Katastrofy lotniczefot. pixabay/spoba

Najbardziej dramatyczne katastrofy lotnicze w historii. Rozmiar tragedii jest naprawdę porażający

Katastrofy lotnicze wciąż się zdarzają, mimo coraz większego bezpieczeństwa samolotów. W historii lotnictwa doszło do wielu dramatycznych wydarzeń, które pochłonęło setki niewinnych żyć. Tylko w dwóch katastrofach, które dziś przypominamy, zginęło ponad 1000 osób.

Mimo że samolot jest wciąż najbezpieczniejszą formą transportu, to niestety od czasu do czasu dochodzi do dramatycznych katastrof lotniczych, w których giną setki osób. Historia zna wiele przypadków dramatów, gdzie w jednej chwili zbieg niefortunnych wydarzeń pochłonął życie wielu niewinnych osób. Podróż samolotem jest z roku na rok coraz bardziej popularna na całym świecie. Nie zmienia to faktu, że wiele osób wciąż boi się latać.

Największa katastrofa lotnicza w historii

Historia katastrof lotniczych zna dwa porażające wydarzenia, które odebrały życie ponad 500 osobom. Za największą tragedię w lotnictwie uznaje się lot z 1977 roku, który zgładził 583 osoby.

Katastrofa lotnicza z 1977 roku miała miejsce na lotnisku na Teneryfie. Doszło tam do kolizji dwóch samolotów. Jak się okazuje, żaden z samolotów (KLM oraz PanAm) nie miał planowo pojawić się w ogóle na lotnisku na Teneryfie. Niestety po alarmie bombowym w porcie Las Palmas na Gran Canaria obie maszyny zostały przekierowane na lotnisko, na którym doszło do tragedii.

Dramat rozegrał się w momencie, gdy samolot holenderski linii KLM bez pozwolenia wieży kontrolnej próbował wystartować, a panamska maszyna linii PanAm jeszcze kołowała na tym samym pasie, na którym już dawno nie powinno jej być.

Według zeznań pilot holenderskiego samolotu robił, co mógł aby nie doszło do czołowego zderzenia, dlatego zdecydował się na próbę poderwania maszyny do lotu. Niestety manewr ten nie udał się, a holenderski samolot spadł brzuchem na panamską maszynę.

Życie straciło 248 osób z holenderskiego samolotu i 335 z panamskiego.

- Rozmiar tego wypadku mówi sam za siebie, ale to, co czyni go wyjątkowo zapadającym w pamięć jest niewiarygodny zbieg okoliczności i ironii losu, które go poprzedziły - powiedział pilot Patrick Smith o dramacie.

Katastrofy lotnicze - listy pożegnalne pasażerów

Kolejną olbrzymią katastrofą lotniczą, która pochłonęła 520 żyć, jest dramat z udziałem japońskiego samolotu linii Japan Airlines z roku 1985.

Bez wątpienia jest to największa tragedia pojedynczej maszyny. Co jednak ważne, z porażającego wydarzenia z życiem uszło 4 pasażerów.

Katastrofa lotnicza związana była z źle wykonaną naprawą Boeinga 7 lat wcześniej. W trakcie lotu doszło do dekompresji kabiny i utraty sterowności. Gdy piloci wykryli usterkę próbowali utrzymać samolot w powietrzu. Udało im się to przez 32 minuty. W tym czasie pasażerowie mieli szansę, aby napisać listy pożegnalne do swoich bliskich. Wszystkie notatki z tego tragicznego wydarzenia znajdują się do dziś w muzeum otwartym w miejscu, gdzie doszło do katastrofy.

Warto przypomnieć, że we wrześniu 2020 roku doszło do katastrofy lotniczej u naszych sąsiadów. Na Ukrainie fatalny lot pochłonął 20 żyć. Pisaliśmy o tym tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: topnaj.pl

Następny artykuł