Turysci.pl
jezioro nazywane "polskimi Malediwami"

Fot. instagram.com/@ paularosiek

"Polskie Malediwy" stały się hitem. Trzeba bardzo uważać, są niebezpieczne

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Jezioro przyciąga swoją przepiękną, błękitną barwą. Niestety jest bardzo niebezpieczne, a kąpiel w nim może skończyć się tragicznie. W przeciwieństwie do tych prawdziwych, "Polskie Malediwy" nie mogą stać się miejscem kąpieli.

Jezioro we wsi Gajówka, nazywane "polskimi Malediwami", to tak naprawdę zbiornik osadowy popiołów z elektrowni Adamów. Chociaż biały piasek i przejrzysta woda wyglądają przepięknie, stanowią ogromne zagrożenie dla osób, które chcą ich dotknąć. Niejeden turysta może pożałować kąpieli, jeśli da się skusić do kąpieli wpisami na blogach, które ukrywają informacje o niebezpieczeństwach.

Jezioro wygląda niesamowicie

Biały piasek to tak naprawdę popiół z elektrowni, a czysta woda ma bardzo wysoki stopień zasadowości. Moczenie w niej nóg czy rąk grozi poparzeniami podobnymi do tych od wybielacza. Mogą to potwierdzić turyści, którzy tak jak Pan Tomasz z Warszawy, pojechali odpocząć nad jeziorem.

- Żona przeczytała o "polskich Malediwach" w internecie i zachęceni zdjęciami postawiliśmy odwiedzić to miejsce - opowiadał Wirtualnej Polsce Tomasz z Warszawy - Na widok lazurowej wody mój 13-letni syn od razu pobiegł nad brzeg, ale zapadł się po pas w białym błocie. Na szczęście chwyciłem gałąź i udało mi się go wyciągnąć. Po chwili do tej samej pułapki wbiegło kilkuletnie dziecko.

Po powrocie do domu 13-latek miał zaczerwienione nogi. Gdyby spędził trochę czasu w wodzie, prawdopodobnie zaczęłaby mu schodzić skóra. Pan Tomasz przestrzega innych turystów przed atrakcją, by nikt więcej nie popełnił jego błędu. Przed wejściem na teren wokół jeziora ostrzega także jego właściciel, czyli Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Właściciel obiektu nikogo tam nie zaprasza

- Miejsce jest piękne, ale to teren zamknięty, gdzie nie wolno wchodzić. Woda ma wysoki odczyn zasadowy i moczenie w niej nóg czy dłoni szkodzi skórze. Zbiornik Gajówka nie jest terenem rekreacyjnym - mówi Maciej Łęczycki, rzecznik prasowy Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin cytowany przez Wirtualną Polskę - Odkąd miejsce stało się popularne, turyści regularnie niszczą okalające je płoty. Organizują pikniki i grille, za nic mają widoczne ostrzeżenia - dodaje.

W trakcie ostatniego długiego weekendu "polskie Malediwy" były odwiedzane przez tłumy turystów, rowerzystów i motocyklistów. Miejscowy rolnik skorzystał z okazji i utworzył na sąsiadującym ze zbiornikiem polu płatny parking. Interes się kręci, chociaż ułatwianie dostępu do zagrażającej zdrowiu wody jest co najmniej nieetyczne. Zdjęciami z Gajówki pochwalili się użytkownicy Instagrama, m.n. paularosiek, justyna_chochol_fotografia i lyrical_journey_through_life.

Reklama

Złote Dni Travelist - trwa ekskluzywna WYPRZEDAŻ hoteli. Promocje do -65%! Sprawdź >>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi:

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

materiały reklamowe

Polska

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

Czytaj więcej >

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >