Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Świetna wiadomość dla fanów grzybobrania! W weekend koniecznie wybierzcie się na Dolny Śląsk
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 16.09.2023 09:40

Świetna wiadomość dla fanów grzybobrania! W weekend koniecznie wybierzcie się na Dolny Śląsk

Grzybobranie
fot. Canva, Karkonoski Park Narodowy

Pierwsze grzyby pojawiły się w lesie już pod koniec lata, jednak to dopiero wczesną jesienią rozpocznie się prawdziwy wysyp tych darów lasu. Z tego powodu fanatycy grzybów na Dolnym Śląsku przygotowali niezwykłe wydarzenie. 

Sezon na grzybobranie powoli się rozpoczyna. Warto wybrać się do lasu w poszukiwaniu tamtejszych skarbów. 

Wystawa grzybów w Jeleniej Górze

W niedzielę 17 września i poniedziałek od godz. 10.00 do 17.00 w Jeleniej Górze-Cieplicach odbędzie się 34. Wystawa Świeżych Grzybów. Organizatorem jest tamtejsze Muzeum Przyrodnicze. Do wzięcia udziału zaproszeni są zarówno mieszkańcy regionu, jak i kuracjusze okolicznych sanatoriów i turyści.

To świetna okazja do miłego spędzenia czasu w gronie znajomych, jak i rodziny. Co roku w wystawie bierze udział kilkadziesiąt osób. 

Zbierają różne grzyby: trujące, jadalne, hubkowate

Jak czytamy w zaproszeniu Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, wielkie zbieranie odbędzie się w okolicach miasta i Borów Dolnośląskich. Będzie można zbierać zarówno grzyby jadalne, niejadalne, trujące, hubkowate i drobne workowce. Im większa różnorodność, tym lepiej. 

Zazwyczaj podczas wystawy grzybiarze prezentują od 150 do nawet aż 200 gatunków darów lasu. Następnie skarby są segregowane przez botanika-mikologa i pracownika muzeum - Czesława Narkiewicza i opatrzone specjalnymi etykietami dot. ich przydatności kulinarnej. 

Grzyby są bardzo ważną w przyrodzie grupą organizmów

"Tak przygotowane obiekty są wyeksponowane na wystawie, której najważniejszym celem jest przedstawienie jak największej ilości gatunków grzybów, jako różnorodną i bardzo ważną w przyrodzie grupę organizmów, wśród której wielu gatunkom grozi wyginięcie, a są to organizmy bardzo ciekawe, które wyróżniają się szczególnymi cechami jak: kształt, barwa, zapach i biologia" - dodało Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze. 

Wszystkich, którzy kochają grzyby zachęcamy do sprawdzenia się w naszym quizie! 100 proc. mają tylko najlepsi grzybiarze.