Turysci.pl Świat Godzina policyjna w Europie. Wiemy, gdzie obowiązuje zakaz wychodzenia
Fot. Pexels.com @Life Matters (zdjęcie ilustracyjne)

Godzina policyjna w Europie. Wiemy, gdzie obowiązuje zakaz wychodzenia

18 stycznia 2021
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Godzina policyjna to obostrzenie, które wywołało wiele kontrowersji w całej Europie. W niektórych regionach mieszkańcom bardzo nie spodobało się to ograniczenie. Wystarczyło wspomnieć o tego typu obostrzeniu w Polsce w związku Sylwestrem, by ruszyła fala sprzeciwów. Obecnie jednak restrykcje dotyczące przemieszczania się po pewnej godzinie obowiązują już w 13 krajach europejskich.

Godzina policyjna obowiązuje już między innymi w Niemczech i we Włoszech, ale te surowe restrykcje pojawiaj się już także we wschodniej części Europy, co widać po takich krajach jak Słowenia czy Rumunia . Władze wielu państw sięga po drastyczne ograniczenia, by nie dopuścić do eskalacji trzeciej fali zarażeń SARS-CoV-2.

Godzina policyjna już w 13 krajach europejskich. We Francji trwa aż 12 godzin

Chociaż kilka miesięcy temu mogło się to wydawać niemożliwe, obecnie aż w 13 krajach europejskich obowiązuje godzina policyjna. To obostrzenie, które szczególnie może utrudniać przemieszczanie się, dlatego przedstawiamy listę państw oraz szczegóły dotyczące restrykcji.

W Belgii godzina policyjna już obowiązuje. Wytyczne różnią się nieco w zależności od regionów – we Flandrii zakaz przemieszczania się jest od północy do 5:00, natomiast w Walonii od godziny 22:00 do 6:00.

Godzina policyjna została wprowadzona także na Cyprze. Tam obowiązuje od godziny 21:00 do 5:00 . Natomiast we Francji nie można opuszczać mieszkań (chyba, że w wyjątkowych okolicznościach) aż przez 12 godzin – od 18:00 do 6:00.

W Grecji godzina policyjna obowiązuje od 21:00 do 5:00. Nieco inna sytuacja jest w Hiszpanii, gdzie zakaz przemieszczania obowiązuje w większości kraju, ale może różnić się w zależności od regionów . Godzina policyjna zaczyna się między 22:00 a północą, natomiast kończy się między 5:00 a 7:00.

We Włoszech godzina policyjna zaczyna się o 22:00, a kończy się o 5:00. Obostrzenia w przemieszczaniu się wprowadzono także na terenie Niemiec, jednak tylko w niektórych landach. W Bawarii obowiązuje od 21:00 do 5:00.

Mieszkańcy Luksemburgu nie mogą opuszczać domów po godzinie 23:00. Godzina policyjna kończy się tu o 6:00. Obostrzenia pojawiają się też we wschodniej części Europy – także wśród sąsiadów Polski.

Godzina policyjna także wśród sąsiadów Polski

Godzina policyjna obowiązuje już w Czechach i trwa od 21:00 do 5:00 rano . Coraz więcej państw leżących niedaleko Polski decyduje się na wprowadzenie tych surowych restrykcji. Częściowo obostrzenia ogłoszono też na Łotwie, gdzie zakaz przemieszczania się obowiązuje od piątku wieczorem do niedzieli rano w godzinach 22:00-5:00.

Godzinę policyjną ogłoszono również w Słowenii, gdzie nie można opuszczać domów od 21:00 do 6:00 . Natomiast na Węgrzech restrykcje obowiązują od 20:00 do 5:00 . Choć nie we wszystkich krajach wprowadzono zakaz wychodzenia z mieszkań, to w wielu regionach panuje reżim sanitarny podobny do tego w Polsce.

Sytuacja w Portugalii, Słowacji, na Litwie, w Holandii, Irlandii, Chorwacji czy w Austrii jest bardzo zbliżona do tej, która obecnie jest w naszym kraju. Lockdownu ani godziny policyjnej nie wprowadzono już tylko w Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Szwecji i na Malcie.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o tym, jak w najbliższym czasie zmieniają się obostrzenia w europejskich krajach. Niektórzy już zapowiedzieli obostrzenia aż do kwietnia. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet.pl

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy