Turysci.pl Na topie Grzybowe Eldorado zaskakuje zbieraczy. Niezwykłe okazy i uwielbiane rydze już są
fot. Shutterstock/Olesia Tamilovych/Facebook

Grzybowe Eldorado zaskakuje zbieraczy. Niezwykłe okazy i uwielbiane rydze już są

25 września 2023

Na profilach Lasów Państwowych na Facebooku publikowane są zdjęcia ciekawych okazów, na które leśnicy trafiają w terenie. Tym razem swoimi zdobyczami pochwaliło się Nadleśnictwo Baligród. Na zdjęciach można zobaczyć nie tylko dorodne rydze i maślaki, ale także grzyb, który wygląda jak egzotyczny kwiat.

Bieszczadzkie lasy to zdecydowanie mekka grzybiarzy. Sezon w pełni, więc warto wybrać się w poszukiwaniu własnych zdobyczy.

Bieszczadzkie eldorado grzybiarzy

Grzybobranie to bez dwóch zdań jedna z ulubionych jesiennych aktywności Polaków. Co roku wynosimy w koszykach z lasów ok. 100 ton o rynkowej wartości prawie 700 milionów złotych.

Nadleśnictwo Baligród położone w północno zachodniej części Bieszczadów pokazało naprawdę piękne okazy. Wyrosły jak grzyby po deszczu i to dosłownie, bo na zdjęciach widać, że rydze i maślaki są mokre.

Popadało, będą rosły

Internauci rzucili się wręcz do komentowania zdjęć leśników. Pokazywali też swoje liczne zdobycze.

“Mokre ,błyszczące i śliskie! Ale ładne!”, “U mnie dzisiaj słońce i mnóstwo grzybów, przeróżnych...maślaki też.”, "Piękna gromadka maślaków, marynowane są super" - pisali pod zdjęciami amatorzy grzybów.

Ten okaz nie wygląda jak grzyb

Leśnicy pokazali też bardzo nietypowy okaz, który jak podkreślają, bardzo często gości ostatnio na ich profilu. To soplówka jodłowa, która bardziej przypomina kwiat, niż grzyb. “Wczoraj było Święto Grzyba. M y świętujemy niemal codziennie, szczególnie w tym miesiącu”- napisali.

Soplówka jodowa ma nieregularnie kulisty lub bryłowaty kształt i osiąga długość do kilkudziesięciu cm. Początkowo grzyb ten jest biały, później kremowy, w końcu ochrowy. Do podłoża przyrasta trzonem, z którego wyrastają liczne i wielokrotnie rozgałęziające się gałązki, zakończone pęczkiem cienkich, długich i zwisających igiełek. Występuje głównie na południu Polski, w lasach iglastych i mieszanych na jodle pospolitej.

Grzyb jest jadalny, ale bardzo rzadki i nie wolno go zbierać. gatunek jest zagrożony wyginięciem, w związku z czym znajduje się na "czerwonej liście roślin i grzybów Polski".

Wyglądają jak kurki, a powodują silne zatrucie. Tych grzybów nigdy nie zbieraj
Świetna wiadomość dla fanów grzybobrania! W weekend koniecznie wybierzcie się na Dolny Śląsk
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewkowicz-Popławska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy