Od 1 maja zmiana w biwakowaniu w polskich lasach. Każde nadleśnictwo wyznaczy specjalny obszar
Od 1 maja zmiana w biwakowaniu na dziko
Każde nadleśnictwo wyznaczy specjalny obszar, w którym turyści będą mogli przenocować
Noclegu maksymalnie 9 osób, przez nie więcej, niż 2 noce, nie trzeba nigdzie zgłaszać
Lasy Państwowe ogłosiły na swoim profilu na Facebooku, że jest zgoda na objęcie wszystkich jednostek podległych spółce programem pilotażowym, skierowanym do turystów lubujących się w tzw. nocowaniu na dziko, czyli na łonie natury, np. pod namiotem, poza polem kempingowym.
Lasy Państwowe otwierają się na turystów
Jak czytamy w publikacji, decyzja została podpisana już przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych i wejdzie w życie 1 maja. Wszystko dzięki wypracowaniu odpowiednich rozwiązań związanych z tego rodzaju turystyką. Pomogło również odpowiedzialne zachowywanie się podróżnych, którzy w ostatnich miesiącach korzystali z 46 pilotażowych obszarów, wyznaczonych przez spółkę.
– Do końca kwietnia, wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Nie będzie tam żadnej dodatkowej infrastruktury! Sam las. Formalnie więc od 1 maja w Polsce w każdym nadleśnictwie takie miejsce powinno funkcjonować – czytamy we wpisie Lasów Państwowych na Facebooku.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
To bardzo dobra wiadomość dla polskich turystów, zwłaszcza że w czasie pandemii wiele osób wybierało na urlop miejsca na uboczu, z daleka od tłumów i cywilizacji. Jak informują Lasy Państwowe, dokładną lokalizację wyznaczonych obszarów będzie można sprawdzić w Banku Danych o Lasach oraz na stronach internetowych nadleśnictw.
Charakteru takiej wyprawie będzie nadawał fakt, że na miejscu nie tylko nie zastaniemy przystosowanej dla turystów infrastruktury, ale obszary te nie mają być też w żaden sposób oznaczone. Unikniemy zatem obozowania w sąsiedztwie płotków, tablic informacyjnych czy innego rodzaju ogrodzeń. Przyjezdni w pełni cieszyć się będą mogli bliskością natury.
Wyjaśnione zostały także dokładne warunki pobytu w udostępnionych lokalizacjach. Wcześniej konieczne było informowanie o swoim biwaku odpowiednich jednostek, jednak teraz zasada ta została zmodyfikowana dla wygody turystów. Nikogo nie trzeba informować o swoim kempingu, o ile nie zamierzamy w lesie spędzić więcej niż dwóch nocy z rzędu. Liczebność grupy nie może też przekraczać 9 osób.
⛺Dobry news z rana!???? Dyrektor Generalny LP podpisał zgodę na przekształcenie programu pilotażowego dla osób...
Opublikowany przez Lasy Państwowe Wtorek, 23 lutego 2021
– Trzeba obowiązkowo zgłaszać na adres danego nadleśnictwa pobyt jeśli z noclegu korzysta grupa powyżej 9 osób i/lub powyżej 2 nocy. Zgłoszenie musi wpłynąć nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Bez formalnej zgody nie można korzystać z obszaru – czytamy w spisie wytycznych.
Wszystkie 46 miejsc, które uruchomione zostały w programie pilotażowym, również zostanie utrzymane. Od 14 kwietnia 2021 roku, przez 12 miesięcy, można na ich terenie korzystać z kuchenek gazowych, pod warunkiem przestrzegania przy tym regulaminu. Kategorycznie zabronione jest natomiast rozpalanie ognisk.
Trzeba zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać zasad
Możliwość biwakowania na łonie natury bez wątpienia ucieszy wielu turystów, zawsze jednak trzeba pamiętać o odpowiednim zachowywaniu się. Nie można płoszyć zwierzyny, ani śmiecić. W polskich lasach obowiązuje również zakaz zbierania drewna oraz rozpalania ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi.
Przez wyjazdem warto zapoznać się z przepisami wynikającymi z ustawy o lasach - nie można np. wjechać na ich teren kamperem. Korzystając z nowych możliwości pamiętajmy, że znajdując się na łonie natury, trzeba szanować przyrodę znajdującej się wokół nas. Zanim opuścimy teren po noclegu, upewnijmy się również, że miejsce to wygląda dokładnie tak, jak przed naszym przyjazdem. Uprzątnijmy wszystkie oznaki naszej obecności i oczywiście nie zostawiajmy żadnych odpadków.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Lasy Państwowe