lotnisko straż granicznafot. Straż Graniczna

Pilna interwencja na polskim lotnisku. Zagrożone było bezpieczeństwo lotu i pasażerów. Do akcji wkroczyły służby

Lotnisko w Krakowie było miejscem dramatycznych scen. 40-letni Polak musiał zostać wyprowadzony z samolotu w kajdankach. Zachowywał się w sposób agresywny i nie stosował się do poleceń obsługi statku powietrznego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego wyprowadzono pasażera w kajdankach
  • jak go ukarano
  • jakie są zasady wjazdu do Polski

Lotnisko w Krakowie było miejscem interwencji funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej. Zostali oni wezwani do podjęcia interwencji na pokładzie samolotu z Norwegii. Z komunikatu wynika, że 40-letni Polak nie stosował się do poleceń obsługi statku powietrznego.

Lotnisko w Krakowie miejscem interwencji straży

Według relacji załogi, zachowanie pasażera stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów. Mężczyzna miał zachowywać się w sposób agresywny i wulgarny. Odmówił ponadto wypełnienia Karty Lokalizacji Pasażera oraz opuszczenia pokładu samolotu.

Polak nie reagował również na polecenia funkcjonariuszy Straży Granicznej ani nie chciał opuścić zajmowanego miejsca. W związku z tym użyte zostały środki przymusu bezpośredniego, a mężczyzna został wyprowadzony z pokładu w kajdankach. Za swoje zachowanie ukarany został mandatem karnym. Chociaż nowe zasady wielu nie przypadły do gustu, pojawiły się już pierwsze spekulacje, kiedy można będzie wrócić do normalnych podróży,

Karty lokalizacyjne przy przylocie do Polski

Jak czytamy na stronie straży granicznej, obowiązek wprowadzenia na pokładach samolotów Kart Lokalizacji Pasażera wynika bezpośrednio z zapisów par. 7 ust. 8 pkt. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Treść formularza wynika z kolei z załącznika nr 9 „Międzynarodowe Normy i Zalecane Metody Postępowania”, będącego wykonaniem art. 37 Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisanej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 35 poz. 212, z późn. zm.).

Straż graniczna informuje również, że dane zawarte w tym standardowym międzynarodowym formularzu, wprowadzanym w związku z zagrożeniem epidemią (obecnie koronawirusa), umożliwiają szybkie dotarcie do wszystkich pasażerów samolotu, jeśli doszło do narażenia podróżnych na chorobę zakaźną.

Przed lotem należy dokładnie sprawdzić, jakie zasady obowiązują po przylocie do danego kraju, ale również bieżące informacje linii lotniczych. Jeden przewoźnik zdecydował się wprowadzić specjalne paszporty.

Wjazd do Polski

Polska granica stanowi jednocześnie granicę zewnętrzną UE. Obowiązują na niej dodatkowe obostrzenia związane z zapobieganiem epidemii COVID-19 - czytamy na stronie Straży Granicznej. Są to zarówno ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski oraz obowiązek poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy.

Istnieje cała lista osób uprawnionych do przekraczania granicy Polski, dostępna na oficjalnej stronie straży granicznej. Przede wszystkim chodzi o obywateli RP i UE, ich rodziny, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, osoby podróżujące służbowo, czy uczniowie i studenci.

Źródło: Straż Graniczna

Następny artykuł