Lawina porwała turystę na Rysach. TOPR wprost: Prawdopodobnie to go uratowało
Choć w prawie całym kraju cieszymy się już ciepłą i słoneczną wiosną, to na górskich szlakach nadal zalega duża warstwa śniegu. O tym, jak niebezpieczny może być on w kwietniu, przekonał się snowboardzista, którego na Rysach porwała lawina.
Warunki w górach pozostają niekorzystne. Rosnąca temperatura sprawia, że warstwa zalegającego na zboczach śniegu jest bardzo niestabilna. Z tego powodu TOPR wprowadził trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W takich warunkach trzeba zachować nadzwyczajną ostrożność.
Lawina w Tatrach. Turysta zjeżdżał z Rysów
O niebezpiecznym zdarzeniu, które miało miejsce w środowe południe, ratownicy TOPR poinformowali chwilę po godzinie 18. Z przekazanych informacji wynika, że snowboardzistę na Rysach porwała lawina.
Mężczyzna spadł z nią ok. 850 metrów i zdołał zatrzymać się zaledwie 150 metrów nad taflą Czarnego Stawu. “Mężczyzna zdołał uruchomić plecak lawinowy i prawdopodobnie to go uratowało przed poważnymi konsekwencjami” - dodali przedstawiciele TOPR. Po wszystkim turysta wezwał ratowników. Sam nie został ranny, jednak nie miał pewności, czy śnieg nie porwał kogoś jeszcze.
“Po wywiadzie ze zgłaszającym zdarzenie, nie było pewności, czy lawina nie porwała innych turystów podchodzących na Rysy, wobec czego z Zakopanego na Bulę pod Rysami przetransportowano trzech ratowników i psa lawinowego z zadaniem sprawdzenia lawiniska” - przekazano w komunikacie. Po sprawdzeniu lawiniska wykluczono możliwość porwania przez śnieg innych osób.
TPN o trudnych warunkach na tatrzańskich szlakach
W najnowszym komunikacie turystycznym TPN ostrzega przed niekorzystnymi warunkami w wyższych partiach Tatr. Szlaki są tam bowiem pokryte świeżym śniegiem, pod którym znajduje się starszy śnieg, a także lód.
“Dodatkowym utrudnieniem w godzinach porannych jest mgła i niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Miejscami występują głębsze zaspy naniesionego przez wiatr śniegu” - podkreślono w komunikacie.
Łatwo nie jest również w niższych partiach Tatr. W Dolinie Chochołowskiej krokusy walczą ze śniegiem, a szlaki bywają śliskie. “Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również zalega warstwa świeżego śniegu, pod którą mogą występować oblodzenia. W te partie Tatr zalecamy zabranie raczków oraz kijków, ponieważ jest ślisko” - dodał TPN.
TOPR wprowadził trzeci stopień zagrożenia lawinowego
W godzinach popołudniowych na tatrzańskich szlakach niezależnie od wysokości obowiązuje lawinowa trójka. “Pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana pod względem wystaw i wysokości. Powyżej 1900 m śniegi przewiane, szczególnie w miejscach zacienionych, w pobliżu grani i formacjach wklęsłych. Poniżej tej wysokości śniegi mokre, przepadające. W ciągu dnia prognozowany wzrost temperatury negatywnie wpłynie na stabilność pokrywy. Wzrost zagrożenia do ZNACZNEGO wraz ze wzrostem temperatury w ciągu dnia” - wyjaśnił TOPR w komunikacie lawinowym.