Jak się zachować, gdy w górach ogłoszą zagrożenie lawiną? 3 obowiązkowe sprawy
Lawina zdecydowanie należy do największych zagrożeń w polskich górach. Oczywiście, zagrożenie istnieje w każdym paśmie górskim. To nie tylko utrudnienie w turystyce, ale także zagrożenie dla życia. Z tego powodu warto dobrze przygotować się przed wyprawą.
Wskazówki dotyczące lawiny
Najważniejszą zasadą jest niewychodzenie w góry, jeżeli nie jest się osobą wystarczająco doświadczoną w chodzeniu po szlakach zimą. Przed każdy wyjściem należy sprawdzić najnowsze komunikaty Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. O jednym z nich pisaliśmy tutaj.
W przypadku każdego zagrożenia lawinowego na stronie TOPR-u pojawiają się specjalne alerty. W okresie zimowym w Tatrach obowiązują pięciostopniowe ostrzeżenia, z czego I stopień jest informacją o niewielkim zagrożeniu, a V stopień o poważnym zagrożeniu dla życia i zdrowia. W przypadku najwyższego niebezpieczeństwa nikt nie powinien wychodzić w góry, a już na pewno nie samemu.
Istnieją jednak też pewne akcesoria, które się absolutnie obowiązkowe w przypadku decyzji o wyjściu w góry w czasie zagrożenia lawinowego. Jest to tak zwane "lawinowe ABC", na które składają się trzy gadżety - detektor, sonda i łopata.
Trzy niezbędne urządzenia
Detektor lawinowy to urządzenie, które służy do szybkiego lokalizowania zasypanych pod śniegiem ludzi. Funkcjonuje dzięki trybowi nadawania i odbioru. Poprzez krótki impuls elektromagnetyczny na częstotliwości 457 kHz lokalizuje turystę z drugim detektorem. Po tym wskazuje kierunek i odległość do zasypanego człowieka.
Alternatywą dla detektora jest sonda lawinowa , jednak zaleca się, aby mieć przy sobie oba urządzenia. Dlaczego? Ponieważ detektor jest gadżetem elektronicznym, a więc w wysokich partiach gór może dojść do problemów z częstotliwością.
W porównaniu do detektora sonda składa się z kilku segmentów. Dzięki podziałce jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, na jakiej głębokości znajduje się poszukiwana osoba. Wbijamy ją prostopadle do powierzchni śniegu. Ważne, aby zrobić to mocno, ponieważ śnieg może być zmarznięty.
Kiedy za pomocą sondy znajdziemy zaginionego turystę, urządzenie zostawiamy w miejscu i udajemy się po trzeci niezbędny przedmiot w górach, czyli łopatę lawinową . Jest ona konieczna do odkopania zasypanego przez lawinę człowieka.
Choć może to być jakakolwiek łopata, najlepiej użyć tej specjalistycznej. Jest ona dobrze przystosowana do odsypywania śniegu . Dodatkowo jest ona lżejsza, co sprawia, że jest łatwiejsza do przenoszenia podczas chodzenia po szlakach.
O bezpieczeństwie trzeba pamiętać przed każdym wyjściem w góry. Jakiś czas temu pisaliśmy o rozmowie dwóch ekspertów, którzy zwrócili uwagę na tragiczne podejście polskich turystów, którzy wybierają wypoczynek na południu Polski. Nieodpowiednie przygotowanie to narażanie się na śmierć.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Wyszły na jaw nowe informacje o sylwestrze. Ważna wiadomość dla planujących wyjazd
-
Wprowadzili zmiany w przemieszczaniu się po Polsce. Pominięto jedno miasto
Źródło: tatry-przewodnik.com, Wikipedia, 8a.pl