Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Okiem Turystów > Każdy Polak do 30-stki może za darmo wyjechać za granicę. Wszelkie koszty pokrywa organizator, jednak nie to jest najlepsze
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 10.11.2023 17:31

Każdy Polak do 30-stki może za darmo wyjechać za granicę. Wszelkie koszty pokrywa organizator, jednak nie to jest najlepsze

Grecja
fot. Marlena Kaczmarek

Europejski Korpus Solidarności to międzynarodowy program Unii Europejskiej mający na celu zwiększenie aktywności młodych ludzi w życiu społecznym. Każdy obywatel Polski od 18 do 30 r.ż. może wyjechać na wolontariat w ramach programu. Wszelkie koszty zapewnia organizator. 

Poza wiekiem i motywacją do działania nie trzeba spełniać żadnych konkretnych warunków. To nie jest program dla studentów czy uczniów, tylko dla “zwykłych” obywateli, niezależnie od wykształcenia czy statusu społecznego. Każdy może wyjechać, trzeba tylko znaleźć odpowiedni program dla siebie. 

Europejski Korpus Solidarności

Każdy młody Polak od 18 do 30 r.ż. może wziąć udział w wolontariacie zagranicznym w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Projekty trwają od 2 tygodni do 12 miesięcy i można je odbyć w państwach Unii Europejskiej i krajach partnerskich tj. Egipt, Azerbejdżan, Armenia, Tunezja, itp. 

W trakcie projektu EKS wolontariusz ma szansę zdobycia doświadczenia zawodowego w organizacjach, instytucjach, centrach kultury czy ośrodkach sportu. Dzięki takiemu wyjazdowi można nie tylko nabyć umiejętności miękkich, podszkolić język obcy, pokonać swoje wewnętrzne bariery czy nawiązać znajomości z osobami z innych krajów, ale też zdobyć kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. 

Uczestnicy nie muszą martwić się o finanse. Zakwaterowanie, wyżywienie, kieszonkowe i ubezpieczenie pokrywa organizator. Dodatkowo, zwracane są też poniesione przez uczestników koszty podróży. 

Co można robić na wolontariacie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności?

Odpowiedź będzie dość enigmatyczna: wszystko! To zależy od tego, na co uczestnik aplikuje. Poniżej przedstawiam przykładowe miejsca i zajęcia wolontariusza:

  • w szkole jako pomoc dla nauczycieli (np. j. angielskiego, przedmiotów ścisłych, itp.);
  • w schronisku dla zwierząt;
  • w organizacji pozarządowej, np. zajmując się mediami społecznościowymi, tworząc podcasty, filmy, itp.; 
  • w szpitalu/centrum rehabilitacyjnym jako pomoc personelu;
  • w instytucjach kultury tj. galerie sztuki, muzea, biblioteki;
  • w eko-wioskach np. pomoc przy codziennych czynnościach w ogrodzie.

Wszystko zależy od chęci i umiejętności uczestników. Jeśli ktoś ma wymarzony kraj/miasto i ma pomysł na siebie, również jest możliwość zorganizowania wolontariatu “pod siebie”. 

Gdzie szukać ofert EKS? Najlepiej kontaktując się z organizacjami pozarządowymi działającymi w Polsce lub w kraju docelowym. U nas jednymi  z najprężniej działającymi organizacjami są np. Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego czy Semper Avanti. Warto też obserwować grupy na Facebooku poświęcone właśnie Europejskiemu Korpusowi Solidarności. 

Spędziłam dwa miesiące w Grecji na EKS

W 2020 r. wzięłam udział w dwumiesięcznym wolontariacie europejskim w greckiej miejscowości Kalamata nad Morzem Śródziemnym. Do moich zajęć należała pomoc w promocji lokalnej organizacji pozarządowej i ich projektów. Tworzyłam podcasty oraz grafiki na media społecznościowe, pomagałam także w sprawach bieżących. Mieszkałam w apartamencie z innymi wolontariuszami m.in. z Hiszpanii, Portugalii, Francji i Polski. Otrzymywane kieszonkowe i pieniądze na wyżywienie w zupełności wystarczały mi na pobyt. 

Pracowałam od poniedziałku do piątku po 5-6 godzin w zależności od dnia. W czasie wolnym miałam okazję do zwiedzania Grecji, odkrywania mniej znanych miejsc oraz odpoczynku nad pięknym morzem. Każdemu polecam ten program, ponieważ można się naprawdę wiele nauczyć, zdobyć nowe umiejętności, doświadczenie, a także przeżyć niezapomnianą przygodę. Niestety, w Polsce program Europejskiego Korpusu Solidarności jest mało znany, a szkoda. Naprawdę bardzo łatwo jest się na niego dostać, wystarczy tylko chcieć.