Turysci.pl
loty problemy

fot. unsplash.com/Jordan Sanchez

Są państwa, do których loty są możliwe. Przewoźnicy mają jednak kolosalne problemy

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Loty w większości europejskich państw zostały wstrzymane. Mimo to jest kilka miejsc, do których przewoźnicy mogą wykonywać rejsy pasażerskie. Może to jednak nie wystarczyć, żeby utrzymać całą branżę

Loty w większości państw w Europie zostały wstrzymane. Są jednak państwa, między którymi połączenia lotnicze wciąż funkcjonują. Najważniejsze lotniska cały czas jednak świecą pustkami, a linie lotnicze stoją przed największym kryzysem w historii.

Loty do niektórych państw wciąż możliwe

W wielu państwach Europy, w tym w Polsce, ruch lotniczy został kompletnie wstrzymany. W innych, aby wsiąść na pokład samolotu musimy wskazać konkretny powód, jak na przykład praca lub powrót do domu. Są jednak państwa, w których można podróżować bez podania przyczyny. 

Do tych krajów należą Szwecja, Holandia i Wielka Brytania, które zezwalają swoim obywatelą na podróż bez podania ważnej przyczyny. Oficjalnie jednak odradzają zbędne przemieszczanie się. Na lotniskach nikt jednak nie wymaga specjalnych dokumentów. 

Przewoźnicy latają mimo drastycznych cięć

Główne europejskie linie lotnicze wciąż obsługują kilka połączeń. Musiały jednak okroić liczbę lotów nawet o 90%. Do przewoźników wciąż wykonujących rejsy należą British Airways, KLM, Air France, SAS, Lufthansa czy Alitalia.

W patowej sytuacji zdaje się być Ryanair, który zmuszony był uziemić 99% swojej floty. Obecnie wykonuje jedynie połączenia jedynie z lotniskami w Irlandii i Wielkiej Brytanii oraz w wyjątkowych sytuacjach do Berlina, Amsterdamu czy Brukseli. EasyJet zawiesił wszystkie swoje loty, jednak zaczął przyjmować już rezerwacje na koniec maja.

Najambitniejsze plany zapowiedział Wizzair, który już w maju planuje wznowić połączenia z Wiednia i Londynu-Luton do ponad 20 portów lotniczych, w tym np. Walencji i Mediolanu.

Jak wynika z danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, ruch lotniczy na terenie Europy spadł o 90%. Jednym z efektów tego zjawiska jest znaczne wydłużenie czasu podróży oraz konieczność międzylądowania na trasach.

Pustkami świecą również największe i najważniejsze europejskie lotniska. Heathrow, które kiedyś obsługiwało ponad 1000 samolotów dziennie, dzisiaj przyjmuje około 2-3 samoloty, głównie repatriacyjne. Znacznie zwiększyła się jednak liczba przewozów towarowych. W zeszłym tygodniu lotnisko zanotowało ponad 10-krotnie większą liczbę takich lotów.

Eksperci przewidują, że nie uda się zakończyć kryzysu szybko, nawet w miarę znoszenia restrykcji przez poszczególne państwa. Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych linie lotnicze mogą stracić nawet 314 miliardów USD.

- Spodziewamy się, że kryzys z nami zostanie, tak samo, jak zostanie z nami wirus - powiedziała Komisarz UE ds. transportu Adina Valean. Zapowiada również, że w tym momencie nie można przewidzieć, kiedy linie lotnicze będą mogły w pełni wznowić swoją działalność operacyjną.

źródło: rmf24.pl

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >