królewskie źródłafot. Maciej Zając, Nadleśnictwo Kozienice

Królewskie Źródła podbiły serca Polaków. Tłumy turystów

Królewskie Źródła są jedną z najpopularniejszych atrakcji lasów w Kozienicach. W ostatnim czasie pojawiły się tam tłumy turystów. Na ścieżkach pojawiły się tłumy, które wcześniej były niespotykane o tej porze roku. Podsumowanie oraz zdjęcia autorstwa Macieja Zająca pojawiły się na stronie Nadleśnictwa Kozienice.

Królewskie Źródła znajdują się w głębi lasu, nad rzeką Zagożdżonką, 7 km na południowy zachód od Kozienic. Zwykle największym zainteresowaniem cieszą się w sezonie letnim, jednak ze względu na trwające ograniczenia, rezerwat odnotowuje rekordowe tłumy.

Królewskie Źródła oblegane przez turystów

- W ostatnim czasie obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania zarówno ze strony lokalnej społeczności jak i turystów, wszelkimi formami turystki i rekreacji na terenach leśnych - czytamy na stronie Nadleśnictwa Kozienice. - Dotyczy to w szczególności obiektu „Królewskie Źródła”, gdzie w okresie świąteczno-noworocznym na pobyt zdecydowało się bardzo wiele osób.

Nadleśnictwo Kozienice pochwaliło się również konkretnymi liczbami gości, którzy w ostatnim czasie przyjechali tam na spacer. W okresie świąt Bożego Narodzenia (20-27 grudnia) było to 2097 osób, w okresie noworocznym (31 grudnia – 3 stycznia) – 1054 osoby, a podczas ostatniego weekendu (6-10 stycznia) – 2956 osoby.

W ostatnim czasie obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania zarówno ze strony lokalnej społeczności jak i turystów,...

Opublikowany przez Nadleśnictwo Kozienice, Lasy Państwowe Wtorek, 12 stycznia 2021

Również na trasach pieszych i rowerowych, miejscach postoju pojazdów, parkingach i ścieżkach edukacyjnych zaobserwowano ostatnio tłumy odwiedzających. Dużą popularnością w innej części Polski cieszy się również schronisko Andrzejówka, jednak tam pojawił się pewien przykry problem.

Tragiczna wiadomość obiegła Polskę. Niestety, żyje Jan Barwicki, wielka strata dla lokalnego oddziału PTTKTragiczna wiadomość obiegła Polskę. Niestety, żyje Jan BarwickiCzytaj dalej

- Są to ilości turystów nienotowane w poprzednich latach w okresie jesienno-zimowym, co zapewne związane jest z ograniczeniami wynikającymi z zagrożeń epidemicznych i niedostępnością wielu obiektów użyteczności publicznej. Wiele osób przebywających na terenie nadleśnictwa podkreśla ogromną rolę organizacji udostępniania turystycznego tutejszych lasów, co wpisuje się w wypełnianie funkcji społecznych LP [pisownia oryginalna] - czytamy na stronie nadleśnictwa.

- Cieszy nas bardzo, iż obserwujemy przestrzeganie przez turystów wskazówek w zakresie zabezpieczenia przeciwepidemicznego (stosowanie maseczek, zachowanie dystansu społecznego, itp.),lecz mimo to zauważamy, że tak duża koncentracja osób jak miało to miejsce w przypadku „Królewskich Źródeł”, może stanowić w pewnym stopniu zagrożenie - czytamy.

Podczas spaceru po kozienickim lesie, warto odwiedzić kilka najpopularniejszych atrakcji w okolicy. Przoduje tu oczywiście „Gościniec Królewski” – historyczna droga przebiegająca przez cały teren Nadleśnictwa Kozienice (w kierunku północ-południe, Świerże-Stoki) o długości 25 km. Po drodze mija się liczne kapliczki: św. Jana Gwalberta, św. Franciszka, św. Tekli a także miejsca postojowe z małą infrastrukturą.

Królewskie Źródła

Królewskie Źródła, fot. Wikipedia/ Stanisław Ludwiński/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się również „Bartny Kąt”, gdzie poznać można tradycje bartnicze Puszczy Kozienickiej, czy „Leśna Barć” - ekspozycja uli usytuowana przy szkółce leśnej. Możliwe jest również rozpalenie ogniska na terenie polany piknikowej w leśnictwie Podgóry.

Ponadto na terenie nadleśnictwa zlokalizowane są starodrzewia rezerwatów przyrody: Zagożdżon, Brzeźniczka, Pionki, Guść przez które przebiegają szlaki turystyczne. W okolicy znajdziemy również 166 pomników przyrody oraz 40 miejsc pamięci narodowej i obiektów kulturowych. Niedawno pisaliśmy również o turystach w górach, którzy popisali sie wyjątkowym brakiem wyobraźni.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Królewskie Źródła

Królewskie Źródła, fot. Wikipedia/ Stanisław Ludwiński/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Nadleśnictwo Kozienice

Następny artykuł