LOT dopiął swego, inne linie zgrzytają zębami. Największe lotnisko w Europie szykuje poważne zmiany
Lot do Londynu jest możliwy dla mieszkańców niemal każdego kraju. Popularny kierunek sprawia, że na lotniskach zaczyna brakować miejsca. Linie lotnicze ubiegają się o sloty, czyli pozwolenia na starty i lądowania w jak największej liczbie i często muszą się pogodzić z odmową.
Lotnisko Heathrow w Londynie przed pandemią było zdecydowanie największe w Europie . Nie jest jedynym portem w stolicy Wielkiej Brytanii, a mimo to pozostaje bezkonkurencyjne. W tym roku zaszły na nim poważne zmiany, których nikt się nie spodziewał.
Teraz, gdy liczba lotów oraz pasażerów drastycznie się zmniejszyła, mogłoby się wydawać, że przydzielanie slotów obędzie się bez większych emocji. Nic bardziej mylnego - przewoźnicy stanęli do boju próbując ugrać jak najwięcej dla siebie.
Firma Airport Coordination Limited (międzynarodowy koordynator slotów na wielu lotniskach na całym świecie) opublikowała właśnie dane dotyczące tego, która linia otrzyma ile slotów w okresie kwiecień 2021-kwiecień 2022. Niektóre decyzje zaskakują.
Do rozdania było 298483 pozwoleń na starty i lądowania, a Polskie Linie Lotnicze LOT wystąpiły o przydzielenie im dwukrotnie większej liczby, niż w ubiegłym roku. Ostatecznie otrzymały 1300 slotów, czyli dokładnie tyle, co zawsze.
– LOT otrzymał potwierdzenie historyczności wszystkich slotów, których używa od kilkudziesięciu lat. To był nasz główny cel i został on zrealizowany. Jednocześnie wystąpiliśmy o dodatkowe sloty chcąc sprawdzić, czy na lotnisku Heathrow pojawiła się ich większa dostępność, jednak na chwilę obecną nie dostaliśmy takiej zgody – poinformowało biuro prasowe przewoźnika cytowane przez portal Fly4free.pl.
Chociaż nie udało się otrzymać nic ponad to, co mieli do tej pory, można mówić o przychylnej decyzji. Nie wszyscy przewoźnicy otrzymali tyle slotów ile chcieli, a niektórym odmówiono całkowicie.
1 . Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta 2 . Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia 3 . Prawdziwy hit internetu. Zrobił jedno zdjęcie na wycieczce. Wystarczyło, aby mówił o nim cały świat
Amerykańska tania linia lotnicza JetBlue złożyła wniosek o podobną liczbę slotów, co LOT, lecz nie otrzymała ani jednego. Przewoźnik ma w planach uruchomienie połączeń między Londynem a Bostonem i Nowym Jorkiem, więc będzie musiał szukać dla siebie miejsca na lotniskach Gatwick i Stansted.
Do tej pory tanie linie lotnicze uważały, że Heathrow jest dla nich za drogie. 1 grudnia pojawi się tam jednak rumuński low-cost Blue Air, który swoje loty z Bukaresztu kierował na Londyn-Luton. Przez zimę przewoźnik będzie latał na tej trasie 5 razy w tygodniu, a latem liczba lotów zwiększy się do 11 kursów tygodniowo.
O możliwość korzystania z największego lotniska w Londynie ubiegał się także EasyJet, lecz na razie otrzymał odmowę . Taką samą decyzję podjęto w sprawie wniosku China Airlines i kanadyjskiego WestJet.
Źródło: Fly4free