Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Linia Alitalia kończy działalność. Odwołuje wszystkie loty od 15 października
Ania Radke
Ania Radke 26.08.2021 15:55

Linia Alitalia kończy działalność. Odwołuje wszystkie loty od 15 października

airport-802008 1280
fot. Pixabay/ Free-Photos

Włoskie linie lotnicze Alitalia odwołują wszystkie swoje loty od 15 października. Przewoźnik od lat zmagał się z problemami finansowymi. Rząd Włoch uruchomił specjalny fundusz, aby zwrócić pieniądze klientom.

Wszystkie loty przewoźnika Alitalia od 15 października zostały odwołane. Rząd Włoch od lat poszukiwał inwestorów, którzy mogliby uratować bankrutującą linię lotniczą po tym, jak w 2017 r. oddano ją w zarząd państwowy.

Alitalia odwołuje wszystkie loty

Sytuację włoskiego narodowego przewoźnika dodatkowo pogorszyła pandemia, przez którą loty na całym świecie zostały uziemione na wiele miesięcy. Jest to główny powód, przez który Alitalia całkowicie zaprzestanie działalności po 15 października.

Przed pandemią COVID-19, w 2019 roku, linia Alitalia przewiozła 21,3 mln pasażerów do 81 różnych miejsc na świecie. Wykonywała przy tym 3,6 tys. lotów tygodniowo. Do niedawna zatrudniała w tym celu ponad 10 tys. pracowników. Na ten moment nie jest jasne, co stanie się z pracownikami firmy.

Pasażerowie mogą przełożyć lot lub otrzymać zwrot pieniędzy

Turyści, którzy wykupili bilety na loty, będą mogli polecieć wcześniej lub otrzymać zwrot pieniędzy za zakupione bilety. Linia lotnicza otrzyma bowiem wsparcie od włoskiego rządu.

Tamtejsze władze utworzyły specjalny fundusz w wysokości 100 mln euro, aby zwrócić pieniądze klientom linii lotniczych. Kraj wcześniej uzgodnił z UE umowę ratunkową w celu stworzenia nowej, wolnej od długów firmy, która przejmie jej aktywa.

Według szacunków włoskiego dziennika "Corriere Della Sera" około 250 tys. osób wykupiło bilety na loty po 15 października. Firma tłumaczy jednak, że klienci ci będą mogli wymienić swój bilet na lot Alitalii przed datą 15 października lub otrzymać pełny zwrot pieniędzy.

Podróżni, którzy zdecydują się na wymianę biletu mogą bezpłatnie zmienić rezerwację. Rebooking polega na zmianie lotu na inny dzień (przed 15 października) przy zachowaniu tego samego miejsca docelowego.

Można także dokonać zmiany miejsca docelowego lub zmienić trasę lotu, jednak może się to wiązać z dodatkowymi kosztami, jeśli ceny lotów będą się różnić. W przypadku, jeśli nowy lot jest tańszy, nie ma możliwości zwrotu różnicy w cenie. Linia zastrzega również, że lotów międzynarodowych nie można zamienić na krajowe lub odwrotnie. Alitalia w swoich mediach społecznościowych poinformowała także, że do wszystkich klientów wyśle "bezpośredni komunikat" z instrukcjami.

Alitalia zostanie zastąpiona przez państwową linię ITA

Nowa państwowa linia ITA (Italia Trasporto Aereo), która docelowo ma zastąpić Alitalia, rozpocznie sprzedaż biletów od 26 sierpnia. Przewoźnik rozpocznie loty 15 października. W zeszłym tygodniu otrzymali zielone światło od włoskich władz cywilnych.

ITA wykupi 52 samoloty Alitalii, a także sloty lotniskowe i inne aktywa. Będzie obsługiwać loty z Rzymu i Mediolanu do takich miejsc jak Nowy Jork, Boston, Miami, Tokio i wielu miast europejskich. W planach mają także powiększanie floty do 105 samolotów do 2025 r.

Co ważne, rezerwacje dokonane na loty Alitalii nie będą ważne dla ITA. Pasażerowie muszą więc dokonać rezerwacji poprzez nową stronę internetową firmy (której uruchomienie jest dopiero w planach), biura podróży lub biura na lotniskach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet