Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Turystyka > Lawina wakacyjnych wyjazdów. Polacy poszli na rekord w biurach podróży
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 12.02.2024 17:37

Lawina wakacyjnych wyjazdów. Polacy poszli na rekord w biurach podróży

Plaża
Fot. Shutterstock/George Stoyanov

Nie wszyscy Polacy preferują organizację zagranicznych wyjazdów na własną rękę. Wielu wciąż stawia na biura podróży. Tylko w zeszłym roku na taką wycieczkę pojechało aż 7,57 mln klientów.

Na prośbę “Rzeczpospolitej” Turystyczny Fundusz Gwarancyjny podsumował dane ukazujące sprzedaż w biurach podróży w 2023 roku. 

W biurach podróży więcej sprzedanych biletów na samolot, niż na autokar

Jak wynika z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego wśród 7,57 mln turystów, którzy wykupili wycieczkę z biurem podróży, 4,1 mln z nich skorzystało z transportu lotniczego. Mowa o samolotach czarterowych. To wzrost o 34 proc. od 2022 roku. Z kolei 1,3 mln turystów postanowiło udać się na wakacje samolotem rejsowym lub autokarem.

2,17 mln turystów wykupiło podróż krajową lub do sąsiedniego państwa. W związku z tym 5,4 mln klientów wybrała wczasy za granicą. Tutaj wzrost o 1,06 mln, porównując, choćby z 2019 rokiem.

W tych miesiącach Polacy podróżują najczęściej

Okazuje się, że najwięcej umów z biurami podróży turyści zawarli w czerwcu, bo aż 793,5 tys. Drugim równie owocnym miesiącem okazał się maj (750 tys.). Klienci kupowali wycieczki także w miesiącach: marzec (748,8 tys.), lipiec (708 tys.), sierpień (688,7 tys.). Zdecydowanie najmniej oblężone biura podróży były w grudniu (382,8 tys. zawartych umów).

W przypadku podróży czarterowych najwięcej sprzedano ich w lipcu (418,6 tys.) oraz styczniu 2023 r. (403 tys.). Grudzień znów okazał się najgorszy (218,3 tys. sprzedanych wycieczek). Według danych Polacy kupują wycieczki zazwyczaj w marcu (299,2 tys. umów), maju (291 tys.) i czerwcu (273,3 tys.). 

Odszkodowania za wycieczki zorganizowane

Z przygotowanego podsumowania wynika, że w 2023 roku żadne biuro podróży nie zgłosiło niewypłacalności. Uruchamianie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego nie było wówczas potrzebne, by pokryć ewentualne szkody. To tylko pokazuje, że wycieczki zorganizowane nie wychodzą z mody, a klientów nie brakuje. Dla przypomnienia największymi w Polsce biurami podróży są: Itaka, TUI Poland, Rainbow i Coral Travel. Wszystkich, które oferują zagraniczne wycieczki, jest z kolei ok. 4500.

 

Źródło: “Rzeczpospolita”