Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Kolosalne strajki na lotniskach. Tysiące pasażerów zostało odprawionych z kwitkiem
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 20.03.2023 18:37

Kolosalne strajki na lotniskach. Tysiące pasażerów zostało odprawionych z kwitkiem

Paraliż na lotniskach w Niemczech
Fot. Canva

Kolejny raz z niemieckich lotnisk nie wyleciał żaden samolot pasażerski. Tylko w Duesseldorfie 264 z 391 zaplanowanych na piątek lotów odwołano. Przez to ok. 89 tys. pasażerów zostało odprawionych z kwitkiem. Tego dnia strajkowali pracownicy dwóch największych lotniskach w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz dwóch w Badenii-Wirtembergii. Zapowiadają, że to nie koniec. Kiedy kolejne utrudnienia?

Paraliż czterech lotnisk w Niemczech. Ludzie strajkują

W Stuttgarcie żaden samolot planowo nie odleciał ani nie przyleciał. Możliwe były tylko lądowania awaryjne oraz loty wojskowe i medyczne. 

Pracownicy lotniska w Kolonii/Bonn zdecydowali, że obsługiwać będą tylko loty awaryjne. Anulowano 264 z 391 lotów, które tego dnia były w grafiku. W podróż nie mogło ruszyć ok. 89 tys. osób. 

Strajkowali pracownicy obsługi naziemnej lotnisk: 

  • ci, którzy zajmują się obsługą pasażerów, 
  • ochroną ruchu lotniczego, 
  • kontrolą bezpieczeństwa. 

Przedstawiciele związków zawodowych szacują, że od pracy powstrzymywało się po kilkaset osób w każdym z portów.

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje” Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały

Strajk w Niemczech: problemy na autostradach, utrudnienia na kolei, paraliż lotnisk

Tłumy zdezorientowanych, rozczarowanych i sfrustrowanych niedoszłych pasażerów to obrazek, jaki 17 marca można było oglądać na największych niemieckich lotniskach. 

Kolejny już raz, bo to powtórka historii sprzed kilku dni. 

13 marca do strajku przystąpiły m.in. porty w Berlinie, Bremie, Hamburgu i Hanowerze. W samej stolicy nie wyleciało ok. 200 samolotów.

Nie ostatni raz, bo związki zawodowe już zapowiadają kolejne akcje na jeszcze większa skalę.

W chwili, kiedy strajki wybuchły, dziennikarze dziennika „Welt” relacjonowali, że związkowcy zapowiadają na 27 marca strajk komunikacji publicznej w całym kraju, w tym na kolei.

To oznacza paraliż: nie będą kursować pociągi lokalne i dalekobieżne oraz autobusy, staną znów lotniska. Dziennikarze „Bild am Sonntag” ostrzegają, że w związku z tym utrudnienia będą czekały także kierowców na autostradach. 

Politycy apelują do pracodawców, by wyszli na przeciw kłopotom komunikacyjnym, z jakimi będą się musieli zmierzyć podwładni i umożliwili im pracę zdalną tego dnia.

 

Dlaczego protestują pracownicy niemieckich lotnisk?

Pracownicy lotnisk protestują, bo nie chcą się zgodzić na to, jaką pensję zaproponował im pod koniec lutego władze kraju i landów. Między 27 a 29 marca mają się odbyć negocjacje w tej sprawie. To już trzecie podejście od rozwiązania patowej sytuacji. 

Związkowców z Verdi chcą podwyżek w wysokości 10,5 proc. Argumentują oczekiwania wzrostem inflacji i powrotem ruchu na lotniskach do poziomu sprzed pandemii. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-20T150605.451.png

Fot. Canva

Źródła: PAP, „Welt”, „Bild am Sonntag”