Krabiki amerykańskie nad polskim morzem. "Może przyniosły je tu fale wzburzonego Bałtyku"
Wzburzone wody Bałtyku wyrzuciły na polskie plaże nowy gatunek. Krabik amerykański, który, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z atlantyckiego wybrzeża Ameryki Północnej i Zatoki Meksykańskiej, pojawił się ostatnio w Słowińskim Parku Narodowym.
Słowiński Park Narodowy pokazał w swoich mediach społecznościowych zdjęcie krabików amerykańskich, które od pewnego czasu można spotkać nad Bałtykiem. Gatunek pochodzący z Ameryki Północnej zadomowił się już na polskich plażach.
Krabiki amerykańskie nad Bałtykiem
Te nieduże, bo zaledwie dwucentymetrowe, skorupiaki żyją w "zacisznych słonawych wodach zatok bogatych w roślinność, upstrzonych kamieniami". Nic dziwnego zatem, że zadomowiły się w pobliżu Klifu Orłowskiego nad Zatoką Gdańską.
Gatunek ten dobrze odnajduje się jednak również w miejscach, gdzie dno jest muliste i "nietrudno o coś do zjedzenia". Zwierzęta te są wszystkożerne, same zaś padają ofiarą drapieżnych ryb.
https://www.facebook.com/SlowinskiParkNarodowy/posts/1772568036280938
Przypomnijmy, że w zeszłym roku krabiki wypatrzyli turyści na plaży w Ustce . Warto podkreślić jednak, że gatunek ten w polskim Bałtyku jest obecny od kilkudziesięciu lat, a pierwsze osobniki znajdowano w latach 50. w ujściu Wisły i w Zatoce Pomorskiej.
Czy gatunek jest inwazyjny?
Krabik jest gatunkiem obcym dla bałtyckiego ekosystemu, który do Europy trafił prawdopodobnie zawleczony przez człowieka na statkach. Jednak odpowiedź na pytanie, czy gatunek ten jest inwazyjny, tzn. czy jego obecność działa niszczycielsko na bałtycką przyrodę, jest bardziej złożona.
Reklama
Sezon na TANI Bałtyk - oferty hoteli nawet 60% taniej! Sprawdź >>
Według informacji zamieszczonej na stronie IOP PAN, krabik może być zagrożeniem dla organizmów żyjących na dnie morskim - jako drapieżnik i konkurent, natomiast nie ma dowodów na przyrodniczą czy gospodarczą szkodliwość tego gatunku.
- Nie mamy żadnych danych mówiących o tym, by jego obecność w polskich wodach Bałtyku była niszczycielska dla przyrody, więc u nas się go za gatunek inwazyjny nie uznaje. Ale kilka lat temu w Estonii zrobiono badania, które wykazały, że krabik krótko po swoim przybyciu całkowicie przebudował lokalny ekosystem. I tam uznano go za gatunek inwazyjny. Więc, jak widać, to złożona sprawa - mówił "Wyborczej" prof. Michał Grabowski.
Reklama
Ferie LAST MINUTE - oferty hoteli od Bałtyku po góry nawet 70% taniej!
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
WHO przerywa milczenie, padły zaskakujące słowa. Jest pilny apel
-
Wszyscy już stracili nadziej, gdy wydarzył się cud. Akcja ratunkowa na południu Polski
źródło: Wyborcza