Turysci.pl
dziura w ziemi

Źródło: flickr.com

Dziura o niewyobrażalnej głębokości. Chcą dotrzeć aż do jądra Ziemi?

15 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Dziura w ziemi, która jest niewątpliwie najgłębsza na świecie, obrosła już legendami. Co możemy zobaczyć w "czeluściach piekieł"? Okoliczni mieszkańcy z pewnością mają wiele do powiedzenia na ten temat.

Dziura w zachodniej Rosji w pobliżu miasta Zapolarnyj nie wygląda imponująco. Pod pokrywą znajduje się otwór o średnicy mniejszej niż 1 metr, lecz jego końca nie widać. Wokół znajduje się sporo ciężkiego sprzętu, jakieś niepotrzebne kawałki metalu niczym na złomowisku. Dla tych, którzy nie wiedzą co się tam znajduje, to miejsce nie wygląda ani ciekawie ani pięknie. Z całą pewnością widok polskiej łąki z ogromnymi białymi kulami zostałby uznany za ładniejszy. Mimo wszystko miejsce to jest wyjątkowe. 

Dziura ujawniła ciekawostki o planecie

Jeśli jednak kogoś interesuje wnętrze naszej planety, to właśnie ta dziura jest najlepszym miejscem do poznania jej sekretów. Odwiert kolski, znany także jako SG-3, nie powstał w celach wydobywczych, lecz naukowych. Badacze chcieli sprawdzić, jak głęboko uda im dowiercić i co napotkają po drodze. Odkryli skały, które powstały ponad 2,5 mld lat temu. Po pokonaniu 7 km odkryto skamieniałości jednych z pierwszych organizmów jednokomórkowych.

Nie tylko skały i minerały zostały odkryte w głębi skorupy ziemskiej. Pojawiły się też nieduże pokłady wód podziemnych. Przez dwie dekady odwiert kolski był najgłębszy na świecie (12 262 m), jednak w 2008 r. badacze w Katarze dotarli do głębokości 12 289 m, a w 2011 r. w pobliżu wykonano kolejny odwiert o głębokości 12 345 m. W Rosji badania rozpoczęte w 1970 r. trzeba było zakończyć ze względu na ogromną temperaturę pod powierzchnią, więc nie udało się dokopać do planowanych 15 km.

"Wrota piekieł" 

Mieszkańcy okolicy nazywają tę dziurę w ziemii bramą do piekieł i twierdzą, że z jej wnętrza słychać dźwięki dusz nękanych przez samego szatana. Prawda na temat odwiertu jest jednak inna. Im głębiej wiercono, tym wyższa była temperatura, co w rezultacie uniemożliwiło dalsze prace. Tam, gdzie spodziewano się 100 st. C, było ok. dwa razy goręcej, więc wiertła odmawiały posłuszeństwa. Oczywiście dowiercenie się do jądra Ziemi nie jest możliwe, nie tylko ze względu na dużą odległość, ale też rosnącą temperaturę i zmienną gęstość warstw. Dla ludzi osiągalna jest jedynie górna część skorupy ziemskiej, nie mniej jest to miejsce wyjątkowo interesującej zawziętości człowieka w dążeniu do odkrycia wszystkich sekretów naszej planety. 

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Wikipedia/ Techgame

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >
Roztoczański Park Narodowy zamknięty

Świat

Zamykają Roztoczański Park Narodowy, występuje potencjalne niebezpieczeństwo dla turystów. Wiadomość od władz rezerwatu

Czytaj więcej >
Trzęsienie ziemi w Chinach

Świat

Dwa trzęsienia ziemi w Chinach. 3 ofiary śmiertelne, 28 rannych

Czytaj więcej >
Nagrania z Chin pokazują, jak wielu turystów wybrało się na urlopy

Świat

Chińscy turyści ruszyli na urlopy. Największe atrakcje oblegane przez tłumy

Czytaj więcej >