Turysci.pl Świat Koniecznie spójrz dziś w niebo. Kosmiczny pościg potrwa tylko dwie minuty
fot. Shutterstock/Icemeadow Studios/X/SpeceX

Koniecznie spójrz dziś w niebo. Kosmiczny pościg potrwa tylko dwie minuty

13 września 2023

Jednych przerażają, innych zachwycają. Jeszcze dziś i jutro (13-14 września) na niebie będzie można oglądać kosmiczny teatr Elona Muska. W rolach głównych wystąpią starlinki, które krążą wokół Ziemi na wysokości ok. 550 km, czyli na niskiej orbicie.

Satelity są częścią ambitnego planu przedsiębiorcy, który stoi za takimi gigantami jak Tesla czy PayPal. To będzie niecodzienny widok, szczególnie dla fanów kosmosu.

Kosmiczny pociąg na niebie

Starlinki to satelity firmy Elona Muska, Space X. Krążąc po orbicie okołoziemskiej, nadają sygnał szerokopasmowego internetu, który można odbierać za pomocą anteny satelitarnej. Łącznie w przestrzeni kosmicznej znajduje się ich około czterech tysięcy. Wczoraj dołączyły kolejne.

Satelity Starlink V2 mini zostały wyniesione na orbitę 12 września, chwilę przed 9 rano naszego czasu, przez rakietę Falcon 9 z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii w USA. Po starcie są ustawiane na swoich pozycjach orbitalnych i tworzą tzw. kosmiczny pociąg, czyli szereg jasnych punktów poruszających się po niebie, aby zająć swoje stanowiska.

Będą widoczne tylko przez dwie minuty

Przemieszczające się starlinki będą widoczne w całej zachodniej oraz środkowej Europie, w tym również w Polsce. Żeby zobaczyć ten niezwykły teatr wystarczy spojrzeć na zachodnie niebo. Satelity będą widoczne gołym okiem przez około dwie minuty.

Poruszają się od zachodu do wschodu i wyglądają jak ruchome gwiazdy. Wieczorem pojawią się na zachodnim niebie około godz. 20:53, a w czwartek o godz. 21:02. Starlinki na polskim niebie można było dostrzec już wczoraj.

Możesz sprawdzić, gdzie teraz są

W oglądaniu pomocne będą aplikacje lub strony internetowe, która pokazują w miarę dokładnie, kiedy i gdzie szukać satelitów. Jedną z takich stron jest Find Starlink, która podaje czas, kierunek i wysokość ich przelotu nad podaną lokalizacją.

Tracker satelitarny Starlink, dostępny na stronie internetowej SpaceX, dostarcza szczegółowych informacji o miejscu i statusie każdego satelity.

Pojechała z wnukami w sezonie nad Bałtyk. “Nie mogę czytać o tych bzdurnych cenach”
Niebo nad Warszawą przybrało niezwykły kolor. Pasażerowie samolotu przecierali oczy ze zdumienia
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewkowicz-Popławska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy