Turysci.pl
ferie wprowadzili obostrzenie

Fot. Pixabay.com/leo2014

Z samego rana potwierdzili obostrzenie, oficjalnie. Rozporządzenie opublikowane, wiadomo co z feriami

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Rząd podjął ostateczną decyzję odnośnie tego, jak będą przebiegały ferie 2021. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie, które kończy wszelkie dyskusje na temat organizacji przerwy zimowej. Chociaż ze strony samorządów i przedstawicieli

Ferie 2021 odbędą się w terminie 4-17 stycznia i będą skumulowane. W tym wyjątkowym roku uczniowie ze wszystkich województw w całym kraju będą mieli przerwę zimową w tym samym czasie. Chociaż między premierem Morawieckim a samorządami i przedstawicielami branży turystycznej trwała dyskusja na temat organizacji tego okresu, ostatecznie rząd został przy swoich zapowiedziach. W Dzienniku Ustaw opublikowano już rozporządzenie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis Radio Zet, ferie zimowe będą trwały od 4 do 17 stycznia dla uczniów ze wszystkich województw. Rząd postawił na własny projekt, publikując oficjalne rozporządzenie w Dzienniku Ustaw, co kończy wszelkie dyskusje na temat przerwy zimowej. Branża turystyczna prawdopodobnie nie będzie zadowolona z tej decyzji. Spełnia się czarny scenariusz przedsiębiorców i samorządowców.

Ferie zimowe 2021 oficjalnie zatwierdzone w Dzienniku Ustaw. Premier nie przystał na propozycje branży turystycznej

Nadchodzące ferie zimowe będą przebiegały według licznych ograniczeń. Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim już zapowiedzieli, że w tym okresie Polacy powinni pozostać w domach. Nie daje to zbyt wielu powodów do zadowolenia turystom, którzy w tym czasie planowali wczasy. Jednak jeszcze więcej problemów czeka branżę turystyczną.

Wiadomość o rozporządzeniu, które zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw, to wielki cios dla samorządowców i przedstawicieli branży turystycznej, którzy walczyli o złagodzenie obostrzeń w okresie zimowym. Przedsiębiorcy angażowali się w tworzenie propozycji rozwiązań, które ograniczyłyby skalę przewidywanych strat. Niestety spełnił się czarny scenariusz – rząd odrzucił przedstawione warianty.

Jak tylko informacja o planach skumulowania ferii 2021 pojawiła się w mediach, hotelarze i przedstawiciele branży narciarskiej szybko wyrazili głęboki niepokój. Zwłaszcza że w wielu miejscach rozpoczęły się już przygotowania do przerwy zimowej. Na części stoków ruszyło już naśnieżanie, które każdego dnia generuje koszty w wysokości tysięcy złotych. Sektor turystyczny zareagował bardzo szybko, przedstawiając szereg rozwiązań.

Ferie 2021 bez rozwiązań samorządowców

Po ważnym zebraniu samorządowców zaproponowano, by ferie trwały 10 tygodni. Zdaniem radnych z południa Polski dziesięciotygodniowe ferie, które trwałyby od 4 stycznia do 14 marca, mogłyby uchronić przedsiębiorców przed kryzysem ekonomicznym. Na tym rozwiązaniu miałaby skorzystać także lokalna społeczność.

W trakcie obrad samorządowych powiatu tatrzańskiego, w których uczestniczył również burmistrz Zakopanego, zaproponowano też otwarcie ośrodków narciarskich oraz obiektów, które oferują usługi noclegowe i gastronomiczne. Radni stwierdzili, że od chętnych wczasowiczów można byłoby wymagać testów na obecność koronawirusa.

Samorządowcy byli przekonani, że propozycje ich rozwiązań są możliwe do wprowadzenia i okazałyby się bardzo pomocne dla całej branży. Przedsiębiorcy obawiają się, że z powodu braku możliwości korzystania z ośrodków narciarskich oraz noclegowych w Polsce turyści wyjadą do innych krajów.

– Wierzymy w to, że nasze propozycje zostaną wykorzystane. Jestem przekonany, że są bardzo duże szanse, że nasze postulaty w większości zostaną uwzględnione – mówił starosta tatrzański Piotr Bąk cytowany przez TVN24.

– Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że walczymy o przetrwanie, że te najbliższe miesiące będą decydujące, dlatego też przygotowaliśmy realne propozycje, które dają możliwość funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych – dodaje wójt gminy Kościelisko Roman Krupa – dodał wójt gminy Kościelisko Roman Krupa.

1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?**2. Prawdziwa bomba, nowa tania linia wchodzi do Polski. Zdeklasowała Ryanaira i WizzAira jedną rzeczą3. Już jutro w Lidlu kupisz pół wyposażenia domu supertanio. Artykuły bez których ani rusz4. Martyna Wojciechowska wyjawiła prawdę po podróży do Kambodży. "Po tej historii na pewno zmienicie zdanie"**

Źródło: Twitter @RadioZET_NEWS

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >