Turysci.pl

pxhere.com/ CC0 Public Domain

Rząd podał bezdyskusyjny termin ferii. Decyzja zapadła. Lokalne władze łapią się za głowy

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Ferie w nadchodzącym roku zostały skumulowane w jednym terminie. Dodatkowo utrzymany ma zostać zakaz otwierania hoteli czy restauracji. Minister zdrowia zapowiedział, że decyzja nie zostanie zmieniona. Osoby utrzymujące się z turystyki są załamane.

Ferie 2021. Bez szans na łagodniejsze restrykcje

Jak poinformowano w ubiegły weekend, ferie w przyszłym roku odbędą się od 4 do 17-18 stycznia. Informacje przekazał premier Mateusz Morawiecki. Ma to sprawić, że każdy ferie spędzi w domu. Zamknięte będą też hotele.

Z taką decyzją nie zgadzają się przedsiębiorcy turystyczni, którzy utrzymują się głównie z sezonu zimowego. Apelują do rządu o otwarcie hoteli dla gości, którzy pokażą negatywny wynik testu na koronawirusa. Proszą także o możliwość "rozbicia" ferii na kilka terminów. Sprawę skomentował minister zdrowia.

- Z całą stanowczością podkreślam, że rozwiązanie, które dotyczy ferii, jest takim rozwiązaniem, które ma nas uchronić przed trzecią falą pandemii, która na dodatek miałaby okazję spotkać się ze szczytem zachorowań na grypę, który występuje w lutym czy na przełomie lutego i marca - powiedział Adam Niedzielski.

Zaznaczył jednak, że powodem tej decyzji nie jest wypoczywanie na świeżym powietrzu czy przebywanie na stoku. Chodzi o przemieszczanie się i kumulowanie społeczeństwa w jednym miejscu. Mogłoby to spowodować ponowny nawrót zachorowań.

- Nasze stanowisko jest bezwzględne. Ferie spędzamy w domu - powiedział stanowczo minister zdrowia. Pomimo takiego stanowiska, przedsiębiorcy nie poddają się. Powagę sytuacji przedstawiła szefowa Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agaty Wojtowicz.

- Kategoryczne wypowiedzi ministra Niedzielskiego nie wypływają dobrze na całą branżę. Mówimy o branży w miejscowościach turystycznych, gdzie prawie wszyscy jesteśmy z tym związani - powiedziała w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

- To nie jest tylko śmierć branży, to jest śmierć miasta. Ludzie już tego nie wytrzymują. Ludzie widzą zagrożenia dla swojego bytu, jeszcze kilka straszaków i wszyscy wylegniemy na ulice - dodała kobieta. 

Samorządowcy przedstawili swoje stanowisko i czekają na spotkanie w Warszawie. - W oparciu o zasady przestrzegania reżimu sanitarnego możemy zapewnić funkcjonowanie poszczególnym branżom turystycznym - powiedział wójt gminy Kościelisko Roman Krupa.

1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze? 2. Śnieg na wyspie wiecznej wiosny. Niebywały widok w europejskim, turystycznym raju 3. Tylko odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Potem możesz tego długo żałować 4. Tysiące Polaków grozi strajkiem i wyjściem na ulice. Wszystko przez zakaz na ferie, górale tracą cierpliwość

O wydłużenie ferii do marca apelował także burmistrz Karpacza. Zaznaczył, że przedsiębiorcy nie poradzą sobie bez pomocy, a w budżecie miasta zaczyna brakować pieniędzy. Kryzys uderzył nie tylko w biznesy, ale także w samorządy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Źródło: RMF24

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Adrian Rybak

Kiedyś chciał być iberystą, ale postanowił zostać dziennikarzem. Przygodę z mediami zaczynał jako redaktor mediów społecznościowych TVN24. Jest ciekawy świata i nie ma miejsca, którego nie chciałby odwiedzić. Pasjonuje się krajami iberyjskimi oraz latynoamerykańskimi. W przyszłości chciałby zamieszkać w Hiszpanii. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]