Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Dziura o niewyobrażalnej głębokości. Chcą dotrzeć aż do jądra Ziemi?
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 15.08.2020 16:31

Dziura o niewyobrażalnej głębokości. Chcą dotrzeć aż do jądra Ziemi?

dziura w ziemi
Źródło: flickr.com

Dziura w zachodniej Rosji w pobliżu miasta Zapolarnyj nie wygląda imponująco. Pod pokrywą znajduje się otwór o średnicy mniejszej niż 1 metr, lecz jego końca nie widać. Wokół znajduje się sporo ciężkiego sprzętu, jakieś niepotrzebne kawałki metalu niczym na złomowisku. Dla tych, którzy nie wiedzą co się tam znajduje, to miejsce nie wygląda ani ciekawie ani pięknie. Z całą pewnością widok polskiej łąki z ogromnymi białymi kulami zostałby uznany za ładniejszy. Mimo wszystko miejsce to jest wyjątkowe. 

Dziura ujawniła ciekawostki o planecie

Jeśli jednak kogoś interesuje wnętrze naszej planety, to właśnie ta dziura jest najlepszym miejscem do poznania jej sekretów. Odwiert kolski, znany także jako SG-3, nie powstał w celach wydobywczych, lecz naukowych. Badacze chcieli sprawdzić, jak głęboko uda im dowiercić i co napotkają po drodze. Odkryli skały, które powstały ponad 2,5 mld lat temu. Po pokonaniu 7 km odkryto skamieniałości jednych z pierwszych organizmów jednokomórkowych.

Nie tylko skały i minerały zostały odkryte w głębi skorupy ziemskiej. Pojawiły się też nieduże pokłady wód podziemnych. Przez dwie dekady odwiert kolski był najgłębszy na świecie (12 262 m), jednak w 2008 r. badacze w Katarze dotarli do głębokości 12 289 m, a w 2011 r. w pobliżu wykonano kolejny odwiert o głębokości 12 345 m. W Rosji badania rozpoczęte w 1970 r. trzeba było zakończyć ze względu na ogromną temperaturę pod powierzchnią, więc nie udało się dokopać do planowanych 15 km.

"Wrota piekieł" 

Mieszkańcy okolicy nazywają tę dziurę w ziemi bramą do piekieł i twierdzą, że z jej wnętrza słychać dźwięki dusz nękanych przez samego szatana. Prawda na temat odwiertu jest jednak inna. Im głębiej wiercono, tym wyższa była temperatura, co w rezultacie uniemożliwiło dalsze prace. Tam, gdzie spodziewano się 100 st. C, było ok. dwa razy goręcej, więc wiertła odmawiały posłuszeństwa. Oczywiście dowiercenie się do jądra Ziemi nie jest możliwe, nie tylko ze względu na dużą odległość, ale też rosnącą temperaturę i zmienną gęstość warstw. Dla ludzi osiągalna jest jedynie górna część skorupy ziemskiej, nie mniej jest to miejsce wyjątkowo interesującej zawziętości człowieka w dążeniu do odkrycia wszystkich sekretów naszej planety. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wikipedia/ Techgame

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Tagi: Ciekawostki