Kolejna część świątyni Hatszepsut otwarta dla turystów. W prace od lat zaangażowani są Polacy
Położona u stóp gigantycznej skalnej ściany Ś wiątynia Hatszepsut to jedna z najbardziej oryginalnych i wywierających wrażenie budowli sakralnych starożytnego Egiptu. Już od 9 lutego turyści mogą zwiedzić kolejną część powstałej na cześć kobiety-faraona konstrukcji. Sukces tkwi Okazuje się, że rękę przyłożyli do tego polscy archeolodzy-konserwatorzy.
Polsko-egipska misja archeologiczno-konserwatorska przyczyniła się do umożliwienia zwiedzania turystom kolejnej części egipskiej świątyni Hatszepsut. Władczyni starożytnego Egiptu rządziła 3,5 tys. lat temu, a spuściznę po legendarnej kobiecie, która musiała odgrywać rolę chłopca, stanowi świątynia, która przyciąga tysiące turystów z całego świata. Konstrukcja jest wyjątkowa, bowiem częściowo wyryto ją w skale. To bez wątpienia jedno z najciekawszych do zwiedzenia miejsc w kraju faraonów .
Kolejna część świątyni Hatszepsut dostępna dla turystów
Świątynia Hatszepsut, zwana również Świątynią Milionów Lat, powstała w celu grobowca dla królowej Hatszepsut. Składająca się z trzech tarasów budowla została częściowo wykuta w skale w XV w. p.n.e. w Deir el-Bahari. Stanowi ważny punkt dla zwiedzających nekropolię tebańską nieopodal Luksoru.
9 lutego do zwiedzania przez turystów udostępniono pomieszczenie, w którym najprawdopodobniej przechowywano wieki temu substancje aromatyczne i lniane szaty niezbędne podczas przeprowadzania obrzędów . Dwa inne znajdujące się pod dwóch stronach sanktuarium Amona-Re zostały przekazane do odwiedzin turystów w 2017 roku.
- Oba te pomieszczenia zachowały się w dość dobrym stanie konstrukcyjnym - mówił dla PAP dr Patryk Chudzik, kierownik Polsko-Egipskiej Ekspedycji Archeologiczno-Konserwatorskiej i jednocześnie pracownik Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.
Dr Chudzik zaznaczył również, że wiele pracy zespół kosztowało oczyszczenie i zabezpieczenie warstwy malarskiej . Dodał również, że południowe pomieszczenie Amona z płaskorzeźbami jest zachowane dużo lepiej niż północne, w którym dekoracje ucierpiały w wyniku pożaru.
Polscy naukowcy mają swój udział w sukcesie
Polscy naukowcy eksplorują świątynie Hatszepsut od 1961 roku . Wtedy bowiem powołana została Polsko-Egipską Misję Archeologiczno-Konserwatorską. Dzięki niej w 2015 roku dla turystów otworzono Kompleks Kultu Solarnego, mieszczący się w północnej części górnego tarasu.
Dr Patryk Chudzik poinformował, że w czwartek miała również miejsce prezentacja posągów , których rekonstrukcja dobiegła właśnie końca. Między innymi jest to piaskowcowy sfinks Hatszepsut.
W podzięce za prowadzone prace, w 2008 roku odsłonięto tablicę umiejscowioną na południowej ścianie rampy prowadzącej na górny taras świątyni, która upamiętnia ich zasługi i starania włożone w odbudowę świątyni kobiety-faraona. Osoby planujące podróż do Egiptu koniecznie powinny zobaczyć ją na własne oczy.
-
"Najwyższy stopień zagrożenia". Cały obszar Tatr został zamknięty
-
Pokazała, co się wyprawia na stoku pod Zakopanem. Nawet psy jeżdżą na nartach?
-
Gdzie spędzić ferie w Polsce? 5 najpiękniejszych miejsc w zimowej odsłonie
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.
źródło: naukawpolsce.pl; turystyka.wp.pl