koronawirus a paszporty immunologiczneFot. pixabay/biblioteka publiczna

Koronawirus: Popularne linie lotnicze wprowadzają nowe paszporty. Mają być dostępne już w na początku 2021 roku

Koronawirus zmienił oblicze lotnictwa. Spowodował nie tylko zmiany zasad na pokładzie, ale też warunków wjazdu do poszczególnych państw. Zwykły paszport może nie wystarczyć, jeśli będziemy planowali podróż. 5 dużych linii lotniczych z Europy i USA już niedługo będzie wymagać dodatkowego dokumentu potwierdzającego nasz stan zdrowia.

Pandemia koronawirusa okazała się trudnym przeciwnikiem. Nie możemy sobie pozwolić na dalsze oczekiwanie na poprawę sytuacji, więc przewoźnicy opracowują nowe sposoby zapewniające bezpieczeństwo podróżnym. Od tego, czy im zaufamy, zależy przyszłość wielu linii lotniczych.

Rząd podał bezdyskusyjny termin ferii. Decyzja zapadła. Lokalne władze łapią się za głowyRząd podał bezdyskusyjny termin ferii. Decyzja zapadła. Lokalne władze łapią się za głowyCzytaj dalej

Pojawi się nowy paszport

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) kilka dni temu poinformowało, że przez pandemię koronawirusa linie lotnicze na całym świecie odnotują w tym roku ponad 118,5 mld dolarów straty.

Bez poważnych zmian w sposobie podróżowania branża lotnicza nadal będzie tracić. Z tego względu pojawiła się propozycja ujednolicenia zasad przekraczania granicy, by kazdy turysta czuł się pewnie w czasie wyjazdu.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się aplikacja, w której każdy pasażer uzupełniałby informacje na temat swojego stanu zdrowia i szczepień. Wygenerowany kod QR można łatwo zeskanować na lotnisku i kontynuować odprawę.

– Potrzebujemy jak najszybszego wprowadzenia wspólnych reguł i standardów, bo tylko w ten sposób przywrócimy zaufanie do podróży lotniczych – mówi Pieter Elbers, prezes linii Air France-KLM cytowany przez portal Fly4free.

Wyniki testów na koronawirusie będą w aplikacji

Paszport immunologiczny, czyli aplikacja Travel Pass przygotowywana przez IATA, ma być gotowa za kilka miesięcy. Znajdą się w niej informacje o wynikach naszych testów na koronawirusa, potwierdzenie szczepienia, reguły i restrykcje wjazdowe do danego kraju, a także informacje o najbliższych laboratoriach, w których można będzie wykonać test.

British Airways i inne linie z grupy IAG zdecydowały się jako pierwsze przetestować Travel Pass. IATA zapewnia, że aplikacja będzie dostępna dla urządzeń z systemem iOS w I kwartale tego roku, a z Androidem od kwietnia.

Dziś jest ostatnia szansa. Tysiące Polaków powinno się pospieszyć przed nadejściem zimy. Ważna wiadomość dla wszystkich planujących wyjazdDziś jest ostatnia szansa. Tysiące Polaków powinno się pospieszyć przed nadejściem zimy. Ważna wiadomość dla wszystkich planujących wyjazdCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Górale są wściekli. Zrozpaczeni powiedzieli wszystko, uderzyli w rząd
2. Wyjdziesz tylko do kiosku i się mocno zdziwisz. Wycieczka do sklepu już nie będzie potrzebna
3. Wielkie odkrycie na dnie Morskiego Oka. Tysiące turystów nie miało pojęcia, dlaczego na dnie tkwi wielki wrak?

Zanim aplikacja Travel Pass zacznie fazę testów, w użyciu będzie już CommonPass, czyli projekt szwajcarskiej fundacji The Commons Project oraz Światowego Forum Ekonomicznego. To podobny system zbierania informacji o podróżnym, który zostanie uruchomiony już w grudniu tego roku.

Linie lotnicze United Airlines, Lufthansa, Virgin Atlantic, Swiss oraz JetBlue wyraziły zainteresowanie przetestowaniem CommonPass. Na razie nie będzie to obowiązkiem dla wszystkich pasażerów, lecz usługą testowaną przez wybrane osoby na niektórych trasach. Mowa o lotach m.in. z Nowego Jorku, Bostonu, Londynu i Hong Kongu.

Aplikacja z pewnością będzie dużym ułatwieniem dla podróżnych, którzy w jednym miejscu będą mieli wszystkie informacje na temat swojego stanu zdrowia oraz zasad panujących w danym kraju. W Europie zapewnia się, że szczepienia nie będą obowiązkowe.

Skandal wokół Julii Wieniawy. Wystarczyło jedno zdjęcie z wakacji, aby wywołać burzę. Teraz się tłumaczySkandal wokół Julii Wieniawy. Wystarczyło jedno zdjęcie z wakacji, aby wywołać burzę. Teraz się tłumaczyCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. 88-letnia babcia Marysia robi najlepsze pierogi pod słońcem, efekt końcowy zapiera dech w piersiach. Zdradziła nam prastarą recepturę, smak nie do podrobienia
  2. Dokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomoc
  3. Nie żyje wielki talent, Andrzej Niedoba. Był prawdziwą legendą Wisły, napisał hymn górali beskidzkich, na szlakach do tej pory nucą go piechurzy
  4. Minister zdrowia mówi o trzeciej fali epidemii w Polsce. Apeluje do Polaków ws. ferii
  5. Zostały dwa dni. Robert Makłowicz zaskoczy wszystkich, znamy szczegóły
  6. Lekarze biją na alarm. Pojawiły się nowe powikłania po COVID-19
  7. Pitbull zerwał się ze smyczy i rzucił na dziecko. Na ratunek ruszył mu kot. Dramatyczne nagranie z monitoringu

Źródło: Fly4free

Następny artykuł