Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Kontrolerzy ruchu lotniczego odchodzą z pracy? Konsekwencje mogą niepokoić
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 02.04.2022 20:50

Kontrolerzy ruchu lotniczego odchodzą z pracy? Konsekwencje mogą niepokoić

samolot
Iberion

Kontrolerzy ruchu lotniczego w Polsce masowo odchodzą z pracy. Przyczyną jest konflikt związku zawodowego z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Konsekwencje tego zjawiska mogą być bardzo poważne dla naszego transportu lotniczego. Czy zmiana PAŻP uratuje sytuację?

PAŻP to istytucja odpowiadająca za polską przestrzeń powietrzną oraz całą infrastrukturę lotniczą, w tym systemy radarowe i nawigację. To ona zatrudnia też i szkoli kontrolerów ruchu lotniczego. Związek zawodowy ZZKRL prowadzi obecnie rozmowy z nową prezeską organizacji.

Kontrolerzy ruchu lotniczego odchodzą z pracy. Premier interweniuje

Premier Mateusz Morawiecki 31 marca odwołał ze stanowiska dotychczasowego prezesa PAŻP Janusza Janiszewskiego, który pełnił tę funkcję od 2018 roku. Zastąpiła go Anita Oleksiak. Spór z pracownikami dotyczy gwałtownego spadku wynagrodzeń oraz zmian w regulaminie pracy. Na nowej szefowej spoczywa odpowiedzialność za zakończenie sporu z ZZKRL.

Konflikt trwał od kilku miesięcy, jednak zaognił się w styczniu 2022 roku. Duża grupa kontrolerów, głównie z Warszawy, odmówiła przyjęcia zaproponowanych zmian w płacach i regulaminie. Do końca stycznia wypowiedzenie złożyło 167 pracowników. Odpowiedzią prezesa, zamiast dialogu ze związkiem, było zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z podżeganiem przez ZZKRK do podjęcia akcji sabotażowej.

Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego poinformował też o możliwych trudnościach z ruchem lotniczym, w razie braku rozwiązania konfliktu. Dziennikarze TVN24 dotarli do dokumentu, zgodnie z którym Eurocol, organizacja zajmująca się kontrolą ruchu lotniczego w Europie, miała zacząć rozważać skasowanie wielu połączeń.

Kryzys w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Spór między PAŻP a związkiem zawodowym może już wkrótce wywołać paraliż nieba nad Polską oraz sąsiadującymi z nami krajami. Z powodu zbyt małej liczby kontrolerów, agencja nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa pasażerom, zatem samoloty będą musiały zostać skierowane obszar poza naszym krajem, alarmował Maciej Sosnowski z ZZKRL.

Na szczęscie powołanie na stanowisko prezeski Anity Oleksiak miało przyśpieszyć rozmowy ze związkowcami. Zgodnie z doniesieniami prasowymi, doszło już do pierwszych rozmów, kolejne zaś planowane są na przyszły tydzień.

- W efekcie podjętych niezwłocznie negocjacji, w ramach budowania zaufania i dobrej współpracy, Zarząd ZZKRL zgodził się przedłużyć okres wypowiedzeń zmieniających 15 z 44 osób do 8 kwietnia 2022 r. do północy. Pozostałe 29 osób definitywnie rozwiązało umowy z PAŻP. Kierownictwo PAŻP oraz ZZKRL mają nadzieję na konstruktywny dialog podczas dalszych negocjacji, do których przystąpią 4 kwietnia - czytamy w oświadczeniu.

Źródła: onet.pl, tvn24.pl, rynek-lotniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]