Zdobyli K2 zimą. Pierwszy raz w historii, niesamowite
Zarówno serwisy informacyjne, jak i nagrania himalaistów, które pojawiają się w mediach społecznościowych, potwierdzają, że K2 zostało wreszcie zdobyte zimą. Ta wyprawa z pewnością przejdzie do historii, a każdy z członków grupy nepalskich himalaistów zostanie zapamiętany jako pierwszy człowiek, który dokonał niemal niemożliwego.
K2 to jedyny ośmiotysięcznik niezdobyty zimą – to stwierdzenie przestało być aktualne o godzinie 17:00 czasu lokalnego (pakistańskiego). Wielkie nadzieje towarzyszyły organizatorom wyprawy już od rana, gdy o godzinie 10:00 czasu polskiego poinformowano, że Szerpowie, którzy będą najszybsi, zaczekają 10 metrów przed szczytem na resztę grupy.
Po raz pierwszy w historii K2 zostało zdobyte zimą
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez organizatorów wyprawy, K2 zostało oficjalnie zdobyte o godzinie 17:00 czasu lokalnego (13:00 w Polsce). Uczestnicy nie ukrywali euforii, wiedząc, że zrobili coś, co do tej pory nie udało się nikomu.
– Dokonaliśmy tego, uwierzcie nam dokonaliśmy! Zakończyliśmy wyprawę, której nie zakończył nikt – komunikat, który pojawił się na stronie agencji Seven Summit Treks Pvt. Ltd, cytuje Polsat News.
– To pierwsze zimowe wejście na 2. najwyższą górę świata i jedyny ośmiotysięcznik, który nie został zdobyty zimą. To największe osiągnięcie w historii himalaizmu i dobry przykład pracy zespołowej – dodano.
16 Jan 2021????????????????????WE DID IT, BELIVE ME WE DID IT- JOURNEY TO THE SUMMIT NEVER DONE BEFORE????The Karakorum's 'Savage...
Opublikowany przez Seven Summit Treks Pvt. Ltd. Sobota, 16 stycznia 2021
Pamiętając wiele tragicznych historii, organizatorzy podziękowali wszystkim za wsparcie i dobre słowa. Jednak nie dając się w pełni ponieść emocjom, przypomniano, że himalaiści muszą jeszcze bezpiecznie zejść z K2, by móc w pełni świętować, podkreślając, że „To K2, jest zima i może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych rzeczy. Mamy nadzieję na bezpieczny powrót do bazy”.
Historyczna zimowa wyprawa na K2
Nadzieje na zdobycie K2 zimą towarzyszyły organizatorom od samego początku, ale gdy grupa nepalskich himalaistów pobiła rekord wysokości uzyskanej zimą – Szerpowie dotarli na 7800 metrów n.p.m. – marzenia stały się coraz bardziej realne.
K2 Winter ❄️ Update!????: wiki (source) Team crossing bottle neck in Mt. K2.????#sst #sevensummittreks #k2expedition #k2winter #k2winter2021 #karakorum #sherpa #nepal #pakistan #mountaineering #expeditionk2 #
Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Piątek, 15 stycznia 2021
Co ciekawe, wcześniej rekord ten należał do polskich himalaistów, którzy wyruszyli na K2 w sezonie 2002/2003 pod przewodnictwem Krzysztofa Wielickiego . Polacy dotarli wówczas na wysokość 7650 metrów n.p.m. Wśród nich byli Marcin Kaczkan, Piotr Morawski oraz Denis Urubko.
Na tegoroczny sukces Szerpów wpływ miały także dobre warunki. Nepalscy himalaiści trafili na okno pogodowe, które wykorzystali, pokonując jedną z ostatnich i największych przeszkód przed szczytem – lodospad nazywany Szyjką Butelki. Wówczas około godziny 9:00 czasu polskiego potwierdzili, że do wierzchołka brakuje im zaledwie około 200 metrów.
Warto przypomnieć, że podczas wspinaczki zdarzały się też kryzysowe momenty. Jednym z najgorszych było zniszczenie obozu przez huraganowe wiatry, a sprzęt zdmuchnięty w przepaść . Na szczęście dzięki współpracy były żołnierz elitarnej jednostki sił specjalnych Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii, Nirmal Purja poradził sobie z tą przeszkodą.
Polska chce zdobyć K2
Warto przypomnieć, że w drodze na szczyt jest także Magdalena Gorzkowska . 28-letnia atletka co jakiś czas informuje o swoich postępach za pośrednictwem mediów społecznościowych. Gdy ostatnio pisaliśmy o jej położeniu, znajdowała się na wysokości około 6800 metrów n.p.m.
Miejmy nadzieję, że Polka także dotrze na szczyt i wróci z niego bezpiecznie. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Dobrosławie Miodowicz-Wolf, która chciała zdobyć K2. Niestety himalaistka nie wróciła z trasy. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Źródło: Polsat News.