hel ważny komunikatWikimedia Patryk CC BY-SA 4.0

Fokarium wydało ważny komunikat. Wszyscy powinni się z nim zapoznać

Hel jest miejscem, w którym znajduje się fokarium. Zadaniem pracowników jest dbanie o bezpieczeństwo zwierząt, których coraz więcej pojawia się na wybrzeżu. Niestety wiele osób nie wie jak zachować się wobec dziko żyjących fok. W związku z tym fokarium postanowiło wystosować ważny komunikat, z którym powinien zapoznać się każdy, kto wypoczywa nad morzem.

Hel - konretnie fokarium, które znajduje się na turystycznej miejscowości - postanowił zareagować na zachowanie wczasowiczów. Sytuacja zaczęła być niepokojąca po tym, jak na wybrzeżu pojawiło się więcej fok. W związku z bezpieczeństwem zarówno zwierząt, jak i turystów Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego wystosowało ważny komunikat, z którym powinni zapoznać się osoby przebywające nad morzem.

Obecnie Hel może cieszyć się coraz większą ilością fok, które pojawiają się na wybrzeżu, aby wypoczywać i cieszyć się słońcem. Niestety zwierzęta przyciągnęły też mnóstwo turystów, którzy nie zawsze potrafią się odpowiednio zachować. Czasem postawa wczasowiczów graniczy już z brakiem odpowiedzialności. To natomiast może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Komunikat wydany przez Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego ma na celu zwiększenie świadomości ludzi, którzy mają styczność z dzikimi zwierzętami.

Hel zwraca uwagę na wypoczywające foki

Hel to miejsce, w którym turyści mogą podziwiać piękne zwierzęta, którymi są foki. Jednak niestety często nie kończy się na samym oglądaniu. Wiele osób podchodzi do nich zbyt blisko, chcąc zrobić pamiątkowe zdjęcie. Co gorsza - część rodzicom pozwala na to swoim dzieciom, nie mając pojęcia o konsekwencjach, jakie mogą je spotkać. Najwyraźniej często zapominamy, że foki są dzikimi zwierzętami, które zestresowane mogą zachowywać się także agresywnie.

- W sieci pojawiają się kolejne filmy, na których ludzie podchodzą blisko do odpoczywających fok. Są wśród nich dzieci nagrywane przez rodziców. Jest to sytuacja podwójnie niebezpieczna. Z jednej strony narażamy foki na stres i nie pozwalamy im odpocząć, z drugiej osoby, które podchodzą blisko do fok, zapominają o tym, że to są dzikie zwierzęta i jeśli poczują się zagrożone, mogą się bronić przed człowiekiem. Apelujemy do wszystkich o zdrowy rozsądek. Nie podchodźcie do fok, obserwujcie foki z daleka. Plaży i piasku na niej jest bardzo dużo i wystarczy dla wszystkich - czytamy w komunikacie fokarium udostępnionym na Facebooku.

W związku z tym, że Hel oraz inne miejscowości na Pomorzu zaobserwowały wzrost liczby fok wypoczywających na wybrzeżu, postanowiono pouczyć ludzi na temat ich zachowania wobec zwierząt. W mediach pojawiły się niepokojące doniesienia o osobach, które nękały małe foki, obrzucając je kawałkami drewna. Warto pamiętać, że foki są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Foki, które pojawiają się na plaży, powinny mieć zapewniony spokój oraz możliwość do wypoczywania. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o ważnej wiadomości dotyczącej Pomorza.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Hel ważny komunikat

źródło: https://www.facebook.com/Fokarium

Źródło: Polsat News

Następny artykuł