Turysci.pl Świat "Kokainowe rekiny" to już plaga w popularnym regionie. Zwierzęta są nieprzewidywalne
Fot. Canva

"Kokainowe rekiny" to już plaga w popularnym regionie. Zwierzęta są nieprzewidywalne

23 lipca 2023
Autor tekstu: Klaudia Zawistowska

W ostatnich dniach w mediach pojawia się coraz więcej informacji o rekinach, które pojawiają się między kąpiącymi się turystami. Na szczęście do ataków dochodzi niezwykle rzadko. Jednak zagrożeniem niebawem mogą stać się “kokainowe rekiny”, które zauważono w USA.

Szczególną uwagę naukowców zwróciły rekiny, które żyją w wodach w okolicy Florydy. Ich zachowanie jest nieobliczalne, a wytłumaczenie tego zjawiska zaskakuje. Zwierzęta mogą być uzależnione od kokainy.

"Kokainowe rekiny" mogą stanowić coraz większy problem

Z najnowszych badań wynika, że wiele rekinów żyjących w wodach u wybrzeży Florydy może być uzależnionych od… kokainy. Wskazują na to badania naukowców, którzy postanowili zbadać zachowanie rekinów w pobliżu wyspy Florida Keys.

Dr Tracy Fanara specjalizująca się w inżynierii środowiska i biolog morski Tom Hird dokonali tam osobliwych odkryć, którym winne mogą być narkotyki. Psychoaktywne środki trafiają do wody z powodu przemytników. Ci w obawie przed kontrolą czasami zrzucają ładunki do wody.

Osobliwe zachowanie "kokainowych rekinów". Jeden podążał za wyimaginowanym obiektem

Para badaczy podczas obserwacji napotkała m.in. rekina piaskowego. Jak informuje "The Guardian" zwierzę miało pływać w kółko. Wszystko wskazywało na to, że rekin gonił obiekt, który tak naprawdę nie istniał.

Niepokojem mogło napawać również zachowanie rekina młota. Gatunek ten bardziej niż inne stroni od spotkań z człowiekiem. Jednak podczas nurkowania w pobliżu wyspy jeden z osobników wręcz lgnął do nurków.

Kokaina "kocimiętką" na rekiny

Naukowcy pokusili się również o eksperyment. Wrzucili do wody kilka beli atrap. Część rekinów je ugryzła, uwalniając kulki z wysoce skoncentrowanym proszkiem rybnym symulującym kokainę.

Efekt porównano do działania kocimiętki na koty. – To kolejna rzecz, która rozpala ich mózgi. To było szalone – podkreślił Tom Hird. W ramach kolejnego etapu badań naukowcy chcą pobrać próbki krwi rekinów, żeby sprawdzić, czy zwierzęta naprawdę są pod wpływem narkotyków.

Warto wiedzieć, że do wody u wybrzeży mogą trafiać tysiące kilogramów kokainy i innych narkotyków. To główny szlak przemytowy z Ameryki Południowej do USA. Natomiast najdrobniejsze uszkodzenie paczki wystarczy, aby narkotyk zaczął się błyskawicznie rozpuszczać w wodzie.

"Dużo białych turystów nauczyło tutejsze dzieci żebractwa". Polka opowiada o życiu na Zanzibarze
Turyści przerażeni rekinami tuż przy plaży. To już prawdziwa plaga w popularnych kurortach
Obserwuj nas w
autor
Klaudia Zawistowska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy