Turysci.pl

fot. pixabay/spoba

Najbardziej dramatyczne katastrofy lotnicze w historii. Rozmiar tragedii jest naprawdę porażający

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Mimo że samolot jest wciąż najbezpieczniejszą formą transportu, to niestety od czasu do czasu dochodzi do dramatycznych katastrof lotniczych, w których giną setki osób. Historia zna wiele przypadków dramatów, gdzie w jednej chwili zbieg niefortunnych wydarzeń pochłonął życie wielu niewinnych osób. Podróż samolotem jest z roku na rok coraz bardziej popularna na całym świecie. Nie zmienia to faktu, że wiele osób wciąż boi się latać. 

Największa katastrofa lotnicza w historii 

Historia katastrof lotniczych zna dwa porażające wydarzenia, które odebrały życie ponad 500 osobom. Za największą tragedię w lotnictwie uznaje się lot z 1977 roku, który zgładził 583 osoby. 

Katastrofa lotnicza z 1977 roku miała miejsce na lotnisku na Teneryfie. Doszło tam do kolizji dwóch samolotów. Jak się okazuje, żaden z samolotów (KLM oraz PanAm) nie miał planowo pojawić się w ogóle na lotnisku na Teneryfie. Niestety po alarmie bombowym w porcie Las Palmas na Gran Canaria obie maszyny zostały przekierowane na lotnisko, na którym doszło do tragedii.

Dramat rozegrał się w momencie, gdy samolot holenderski linii KLM bez pozwolenia wieży kontrolnej próbował wystartować, a panamska maszyna linii PanAm jeszcze kołowała na tym samym pasie, na którym już dawno nie powinno jej być. 

Według zeznań pilot holenderskiego samolotu robił, co mógł, aby nie doszło do czołowego zderzenia, dlatego zdecydował się na próbę poderwania maszyny do lotu. Niestety manewr ten nie udał się, a holenderski samolot spadł brzuchem na panamską maszynę. 

Życie straciło 248 osób z holenderskiego samolotu i 335 z panamskiego.

- Rozmiar tego wypadku mówi sam za siebie, ale to, co czyni go wyjątkowo zapadającym w pamięć jest niewiarygodny zbieg okoliczności i ironii losu, które go poprzedziły - powiedział pilot Patrick Smith o dramacie. 

Katastrofy lotnicze - listy pożegnalne pasażerów

Kolejną olbrzymią katastrofą lotniczą, która pochłonęła 520 żyć, jest dramat z udziałem japońskiego samolotu linii Japan Airlines z roku 1985.

Bez wątpienia jest to największa tragedia pojedynczej maszyny. Co jednak ważne, z porażającego wydarzenia z życiem uszło 4 pasażerów

Katastrofa lotnicza związana była ze źle wykonaną naprawą Boeinga 7 lat wcześniej. W trakcie lotu doszło do dekompresji kabiny i utraty sterowności. Gdy piloci wykryli usterkę próbowali utrzymać samolot w powietrzu. Udało im się to przez 32 minuty. W tym czasie pasażerowie mieli szansę, aby napisać listy pożegnalne do swoich bliskich. Wszystkie notatki z tego tragicznego wydarzenia znajdują się do dziś w muzeum otwartym w miejscu, gdzie doszło do katastrofy. 

Warto przypomnieć, że we wrześniu 2020 roku doszło do katastrofy lotniczej u naszych sąsiadów. Na Ukrainie fatalny lot pochłonął 20 żyć. Pisaliśmy o tym tutaj

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: topnaj.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Pilot zemdlał za sterami samolotu. To co zrobili dwaj pasażerowie odbiera mowę
Czytaj więcej >

Świat

Najlepsze lotnisko świata wybrane. Jest tam basen. kino, motylarnia i gigantyczna zjeżdżalnia
Czytaj więcej >

Świat

Przewoził w walizce groźne, żywe zwierzęta z Afryki. Tłumaczył, że chciał je zjeść w domu
Czytaj więcej >

Świat

Dwaj piloci pili kawę i jedli ciasto w kokpicie podczas lotu. Co gorsze, sami pochwalili się zdjęciem
Czytaj więcej >

Świat

Nie do wiary, na co wpadł steward z Indii. Był pewien, że jego skrytki nikt nie odkryje
Czytaj więcej >

Świat

Cały samolot zaczął się trząść po tym, co zrobił kontroler lotów. Pasażerowie nie mogli wytrzymać
Czytaj więcej >
Hubert Mrozowicz

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]