Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Kiedyś z tego uzdrowiska korzystała cała Europa. Niezwykła historia perły Dolnego Śląska
Magda Antoł
Magda Antoł 05.06.2023 20:27

Kiedyś z tego uzdrowiska korzystała cała Europa. Niezwykła historia perły Dolnego Śląska

Szpital Biały Orzeł
Fot. Pixabay

Dawniej w pewnej dolnośląskiej wsi istniało prestiżowe uzdrowisko, które pomagało osobom chorym na gruźlicę. Dzięki korzystnemu klimatowi i skutecznemu leczeniu zyskała sobie popularność w całej Europie. Dzisiaj próbuje odzyskać swój dawny blask.

Położona na Dolnym Śląsku wieś Sokołowsko mogła szczycić się jedynym w swoim rodzaju uzdrowiskiem. Są plany, aby przywrócić dawną świetność tej miejscowości.

Krótka historia wsi Sokołowsko

Pierwsza wzmianka o wsi Sokołowsko (dawniej Görbersdorf) pojawiła się w drugiej połowie XIV w., która prawdopodobnie została założona przez zakon benedyktynów w Broumovie. W XVI w. stała się własnością rodu Hochbergów. Natomiast parę wieków później Sokołowsko miało stać się najpopularniejszym miejscem uzdrowiskowym w Europie, dzięki hrabinie Marii von Colomb. Zachwycił ją górski krajobraz, więc kupiła działkę i wkrótce otworzyła tam zakład hydroterapeutyczny. Kilka lat później pieczę nad uzdrowiskiem przejął dr Hermann Brehmer.

Słynne uzdrowisko znane na całą Europę

W 1855 r. powstało pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla osób chorych na gruźlicę. Dr Brehmer stosował nietypową terapię. W początkowym stadium choroby rekomendował dietę składającą się z pięciu posiłków bogatych w owoce i warzywa, a także spacery na świeżym powietrzu. Jak się okazało ta metoda była jedną z najskuteczniejszych, co spowodowało, że liczni zamożni pacjenci zaczęli przyjeżdżać z całej Europy na leczenie do Sokołowska. W 1887 r. liczba pacjentów wynosiła ponad 700, a miejscem zainspirowało się szwajcarskie Davos.

Czy uzdrowisko wróci do łask?

Po II wojnie światowej uzdrowisko zmieniło swój profil leczenia za sprawą Stanisława Domina. Później w latach 70. XX w. miał powstać w Sokołowsku Wojewódzki Ośrodek Sportów Zimowych i inne ośrodki sportowe dla klubów wałbrzyskich. Ze względu na braki środków finansowych nie udało się zrealizować wszystkich inwestycji.

Prawdopodobnie za sprawą Sanatoriów Dolnośląskich oraz Fundacji Sztuki Współczesnej - In Situ uda się powrócić do konceptu uzdrowiskowego. Od 2007 r. fundacja odbudowuje sanatorium i tworzy w tamtym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury. Natomiast gmina Mieroszów zamierza przywrócić Sokołowsku dawny status uzdrowiska, więc za sprawą Sanatoriów Dolnośląskich przystąpiono do modernizacji zabytkowego szpitala “Biały Orzeł”. Od 2022 r. działa tam Dolnośląski Ośrodek Opieki Międzypokoleniowej, a budynek został przystosowany do prowadzenia opieki długoterminowej oraz rehabilitacji.