Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Turystyka > Lament górali trwa. Tuż za płotem wyrosła im ogromna konkurencja
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 08.02.2024 08:41

Lament górali trwa. Tuż za płotem wyrosła im ogromna konkurencja

Zakopane
Fot. Shutterstock/Matyas Rehak

Za nami połowa ferii zimowych. Pierwsze dwa tygodnie mogły należeć do udanych, jednak jak pokazują najnowsze statystyki, tendencja się nie utrzymała. Najwięcej powodów do narzekań może mieć Zakopane.

Nocowanie.pl przedstawiło statystyki dotyczące zimowych wyjazdów Polaków. Te mogą napawać optymizmem osoby, które dopiero planują krótki lub dłuższy urlop. Mniej zadowoleni są hotelarze, którzy na próżno szukają tłumów turystów.

Lament górali niesie się po Tatrach. Obiekty świecą pustkami

Zgodnie z tradycją prawdziwą mekką zimowych wyjazdów Polaków jest Zakopane. Jednak jak wynika z analizy Nocowanie.pl, liczba turystów wypoczywających pod Tatrami spada. Po najeździe gości z woj. mazowieckiego, kolejne tygodnie nie były tam już tak udane. Jak podaje Tatrzańska Izba Gospodarcza w Zakopanem, obłożenie sięga 60 proc.

Wątpliwości co do tego, że tegoroczne ferie w pod Tatrami nie będą dobre dla gospodarzy, nie ma Agnieszka Rzeszutek, ekspertka Nocowanie.pl. – Chociaż sytuacja może się jeszcze poprawić, bo przed nami jeszcze jedna tura ferii, a Polacy coraz częściej podejmują decyzję o wyjeździe w ostatniej chwili, to faktycznie gospodarzom z Zakopanego trudno będzie zaliczyć ten sezon do szczególnie udanych – przyznała. Dodała również, że miastu wyrosła ogromna konkurencja.

Już nie Zakopane. Krynica-Zdrój hitem ferii zimowych w 2024 roku

Jak się okazuje, polscy turyści coraz częściej zamiast do Zakopanego, zimą wyjeżdżają do Krynicy-Zdroju. To właśnie ona niespodziewanie zajmuje 2. miejsce na liście najpopularniejszych kierunków tej zimy.

Miasto to może zachwycić urokliwymi krajobrazami i mniejszą liczbą turystów. Nie bez znaczenia jest również cena. Jak podaje Rzeszutek, średnia cena od osoby za noc utrzymuje się tutaj na poziomie 98 zł. W Zakopanem za nocleg trzeba zapłacić średnio 106 zł.

W gronie najpopularniejszych miejscowości nie brakuje innych kierunków, które są przystępne cenowo. Średnia cena za noc od osoby poniżej 100 zł utrzymuje się w Wiśle, Kościelisku i Bukowinie Tatrzańskiej. W tej ostatniej w porównaniu do stycznia ceny spadły o 14 proc. Jednak na większe promocje nie ma co liczyć.

– Hotelarze też mierzą się z inflacją i wysokimi kosztami prowadzenia działalności, z cenami energii, rosnącymi kosztami pracy, trudno jest im więc konkurować ceną. Chętniej konkurują rozwijaniem oferty i dodatkowymi atrakcjami – ocenia ekspertka Nocowanie.pl.

Nie tylko najtańszy nocleg. Polacy podczas ferii szukają luksusu

Nocowanie.pl podkreśla, że nawet osoby, które będą szukały noclegu w ostatniej chwili, bez trudu znajdą coś w przystępnej cenie. Eksperci dodali jednak, że niska cena nie jest jedynym kryterium, które Polacy biorą pod uwagę podczas dokonywania rezerwacji.

Z każdym rokiem rośnie liczba turystów zainteresowanych ofertą premium. Widać to wyraźnie w statystykach. W gronie 10 najpopularniejszych miejscowości znalazł się m.in. Karpacz, gdzie średnia cena od osoby to 118 zł. Jeszcze więcej trzeba zapłacić w Białce Tatrzańskiej. Tu nocleg kosztuje średnio 136 zł. Niemniej, tutaj również nie brakuje wolnych pokoi, dlatego każdy, kto nadal planuje wyjazd, bez trudu znajdzie coś dla siebie.