczne pamiątki i amulety. Polacy kupują je na potęgę, ale nie rozumieją ich znaczenia
Fot. Shutterstock/Jolanta Wojcicka

Magiczne pamiątki i amulety. Polacy kupują je na potęgę, ale nie rozumieją ich znaczenia

6 sierpnia 2023
Autor tekstu: Magda Antoł

Polacy przywożą ze sobą z wakacji nie tylko niezwykłe wspomnienia. Nierzadko decydują się na zakup pamiątek, szczególnie w nowych i egzotycznych miejscach. Są to m. in. wszelkiego rodzaju amulety z różnymi symbolami. Czy przed zakupem Polacy zdają sobie sprawę z tego, co nabyli?

Nie zawsze symbolika danego przedmiotu jest jasna. Jej znaczenie może być inaczej interpretowane w różnych krajach. Co oznaczają popularne pamiątki z wakacji?

Znaczenie niebieskiej pamiątki z Turcji

Wielu Polaków spędza tegoroczne wakacje w Turcji. Z pewnością nie raz rodacy odwiedzą pobliskie bazary pełne lokalnych produktów czy pamiątek. Najpopularniejszymi przedmiotami są te z charakterystycznym niebieskim oczkiem, często obecnym na wyrobach jubilerskich. Nazywane są okiem proroka. Dla turysty jest to zwykła, urokliwa pamiątka. Jednak dla lokalnej ludności to bardzo ważny symbol.

Według wierzeń tureckie oko proroka ma chronić właściciela przed urokami, które sprowadzają nieszczęście. Chroni też przed skutkami złego, pogardliwego spojrzenia. Oko proroka zadziała tylko wtedy, gdy otrzyma się je w prezencie od życzliwej osoby. Osobisty zakup tego typu pamiątki nie będzie “pomocny” dla właściciela.

Skąd wzięło się znaczenie oka proroka? Od legendy o biednym chłopie Nazarze. Żył z dala od społeczeństwa z uwagi na jego niespotykane spojrzenie. Oczy miał wyłupiaste i kolorem przypominały błękitne morze. Pewnego dnia uratował życie kupcom na morzu. Wystarczyło, że spojrzał na zagrażający statkowi głaz, który rozpadł się na tysiące małych kamyków.

Wyjątkowe znaczenie buddyjskich flag modlitewnych

Kolejną dość popularną pamiątką jest buddyjska flaga modlitewna. Kojarzone są na całym świecie, lecz mało kto zna ich historię i znaczenie. Nazywane są buddyjskimi, lecz ich historia sięga czasów przed narodzinami Buddy. Dawniej w Tybecie istniała tradycja duchowa zwana Bon. W tamtych czasach na kolorowe tkaniny nanoszono magiczne symbole, które prawidłowo odczytane przywracały zdrowie choremu.

Te flagi zaadaptował buddyzm. Wyznawcy religii nie zmienili drastycznie ich wyglądu, ale zastąpili poprzednie symbole mantrami buddyjskimi. Znaczenie też pozostało niezmienne. Rozwieszone flagi mają za zadanie wysyłać w świat pozytywne wibracje oraz przypominać o ścieżce buddyjskiej. A co oznaczają poszczególne kolory tych flag? Jest pięć kolorów i każdy symbolizuje żywioł związany z życiem człowieka. Żółty oznacza ziemię, zielony wodę, czerwony ogień, biały powietrze, a niebieski przestrzeń.

W Polsce kupowanie pamiątek jest równie popularne

W Polsce turyści również chętnie kupują pamiątki. Co prawda nie mają ukrytego znaczenia jak te z Turcji czy Tybetu, ale cieszą się równie dużą popularnością. W tegoroczne wakacje hitem stały się pluszowe gąski. Pojawiły się niemal na każdym straganie od morza aż po Tatry. Dość szybko zyskały konkurencję w postaci pluszowej kapibary, na której punkcie oszaleli najmłodsi .

Zajrzał do sedesu i od razu wezwał pomoc. Nietypowa akcja w Chorzowie
Co za grzybobranie. O takich zbiorach marzy każdy, kto chodzi do lasu
Obserwuj nas w
autor
Magda Antoł
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy