Turysci.pl
Stacje Metro w Kijowie

East News/Veronica Garbutt/REX

Kijów zmienia nazwy stacji metra w związku z wojną na Ukrainie. Jedna z propozycji typowo polska

4 Maja 2022

Autor tekstu:

Joanna Wnuk

Udostępnij:

Od początku wojny wywołanej przez Władimira Putina, w Ukrainie zmieniono już kilkaset nazw ulic, placów, czy szos. Wszystkie odnosiły się do Rosji lub Białorusi. Obecnie trwa głosowanie na zmianę kilku stacji metra w Kijowie. Jak się okazuje, jedna z nich może zyskać typowo polską nazwę.

Kijowianie do 9 maja mogą głosować nad zmianą nazw dla 5 stacji metra. Ze względu na wojnę wywołaną przez Rosję, postanowiono zmienić nazwy: Przyjaźni Narodów, Plac Lwa Tołstoja, Brzeska, Mińska i Bohaterów Dniepru. Dla każdej zaproponowano 5 nowych. Jedną z propozycji jest stacja „Warszawska”.

Polska nazwa kijowskiej stacji metra

Nowe nazwy kijowskich stacji metra odnosić się mają do trwającej na Ukrainie wojny. Niektóre z nich oddają hołd bohaterom wojennym inne stanowią ukłon w stronę narodów, które wspierają Ukrainę w walce z najeźdźcą.

Wśród najpopularniejszych nazw, z których Kijowianie mogą wybierać są m.in.: Europejska, Jedności Ukrainy, Bohaterów Mariupola, Bohaterów Ukrainy, Wasyla Stusa, Stepana Bandery, Łesi Ukrainki, Liny Kostenko, Iwana Franki, Mariupolska i Buczańska – podaje portal Hromadske. Co ciekawe, jedną z propozycji jest stacja „Warszawska”. Mieszkańcy mogą głosować przez Internet do 9 maja, a wyniki zostaną zaprezentowane radzie miejskiej Kijowa.

Ale to nie koniec propozycji związanych z Polską. Jako pierwszy z propozycją zmian nazw stacji metra wystąpił były szef Państwowej Agencji Kinematografii Ukrainy - Pyłyp Ilienko - czytamy na wp.pl. Zaproponował on, aby stację Mińska zamienić na Warszawską, a stację Plac Lwa Tołstoja wraz z nazwą samego placu - na Plac Adama Mickiewicza.

Od początku wojny na Ukrainie tylko w samym Kijowie zmieniono już 279 nazw ulic, szos, czy alei.

- Mamy teraz wyjątkową możliwość, żeby raz na zawsze rozwiązać sprawę tych ulic i obiektów. Nikt nie będzie zabierał książek rosyjskich klasyków z bibliotek ani nie zabraniał słuchania koncertów Rachmaninowa. Kwestię ulic i pomników trzeba jednak doprowadzić do końca – czytamy na wp.pl wypowiedź władz Kijowa dla PAP.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

1. Turkish Airlines zarabiają krocie na przewożeniu rosyjskich turystów

2. Użytkownicy Airbnb zarezerwowali prawie pół miliona noclegów w Ukrainie. "To 15 milionów dolarów dla gospodarzy"

3. Luksusowe hotele zamieniły się w lombardy dla rosyjskich turystów

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Polskie podróżniczki, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Pokazały nam świat i zapisały się w historii

Slajd 1 z 5

Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska to podróżniczka i dziennikarka, która popularność zyskała dzięki programowi TVP „Pieprz i wanilia”, który prowadziła razem ze swoim partnerem - Tonym Halikiem. Byli oni pierwszymi Polakami, którzy w 1976 r. dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba (obecnie Peru), ostatniej stolicy Inków. Wspólnie z partnerem relacjonowała podróże do prawie wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, Europy, 27 stanów USA, a także: Chin, Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lanki, Rosji, na Tahiti, Hawaje, Galapagos, Wyspę Wielkanocną, do Kenii, Tanzanii, Maroka, Libii, czy Egiptu. Dzikowska ma na swoim koncie już kilkadziesiąt publikacji oraz wystaw sztuki. fot. TRICOLORS/East News

Źródło: wp.pl

Joanna WnukAutor

Wydawca portalu Turyści.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Etna znowu się przebudziła. Po zboczach spływa lawa

Czytaj więcej >

Europa

Za drinki i przekąskę zapłaciły prawie 3 tysiące. Skandal w Grecji

Czytaj więcej >

Europa

Turyści tłumnie ruszyli do Wenecji po zniesieniu obostrzeń. Władze postanawiają ograniczyć turystykę

Czytaj więcej >

Europa

Dziesiątki martwym delfinów nad Morzem Czarnym. Przyczyną są działania wojenne

Czytaj więcej >

Europa

Austria znosi wszystkie obostrzenia związane z covid

Czytaj więcej >

Europa

Wizzair rozda darmowe bilety dla uchodźców z Ukrainy

Czytaj więcej >