Turysci.pl > Okiem Turystów > Ile zarabia się w Straży Granicznej? Kwoty zaskakują
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 16.09.2023 16:20

Ile zarabia się w Straży Granicznej? Kwoty zaskakują

Kontrola bezpieczeństwa
fot. Dizfoto/ Shutterstock

Trwa nabór do pracy w Straży Granicznej. Z tego powodu porozmawialiśmy z rzeczniczką prasową kpt. Dagmarą Bielec z Nadwiślańskiego Oddziału SG im. Powstania Warszawskiego. Ile można zarobić w Straży Granicznej? Jakie są obowiązki funkcjonariuszy? Tego dowiecie się z poniższego artykułu. 

Nadwiślański Oddział SG obejmuje zasięgiem terytorialnym trzy centralne województwa: mazowieckie, łódzkie oraz kujawsko-pomorskie. W obrębie NOSG znajduje się siedem placówek, w tym pięć z lotniczymi przejściami granicznymi w portach lotniczych w Modlinie, Radomiu, Bydgoszczy, Łodzi oraz na Lotnisku Chopina. 

Obowiązki Straży Granicznej

- Na co dzień, funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zapewniają obsługę ruchu granicznego w lotniczych przejściach granicznych, między innymi sprawdzając cel i warunki wjazdu cudzoziemców do Polski, badając pod kątem autentyczności dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy, sprawując nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa oraz dbając o bezpieczeństwo pasażerów i porządek publiczny w przejściu granicznym - tłumaczy nam kpt. Dagmara Bielec. 

Dodatkowo, funkcjonariusze NwOSG sprawdzają legalność pobytu cudzoziemców oraz ich zatrudnienia.

Ile się zarabia w Straży Granicznej?

Aby pracować w Straży Granicznej należy ukończyć szkolenie i uzyskać pozytywny wynik z egzaminów końcowych w zakresie szkoły podoficerskiej. Wówczas osoba ta jest mianowana na stanowisko kontrolera. W zależności od placówki, w której wykonuje służbę może liczyć na następujące wynagrodzenie:

  • 5 300 zł netto do 26 r. ż. lub ok. 5 000 zł netto po 26 r. ż. na terenie aglomeracji warszawskiej (PSG Warszawa-Okęcie, PSG Warszawa-Modlin).
  • 4 800 zł netto do 26 r.ż. lub ok. 4 500 zł netto po 26 r. ż. na pozostałym terenie woj. mazowieckiego oraz woj. łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.

Zarobki w Straży Granicznej różnią się w zależności od miejsca wykonywania pracy. - Ponadto od 1 marca 2023 r. funkcjonariuszom pełniącym służbę w kontroli ruchu granicznego przysługuje dodatek graniczny w wysokości 450 zł - dodaje kpt. Dagmara Bielec. 

Strażnicy Graniczni mają prawa emerytalne po 25 latach służby. - Dla tych, którzy będą służyć na terenie aglomeracji warszawskiej mogą liczyć na dodatek stołeczny. Każdemu funkcjonariuszowi SG przysługuje ponadto tzw. “mundurówka” i “trzynastka”, czyli 13-ta pensja, a także dofinansowanie do wypoczynku. Dodatkowym zastrzykiem finansowym może być dodatek na remont mieszkania lub brak mieszkania, pomoc finansowa na kupno domu czy mieszkania oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby - tłumaczyła rzeczniczka SG. 

Straż Graniczna - rekrutacja, profil kandydata

- Trwa nabór kandydatów do służby w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej. Rekrutujemy kandydatów na terenie trzech województw: mazowieckiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Od początku tego roku przyjęliśmy 330 podań od chętnych podjęcia służby w mundurze, ale czekamy na więcej - oznajmiła nam kpt. Dagmara Bielec. 

Jakie należy spełnić wymagania, żeby pracować w Straży Granicznej? - Czekamy na kandydatów, którzy są pełnoletni, niekarani, posiadają polskie obywatelstwo i co najmniej średnie wykształcenie - dodała rzeczniczka SG. 

Co można robić w Straży Granicznej? - Gwarantujemy również szerokie perspektywy rozwoju, a także szansę wyboru specjalizacji w wielu dziedzinach, między innymi jako ekspert do spraw fałszerstw dokumentów, specjalista do spraw migracji, kontroler ruchu granicznego, pirotechnik bądź funkcjonariusz w zespole interwencji specjalnych, technik kryminalistyczny czy też przewodnik psa służbowego.