Turysci.pl Polska Kilkadziesiąt martwych fok na polskich plażach. „To był czarny weekend"
fot. Pixabay/ Kamyq

Kilkadziesiąt martwych fok na polskich plażach. „To był czarny weekend"

6 czerwca 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Błękitny Patrol WWF odebrał zgłoszenia o 35 martwych fokach nad Bałtykiem. Sześć z nich zostało znalezionych przez turystów w Ustce, Dębinie i Poddąbiu, gdzie leżały przez tydzień. Mimo zgłoszeń spacerowiczów i wolontariuszy nikt nie zabrał ich wcześniej.

Bałtyk jest naturalnym siedliskiem fok. Niestety, w ostatnich dniach maja znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt, z czego sześć leżało na plaży przez tydzień.

Nad Bałtykiem znaleziono martwe foki

Służby przyjęły pierwsze zgłoszenia o martwych zwierzętach w piątek, 28 maja. Martwe foki zniknęły z plaż dopiero 4 czerwca, czyli po tygodniu. Okazuje się, że problem usuwania ciał trwa od lat.

- Jeśli foki są terenie określonej gminy, to gmina powinna się nimi zająć, jednak Gmina Ustka nie chce współpracować w tej kwestii - twierdzi kierownik Obwodu Ochrony Wybrzeża w Ustce. Jak dodaje, koszta wynoszą około 500-600 zł za sztukę, a gmina niechętnie je pokrywa.

Problem martwych fok jest jednak znacznie poważniejszy niż się wydaje - w ciągu jednego weekendu wolontariusze Błękitnego Patrolu otrzymali zgłoszenia o 35 martwych zwierzętach na wybrzeżu od Świnoujścia do Zatoki Gdańskiej.

- Jeszcze nigdy w ciągu jednego weekendu nie miałem tylu zgłoszeń. To był czarny weekend dla fok - wyznaje Paweł Żmuda, jeden z wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF w rozmowie z „Głosem Koszalińskim".

Wolontariusz WWF dodał, że przyczyn śmierci zwierząt mogło być wiele - przykładowo mogły się udusić zaplątane w sieć rybacką. Inną przyczyną mogły być głośne strzały na pobliskim poligonie.

- Głównym sposobem rozpoznawania przeszkód i pokarmu jest echolokacja. Strzelanie nad Bałtykiem to śmierć zwierząt żyjących w wodzie, one są bardzo wrażliwe na dźwięk - tłumaczy Żmuda.

W przypadku zauważenia martwej foki na plaży należy poinformować Błękitny Patrol dzwoniąc pod numer 795 536 009. Zwierzętom można również pomóc wspierając symboliczną kwotą WWF. Więcej można przeczytać tutaj .

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Głos Koszaliński

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy