Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Dwa kroki i jesteś w śmiertelnej pułapce! To nagranie z Bałtyku powinien zobaczyć każdy
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 10.07.2024 12:39

Dwa kroki i jesteś w śmiertelnej pułapce! To nagranie z Bałtyku powinien zobaczyć każdy

plaża nad Bałtykiem
Fot.Shutterstock/Abrada, X/Sebastian Kluska

Ten film to przestroga dla wszystkich plażowiczów, którzy nad Bałtykiem zapominają o bezpieczeństwie. Wystarczy kilka nierozważnych kroków, by doszło do tragedii. Przy tzw. ostrogach brzegowych należy zachować szczególną ostrożność. Dlaczego? Pokazał to na filmiku ratownik. 

Drewniane słupki nad polskim morzem. Czemu służą?

Z pewnością będąc nad polskim morzem, wielokrotnie mogliście zobaczyć krótkie drewniane pale, wystające z wody prostopadle do linii brzegowej. To nic innego jak ostroga brzegowa, która ma za zadanie ochronić brzeg morski. Wykonana w postaci szczelnej bądź ażurowej przegrody rozprasza fale morskie.

Turyści często robią sobie na takiej konstrukcji zdjęcia. Z pozoru wygląda łagodnie, jednak może stanowić ogromne niebezpieczeństwo, o czym nie każdy zdaje sobie sprawę. 

Na ostrodze brzegowej lepiej nie stawać. Ratownik pokazał, czy może się to skończyć

Nagranie udostępnił na platformie X Sebastian Kluska, Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, specjalista zarządzania bezpieczeństwem, oficer pożarnictwa.  “Budowla hydrotechniczna zwana ostrogą brzegową. Poprosiłem ratownika wodnego, żeby się przespacerował do tej budowli. Efekt widać na filmie” - czytamy we wpisie.

Na opublikowanym nagraniu widać jak ratownik wchodzi do wody i zmierza w stronę drewnianej konstrukcji. W dosłownie kilka chwil znika cały pod wodą, mimo że dopiero woda sięgała mu zaledwie do kolan. 

Przestroga dla plażowiczów nad Bałtykiem

Film pokazuje, że nawet będąc blisko brzegu, woda nad Bałtykiem tuż przy drewnianej ostrodze może stać się głęboka. Szczególnie nie powinny bawić się w jej pobliżu dzieci.  “Ile ludzi o tym nie wie. Takie coś powinni puszczać w tv jak reklamy. Do bólu”, “Warto pokazać swoim dzieciom”, “Szczerze nie wiedziałem o tym, jak bardzo niebezpiecznie jest” - piszą internauci pod opublikowanym filmem. 

Czytaj też: Dofinansowanie wczasów dla seniorów. Oto jakie warunki trzeba spełnić