Turysci.pl
krupowki zmienily sie przez lata

fot. wikimedia.org/Monochromatyczna/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Turyści narzekają na pamiątki sprzedawane na Krupówkach. „Na półkach widać masę tandety"

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Krupówki to jeden z najsłynniejszych deptaków w Polsce. Nic dziwnego zatem, że zobaczyć tam można wiele straganów z pamiątkami. Oferta może jednak zadziwić, ponieważ już nie tak łatwo znaleźć tam tradycyjne góralskie wyroby. Z każdym sezonem wypiera je coraz więcej chińszczyzny.

Krupówki to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Zakopanem. Wielu turystów właśnie tam kupuje pamiątki z pobytu w Tatrach. Kupimy tu zarówno oscypki, jak i klasyczne ciupagi czy wełniane swetry. Jednak z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się upominki, które nie mają nic wspólnego z góralską tradycją;

„To już nie są te Krupówki, co kiedyś"

Duża liczba turystów na Krupówkach spowodowała rozkwit handlu w tym miejscu. Można tam kupić najróżniejsze drobiazgi, jednak, jak się okazuje, ceny mogą być tam mocno wygórowane. Chcąc kupić upominki dla najbliższych trzeba się więc liczyć ze sporym wydatkiem.

Owszem, jest dużo ładnych rzeczy, ale jak każdego z rodziny chce się obdarować magnesem, to trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Ceny rozpoczynają się od 12 zł, ale te ładniejsze są jeszcze droższe. Kapcie góralskie kosztują od 35 zł. Jakbym chciała kupić każdemu po magnesie i jakimś dodatku, to musiałabym wydać majątek – opowiada czytelniczka WP.

Wielkanoc 2021. Gdzie Polacy rezerwują noclegi?

Polacy planują wyjazdy wielkanocne. Najwięcej osób szuka noclegów w górskich hotelach

CZYTAJ DALEJ

Ze względu na duże zainteresowanie turystów, sklepikarze stale muszą poszerzać swój asortyment. W efekcie można znaleźć tam już wszystko: od tradycyjnych oscypków, swetrów i kapci po upominki z metką „made in china".


Na półkach widać masę tandety. Przykro się na to patrzy. Kto to wymyślił, żeby sprzedawać na deptaku fartuszki z cyckami? – pyta. – Jak owieczki to z cekinami, jak poduszki to w kształcie kupy. Dramat – dodaje.

Zwraca również uwagę, że na wielu stoiskach za 5 zł dostępny jest również „hel do gadania", pluszaki czy balony z postaciami z bajek. Na pierwszy rzut oka widać, że dzieci to jedna z najważniejszych grup docelowych dla górali sprzedających pamiątki.

Również sprzedawcy przyznają, że pamiątki, które sprzedają na Krupówkach pozostawiają wiele do życzenia. Dwoją się jednak i troją, żeby zadowolić klientelę i zarobić na chleb. Tradycyjne góralskie produkty nie sprzedają się bowiem już tak, jak kiedyś.

To już nie są te Krupówki, co kiedyś – mówi jeden z górali w rozmowie z WP – Trzeba wymyślać cuda na kiju, bo ciupagi już nie wystarczają.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >