Nowy szlak pielgrzymkowy w Polsce. Rocznie ponad 1 mln turystów
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują religijne wyprawy po Polsce. Właśnie ogłoszono powstanie pieszego szlaku pielgrzymkowego. Ma on przypominać słynne hiszpańskie Camino de Santiago.
Szlak będzie wiódł przez Warmię i Mazury.
Nowy szlak pielgrzymkowy w Polsce
Jak informuje WP, we wtorek 6 lutego podczas spotkania branży turystycznej w Gietrzwałdzie ogłoszono powstanie pierwszego odcinka szlaku pielgrzymkowego. Organem odpowiedzialnym za tę inicjatywę jest Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii.
Celem jest promocja regionu i zachęcenie turystów do poznawania tej części kraju.
- Chcemy wypromować Warmię jako krainę historyczną, promować jej atrakcje zarówno związane z zabytkami, jak i produktami, które wytwarzają lokalni rzemieślnicy - powiedział cytowany przez WP Andrzej Abako, starosta olsztyński i przewodniczący stowarzyszenia.
Szlak Świętej Warmii
Szlak Świętej Warmii będzie oficjalnie zaczynał się w Świętej Lipce. Trasa wiedzie od gminy Reszel, przez Kolno, Jeziorany, Barczewo, Purda, Stawiguda, Olsztynek, Gietrzwałd, Dobre Miasto do wsi Kochanówka w powiecie lidzbarskim.
Odwiedzający będą mogli nie tylko zwiedzić okoliczne gotyckie wiejskie kościoły, kapliczki i sanktuaria, ale również odpocząć.
Szlak podobny do Camino de Santiago
Szlak ma przypominać odwiedzającym hiszpańskie Camino de Santiago, czyli ścieżkę prowadzącą do katedry w Santiago de Compostela w Galicji.
- Z analiz wynika, że Gietrzwałd odwiedza rocznie milion pielgrzymów, którzy po zobaczeniu tego miejsca jadą dalej. Chcielibyśmy takich pielgrzymów zatrzymać na Warmii dłużej, choćby dwa, trzy dni - dodał Abako.