Turysci.pl
królewskie źródła

fot. Maciej Zając, Nadleśnictwo Kozienice

Królewskie Źródła podbiły serca Polaków. Tłumy turystów

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Królewskie Źródła są jedną z najpopularniejszych atrakcji lasów w Kozienicach. W ostatnim czasie pojawiły się tam tłumy turystów. Na ścieżkach pojawiły się tłumy, które wcześniej były niespotykane o tej porze roku. Podsu

Królewskie Źródła znajdują się w głębi lasu, nad rzeką Zagożdżonką, 7 km na południowy zachód od Kozienic. Zwykle największym zainteresowaniem cieszą się w sezonie letnim, jednak ze względu na trwające ograniczenia, rezerwat odnotowuje rekordowe tłumy.

Królewskie Źródła oblegane przez turystów

- W ostatnim czasie obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania zarówno ze strony lokalnej społeczności jak i turystów, wszelkimi formami turystki i rekreacji na terenach leśnych - czytamy na stronie Nadleśnictwa Kozienice. - Dotyczy to w szczególności obiektu „Królewskie Źródła”, gdzie w okresie świąteczno-noworocznym na pobyt zdecydowało się bardzo wiele osób.

Nadleśnictwo Kozienice pochwaliło się również konkretnymi liczbami gości, którzy w ostatnim czasie przyjechali tam na spacer. W okresie świąt Bożego Narodzenia (20-27 grudnia) było to 2097 osób, w okresie noworocznym (31 grudnia – 3 stycznia) – 1054 osoby, a podczas ostatniego weekendu (6-10 stycznia) – 2956 osoby.

W ostatnim czasie obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania zarówno ze strony lokalnej społeczności jak i turystów,...

Opublikowany przez Nadleśnictwo Kozienice, Lasy Państwowe Wtorek, 12 stycznia 2021

Również na trasach pieszych i rowerowych, miejscach postoju pojazdów, parkingach i ścieżkach edukacyjnych zaobserwowano ostatnio tłumy odwiedzających. Dużą popularnością w innej części Polski cieszy się również schronisko Andrzejówka, jednak tam pojawił się pewien przykry problem.

- Są to ilości turystów nienotowane w poprzednich latach w okresie jesienno-zimowym, co zapewne związane jest z ograniczeniami wynikającymi z zagrożeń epidemicznych i niedostępnością wielu obiektów użyteczności publicznej. Wiele osób przebywających na terenie nadleśnictwa podkreśla ogromną rolę organizacji udostępniania turystycznego tutejszych lasów, co wpisuje się w wypełnianie funkcji społecznych LP [pisownia oryginalna] - czytamy na stronie nadleśnictwa.

- Cieszy nas bardzo, iż obserwujemy przestrzeganie przez turystów wskazówek w zakresie zabezpieczenia przeciwepidemicznego (stosowanie maseczek, zachowanie dystansu społecznego, itp.),lecz mimo to zauważamy, że tak duża koncentracja osób jak miało to miejsce w przypadku „Królewskich Źródeł”, może stanowić w pewnym stopniu zagrożenie - czytamy.

Podczas spaceru po kozienickim lesie, warto odwiedzić kilka najpopularniejszych atrakcji w okolicy. Przoduje tu oczywiście „Gościniec Królewski” – historyczna droga przebiegająca przez cały teren Nadleśnictwa Kozienice (w kierunku północ-południe, Świerże-Stoki) o długości 25 km. Po drodze mija się liczne kapliczki: św. Jana Gwalberta, św. Franciszka, św. Tekli a także miejsca postojowe z małą infrastrukturą. 

Królewskie Źródła, fot. Wikipedia/ Stanisław Ludwiński/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się również „Bartny Kąt”, gdzie poznać można tradycje bartnicze Puszczy Kozienickiej,  czy „Leśna Barć” - ekspozycja uli usytuowana przy szkółce leśnej. Możliwe jest również rozpalenie ogniska na terenie polany piknikowej w leśnictwie Podgóry.

Ponadto na terenie nadleśnictwa zlokalizowane są starodrzewia rezerwatów przyrody: Zagożdżon, Brzeźniczka, Pionki, Guść przez które przebiegają szlaki turystyczne. W okolicy znajdziemy również 166 pomników przyrody oraz 40 miejsc pamięci narodowej i obiektów kulturowych. Niedawno pisaliśmy również o turystach w górach, którzy popisali sie wyjątkowym brakiem wyobraźni.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Królewskie Źródła, fot. Wikipedia/ Stanisław Ludwiński/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Źródło: Nadleśnictwo Kozienice

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >