Turysci.pl
pierwsza linia lotnicza uruchamia loty dla zaszczepionych

fot. unsplash.com/Ashkan Forouzani/zdjęcie poglądowe

Izraelskie linie lotnicze wprowadzają loty tylko dla zaszczepionych na COVID-19. Pierwsi na świecie

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Izraelska linia lotnicza Israir chce uruchomić pilotażowy program lotów. W przypadku niektórych połączeń, zamierzają na pokład wpuszczać jedynie pasażerów, którzy zostali zaszczepieni na COVID-19 lub ozdrowieńców posiada

  • Izraelska linia Israir wprowadza przeloty tylko dla zaszczepionych pasażerów oraz ozdrowieńców

  • Specjalny program ma dotyczyć przelotów z Tel Awiwu do Eljatu. Ma mieć to związek z otwarciem tam hoteli oraz branży turystycznej

  • Europejscy przewoźnicy na razie nie zapowiadają podejmowania podobnych działań

Izrael jest jednym z krajów, w których szczepienia idą najszybciej na świecie, co wykorzystać chcą tamtejsze linie lotnicze. Agencja informacyjna AP przekazała, że już blisko połowa mieszkańców tego państwa przyjęła co najmniej jedną dawkę szczepionki, pilotażowy program może być więc kolejnym krokiem w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Izraelska linia lotnicza chce uruchomić połączenia tylko dla zaszczepionych

Linia lotnicza Israir planuje wpuszczać jedynie ozdrowieńców i osoby zaszczepione na loty do Eljatu, co wiąże się z tamtejszymi przepisami sanitarnymi dla branży turystycznej. Jak podają izraelskie media, w tym mieście rząd zezwolił już na otwarcie hoteli po lockdownie.

Bilety na specjalne loty mają trafić do sprzedaży już wkrótce, a w sieci pojawiły się informacje o ich cenie. Najtańsze wejściówki mają kosztować 143 szekle izraelskie, czyli około 160 zł. Połączenia realizowane mają być najprawdopodobniej we wtorki, o czym informuje portal Fly4Free.

samolot-linii-lotniczych-isair-1614002739.jpg

Samolot linii lotniczych Isair

Samolot linii lotniczych Isair/fot. wikimedia.org/Rainmond Spekking/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Czy w przyszłości tylko szczepienie może pozwolić na wejście do samolotu?

Israir nie jest pierwszą linią, który zapowiada uruchomienie tego typu połączeń. Już jakiś czas temu podobne plany zapowiadał prezes australijskiego przewoźnika Qantas.

– Chcemy zmienić nasz regulamin podróży międzynarodowych, tak aby na pokład samolotu mogły wchodzić tylko osoby z ważnym szczepieniem na COVID-19 – mówił 3 miesiące temu Alan Joyce, cytowany przez Fly4Free.

Jak twierdził, potwierdzenie przejścia szczepienia będzie obowiązkowe dla wszystkich osób, które będą chciały przylecieć do Australii z zagranicy lub opuścić kraj. Joyce twierdził również, że takie rozwiązania z czasem wprowadzić może wielu największych przewoźników.

– Obecnie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób stworzyć elektroniczną wersję książeczki szczepień, która da nam możliwość zweryfikowania, czy szczepionka jest legalna w kraju, do którego podróżuje pasażer. Dzięki odpowiedniej logistyce i technologii stanie się to możliwe. Linie lotnicze i rządzący są w trakcie prac nad tym projektem – mówił prezes Qantas.

Na razie jednak polskie i europejskie linie lotnicze nie skłaniają się ku wprowadzeniu takiego rozwiązania. Jakiś czas temu reklama Ryanaira, zachęcająca do szczepień, wywołała burzę w mediach. Pasażerowie obawiali się, że był to krok w kierunku  wprowadzenia nakazu przejścia zabiegu, czemu zaprzeczył przewoźnik.

– Żadne zaświadczenie o szczepieniu nie będzie wymagane w przypadku krótkich lotów Ryanaira w UE. Uważamy, że w ramach unijnego systemu swobodnego przemieszczania się ograniczenia oraz kwarantanny zostaną zniesione, gdy skuteczne szczepionki staną się szeroko dostępne w celu ochrony grup wysokiego ryzyka przed COVID-19 – deklarował Ryanair.

Również ekspert lotniczy oraz były dyrektor PLL LOT podchodzi kwestii wprowadzenia nakazu sceptycznie. W rozmowie z Money.pl sugerował, że kontrowersje wokół Ryanaira wskazują jedynie na organizacyjny chaos, jaki panuje w przepisach lotniczych.

– Wyważenie tych kwestii będzie dla linii lotniczych trudne – oceniał Marek Serafin.

Sojusz Star Alliance oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych IATA również nie zamierza samodzielnie wprowadzać obowiązku szczepień dla swoich pasażerów. W liście do Money.pl PLL LOT podkreśliła, że obecnie trwają prace nad stworzeniem wspólnych przepisów dla całej branży lotniczej. Mają one ułatwić podróże oraz usprawnić przemieszczanie się między krajami, w których obowiązują odmienne przepisy sanitarne.

– Zastosowanie i wdrożenie konkretnych rozwiązań będzie jednak zależało od decyzji regulatorów lotniczych i przepisów administracyjnych przyjętych w poszczególnych krajach. Jako linia lotnicza na bieżąco dostosowujemy się do obowiązujących w poszczególnych krajach regulacji – stwierdziły władze PLL LOT dla Money.pl.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4Free/Money.pl

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >